simpleSAMLphp Authentication (8.x-3.1) - en to ja translation catalogue (9 entries)

en: Settings
ja: 設定

en: Security
ja: セキュリティー

en: Basic settings
ja: 基本設定

en: role
ja: 役割

en: Debugging
ja: デバッグ処理

en: Site default language code
ja: サイトのデフォルト言語コード

en: Enable this user to leverage SAML authentication
ja: このユーザーがSAML認証を利用することを許可

en: WARNING: if unchecked, this will become a local Drupal user, which might be denied access based on the SimpleSAMLphp settings for authenticating local Drupal accounts.<br />Don't use this setting for access control, which should be configured in your IdP instead.<br />NOTE: if the configuration option 'Automatically enable SAML authentication for existing users upon successful login' is activated, this Drupal account can become linked with SAML (again) when the user succesfully authenticates to the IdP.
ja: 警告: もしチェックを外すと、このユーザーはローカルのDrupalユーザーとなり、SimpleSAMLphpのローカルDrupalアカウントの認証設定によりアクセスが拒否される可能性があります。<br/>アクセス管理を行うには、この設定は使わず、IdPで設定を行ってください。</br>注意: '既存のユーザーがログインに成功したら自動的にSAML認証を許可する'という構成のオプションが有効化されている場合、IdPへのユーザーの認証が成功するとDrupalアカウントが(再び)SAMLと紐付けられます。

en: There is a Simplesamlphp configuration problem. @message
ja: SimpleSAMLphpの構成に問題があります。@message
