Simplify (2.2.0) - en to de translation catalogue (29 entries)

en: User interface
de: Benutzeroberfläche

en: Comments
de: Kommentare

en: Taxonomy
de: Taxonomie

en: URL alias
de: URL-Alias

en: Nodes
de: Inhalte

en: Users
de: Benutzer

en: Printer-friendly pages
de: Druckoptimierte Seiten

en: Authoring information
de: Informationen zum Autor

en: Locale settings
de: Regionaleinstellungen

en: Menu settings
de: Menüeinstellungen

en: Comment settings
de: Einstellungen für Kommentare

en: Contact settings
de: Kontakt-Einstellungen

en: Blocks
de: Blöcke

en: URL redirects
de: URL-Umleitungen

en: Profiles
de: Profile

en: URL path settings
de: URL-Pfadeinstellungen

en: Domain access
de: Modul Domain access

en: Comment setting
de: Kommentareinstellung

en: Relations
de: Beziehungen

en: Meta tags
de: Meta-Tags

en: Book outline
de: Inhaltsverzeichnis

en: Revision information
de: Revisionsinformation

en: Content translation
de: Inhaltsübersetzung

en: Administrative overlay
de: Verwaltungs-Overlay

en: Simplify
de: Vereinfachen

en: View hidden fields
de: Ausgeblendete Felder anzeigen

en: These fields will be hidden from <em>@type</em> node forms. Disabled checkboxes indicate fields that have been hidden globally on the <a href="@global">Simplify administration page</a>.
de: Diese Felder werden auf <em>@type</em> Beitragsformularen ausgeblendet. Deaktivierte Kontrollkästchen zeigen Felder an, die global auf der <a href="@global">Simplify-Verwaltungsseite</a> ausgeblendet wurden.

en: These fields will be hidden from <em>@vocabulary</em> taxonomy term forms. Disabled checkboxes indicate fields that have been hidden globally on the <a href="@global">Simplify administration page</a>.
de: Diese Felder werden in <em>@vocabulary</em> Taxonomiebegriff-Formularen ausgeblendet. Deaktivierte Kontrollkästchen zeigen Felder an, die global auf der auf der <a href="@global">Simplify-Verwaltungsseite</a> ausgeblendet wurden.

en: Promotion options
de: Hervorhebungsoptionen
