Simply Signups (8.x-3.0) - en to id translation catalogue (54 entries)

en: Title
id: Judul

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: title
id: judul

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Value
id: Nilai

en: Type
id: Jenis

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Size
id: Ukuran

en: Number
id: Angka

en: Weight
id: Bobot

en: Multiple select
id: Pilihan berganda

en: Required
id: Wajib

en: Settings
id: Pengaturan

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: remove
id: buang

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Created
id: Dibuat

en: Fields
id: Bidang isian

en: configure
id: konfigurasi

en: Textfield
id: Bidang isian teks

en: Maximum
id: Maksimum

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Rows
id: Baris

en: Save changes
id: Simpan perubahan

en: Save Changes
id: Simpan Perubahan

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: published
id: diterbitkan

en: Allowed values list
id: Daftar nilai yang diperbolehkan

en: Templates
id: Templat

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Select
id: Pilih

en: Manage fields
id: Kelola bidang

en: Add field
id: Tambah bidang

en: Remove field
id: Hapus bidang

en: Telephone
id: Telepon

en: Field Type
id: Jenis field

en: Columns
id: Kolom

en: Go back
id: Kembali

en: About
id: Tentang

en: Radios
id: Radio

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Edit field
id: Edit data

en: manage fields
id: kelola field

en: Remove selected
id: Hapus pilihan

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
id: Nilai minimum yang diizinkan pada bidang ini. Biarkan kosong untuk tak ada minimum.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
id: Nilai maksimum yang diizinkan pada bidang ini. Biarkan kosong tanpa batas maksimal.

en: Required field
id: Jadikan isian wajib

en: The default value for this field, used when creating new content.
id: Nilai bawaan dari isian ini, digunakan saat membuat konten baru.

en: Weight for @title
id: Bobot @title
