Site Settings and Labels (2.0.0-alpha3) - en to fr translation catalogue (39 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Group
fr: Groupe

en: List
fr: Lister

en: Edit
fr: Modifier

en: Name
fr: Nom

en: (none)
fr: (aucun)

en: Label
fr: Libellé

en: Teaser
fr: Accroche

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Add another
fr: En ajouter un(e) autre

en: Created
fr: Créé

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Revision ID
fr: Identifiant (ID) de version

en: Revisions
fr: Versions

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Changed
fr: Modifié

en: Language code
fr: Code de la langue

en: Machine name
fr: Nom système

en: About
fr: À propos

en: Site settings
fr: Paramètres du site

en: Uses
fr: Utilisations

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Revision log message
fr: Message du journal de version

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Revision user
fr: Utilisateur à l'origine de la version

en: Briefly describe the changes you have made.
fr: Décrire brièvement les modifications apportées.

en: Replicate
fr: Dupliquer

en: The time that the current revision was created.
fr: La date à laquelle la version actuelle a été créée.

en: The user ID of the author of the current revision.
fr: L'identifiant (ID) utilisateur de l'auteur de la version actuelle.

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: Revision translation affected
fr: Traduction de version impactée

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
fr: Indique si la dernière modification d'une traduction appartient à la version actuelle.

en: Revision create time
fr: Heure de création de la version

en: Default revision
fr: Version par défaut

en: Exporting
fr: Export en cours

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
fr: Un marqueur indiquant si ceci était la version par défaut au moment où elle a été enregistrée.
