Sitemap (8.x-2.0-beta3) - en to fr translation catalogue (63 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: View
fr: Voir

en: Feed URL
fr: URL du flux

en: Page title
fr: Titre de page

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: CSS settings
fr: Paramètres CSS

en: Enabled plugins
fr: Plugins activés

en: Front page
fr: Page d'accueil

en: When enabled, this option will show the number of nodes in each taxonomy term.
fr: Activée, cette option affichera le nombre de nœuds de chaque terme de taxonomie

en: Syndicate
fr: Syndiquer

en: Front page of %sn
fr: Page d'accueil de %sn

en: Menu name
fr: Nom du menu

en: Plugin settings
fr: Paramètres des plugins

en: Term depth
fr: Profondeur du terme

en: Vocabulary description
fr: Description du vocabulaire

en: Enable RSS
fr: Activter RSS

en: Show description
fr: Afficher la description

en: Show count
fr: Afficher le décompte

en: Term link
fr: Lien du terme

en: RSS link
fr: Lien RSS

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Show disabled
fr: Afficher désactivé

en: Show disabled menu items
fr: Afficher les éléments de menu désactivés

en: Menu description
fr: Description du menu

en: Display a sitemap.
fr: Afficher un plan du site.

en: Control what should be displayed on the sitemap.
fr: Contrôler ce qui devrait être affiché dans le plan du site.

en: Sitemap settings
fr: Paramètres de Sitemap

en: Term count threshold
fr: Seuil du nombre de termes

en: RSS depth
fr: Profondeur RSS

en: sitemap page
fr: page du plan du site

en: Define a message to be displayed above the sitemap.
fr: Définit un message à afficher au-dessus du plan du site.

en: When enabled, this option will show the vocabulary description.
fr: Lorsqu'elle sera activée, cette option affichera la description du vocabulaire.

en: View the sitemap to see more RSS feeds.
fr: Consulter le plan du site pour voir plus de flux RSS.

en: Syndicate (sitemap)
fr: Syndiquer (plan du site)

en: Page title that will be used on the @sitemap_page.
fr: Titre sera utilisé sur la page @sitemap_page.

en: documentation page
fr: page de documentation

en: Vocabulary: @vocabulary
fr: Vocabulaire : @vocabulary

en: Sitemap plugin
fr: Plugin de Sitemap

en: If you do not wish to display a title, leave this field blank.
fr: Si vous ne souhaitez pas afficher de titre, laisser ce champ vide.

en: Book: @book
fr: Livre : @book

en: Menu: @menu
fr: Menu : @menu

en: Show expanded
fr: Afficher déplié

en: Disable if you do not want to display the entire book outline on the sitemap.
fr: Désactiver si vous ne voulez pas afficher la structure complète du livre dans le plan du site.

en: Book name
fr: Nom du livre

en: Book type
fr: Type de livre

en: Specify the RSS feed for the front page. If you do not wish to display a feed, leave this field blank.
fr: Spécifier le flux RSS pour la page d'accueil. Si vous ne souhaitez pas afficher de flux, laisser ce champ vide.

en: Site front page
fr: Page d'accueil du site

en: RSS feed icon
fr: Icône de flux RSS

en: Customize link
fr: Personnaliser le lien

en: Always link
fr: Toujours lier

en: Plugin display order
fr: Ordre d'affichage du plugin

en: When selected, disabled menu links will also be shown.
fr: Lorsqu'ils sont sélectionnés, les liens de menu désactivés seront également affichés.

en: Display vocabulary description
fr: Afficher la description du vocabulaire

en: Display node counts next to taxonomy terms
fr: Afficher le décompte des nœuds à côté des termes de taxonomie

en: Customize term links
fr: Personnaliser les liens des termes

en: Term link route and argument
fr: Route et argument du lien du terme

en: Always link to the taxonomy term.
fr: Toujours lier au terme de taxonomie.

en: Enable RSS feed links
fr: Activer les liens du flux RSS

en: RSS route and argument
fr: Route RSS et argument
