Skilling (8.x-2.20) - en to ja translation catalogue (212 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Administer
ja: 管理セクション

en: Register
ja: 登録

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Item
ja: 項目

en: Author
ja: 投稿者

en: Subject
ja: 件名

en: Description
ja: 説明

en: Action
ja: アクション

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Version
ja: バージョン

en: view
ja: ビュー

en: Login
ja: ログイン

en: Edit
ja: 編集

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Number
ja: 数値

en: Message
ja: メッセージ

en: Response
ja: レスポンス

en: Image
ja: 画像

en: Container
ja: コンテナー

en: Required
ja: 必須

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: Go to parent page
ja: 親ページへ移動

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: Import
ja: インポート

en: Book
ja: ブック

en: Export
ja: エクスポート

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: Summary
ja: 概要

en: Top
ja: トップ

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: History
ja: 履歴

en: Notes
ja: ノート

en: Updated
ja: 更新

en: Text
ja: テキスト

en: Status:
ja: 状態:

en: User
ja: ユーザー

en: Check
ja: 小切手

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Contact
ja: コンタクト

en: Created
ja: 作成

en: Node
ja: ノード

en: Create
ja: 作成

en: Question
ja: 質問

en: All
ja: すべて

en: days
ja: 日

en: Submitted
ja: 送信済み

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Good
ja: 良い

en: Off
ja: オフ

en: From
ja: 送信元

en: Comment
ja: コメント

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Explanation
ja: 説明

en: Term
ja: ターム

en: Warning
ja: 警告

en: Up
ja: 上へ

en: Send
ja: 送信

en: Desc
ja: 降順

en: Code
ja: コード

en: Owner
ja: 所有者

en: Recipient
ja: 受信者

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Day
ja: 日

en: Start date
ja: 開始日

en: End date
ja: 終了日

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Security
ja: セキュリティー

en: Note
ja: 注意

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: Log in
ja: ログイン

en: Class
ja: クラス

en: Users
ja: ユーザー

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Optional
ja: 任意

en: Order
ja: オーダー

en: Pattern
ja: パターン

en: Close
ja: 閉じる

en: Operation
ja: 操作

en: Original
ja: オリジナル

en: Logout
ja: ログアウト

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Attachments
ja: 添付

en: Create account
ja: アカウントを作る

en: Token
ja: トークン

en: Clear
ja: クリアー

en: Lists
ja: リスト

en: author
ja: 投稿者

en: Notice
ja: 注意

en: Caption
ja: キャプション

en: Log out
ja: ログアウト

en: Right
ja: 右

en: Your message has been sent.
ja: メッセージは送信されました

en: No limit
ja: 無制限

en: Changed
ja: 変更済

en: Completed
ja: 完了

en: User name
ja: ユーザー名

en: New
ja: 新

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Loading...
ja: ロード中…

en: Tabs
ja: タブ

en: Finished
ja: 完了

en: Complete
ja: 完了

en: Next page
ja: 次ページ

en: Photo
ja: 写真

en: Submissions
ja: 送信内容

en: Apply
ja: 適用

en: Go to first page
ja: 先頭ページへ

en: Go to last page
ja: 最終ページへ

en: Classes
ja: クラス

en: Description:
ja: 詳細：

en: Attached files
ja: 添付ファイル

en: Show all
ja: すべてを表示

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Account
ja: アカウント

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: About
ja: アバウト

en: Case sensitive
ja: 大文字と小文字の識別

en: Import content
ja: コンテンツをインポート

en: Embed
ja: エンベッド

en: Patterns
ja: パターン

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: More...
ja: 更に表示

en: Initials
ja: イニシャル

en: Characters
ja: 文字

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Difficulty
ja: 難易度

en: User id
ja: ユーザーID

en: Bundle
ja: バンドル

en: Alerts
ja: アラート

en: Message templates
ja: メッセージテンプレート

en: Processed @current out of @total.
ja: @total件中@current件処理しました。

en: Content author
ja: コンテンツの投稿者

en: correct
ja: 正解

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Grouping field
ja: グループ化フィールド

en: - All -
ja: - 全て -

en: Compact
ja: コンパクト

en: Machine-readable name
ja: システム内部名称

en: Pagination
ja: ページ送り

en: Poor
ja: プア

en: Caches cleared.
ja: キャッシュがクリアーされました。

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Hint
ja: ヒント

en: Wrong
ja: 間違い

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Design
ja: デザイン

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Show all content
ja: 全てのコンテンツを表示

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: Select any filter and click on Apply to see results
ja: フィルターを選択して適用をクリックし、結果を表示

en: Submission access
ja: 送信権限

en: Your submissions
ja: あなたの送信内容

en: Show more content
ja: コンテンツをもっと表示

en: Previous page
ja: 前ページ

en: Feedback:
ja: フィードバック:

en: Update URL alias
ja: URLエイリアスを更新

en: Data export
ja: データエクスポート

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Relate content to the user who created it.
ja: コンテンツを投稿したユーザーにコンテンツを関連付けます。

en: Submission
ja: 送信

en: Paragraphs
ja: パラグラフ

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
ja: コンテンツを投稿したユーザー。ユーザーID以外のフィールドが必要であれば、コンテンツ:投稿者のリレーションシップを追加してください。

en: Last page
ja: 最終ページ

en: Easy
ja: かんたん

en: Save and manage fields
ja: 保存してフィールドを管理

en: Node operations bulk form
ja: ノード一括操作フォーム

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: Delete content configuration
ja: 「コンテンツを削除」の構成

en: Book traversal links for
ja: ブック横断リンク:

en: Passwords
ja: パスワード

en: First page
ja: 先頭ページ

en: Submitted by @author_name on @date
ja: @author_name が @date に投稿

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: Site section links
ja: サイトセクションのリンク

en: Configuration for site administrators
ja: サイト管理者用の設定

en: Configuration for site members
ja: サイトのメンバー用の設定
