Skilling (8.x-2.23) - en to fa translation catalogue (181 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: delete
fa: حذف

en: Status
fa: وضعیت

en: Administer
fa: مدیریت

en: Register
fa: ثبت‌نام

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Item
fa: آیتم

en: Author
fa: نویسنده

en: Subject
fa: موضوع

en: Description
fa: توضیحات

en: Action
fa: عملکرد

en: On
fa: روشن

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Categories
fa: دسته‌ها

en: Version
fa: نسخه

en: view
fa: مشاهده

en: Login
fa: ورود

en: Edit
fa: ویرایش

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: None
fa: هیچ

en: Number
fa: عدد

en: Message
fa: پیام

en: Response
fa: پاسخ

en: Image
fa: تصویر

en: Container
fa: نگهدارنده

en: Required
fa: اجباری

en: Name
fa: نام

en: edit
fa: ویرایش

en: Go to previous page
fa: برو به صفحه قبلی

en: Go to parent page
fa: برو به صفحه والد

en: Go to next page
fa: برو به صفحه بعدی

en: Import
fa: ورود

en: Book
fa: کتاب

en: Export
fa: استخراج

en: Label
fa: برچسب

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Save
fa: ذخیره

en: Help
fa: راهنما

en: Summary
fa: خلاصه

en: Top
fa: بالا

en: Add
fa: افزودن

en: View
fa: مشاهده

en: History
fa: تاریخچه

en: Notes
fa: یادداشت‌ها

en: Updated
fa: به‌روز

en: Text
fa: متن

en: Status:
fa: وضعیت:

en: ID
fa: شناسه

en: User
fa: کاربر

en: Check
fa: بررسی

en: User ID
fa: شناسه کاربر

en: Contact
fa: تماس

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Node
fa: محتوا

en: Create
fa: ایجاد

en: Question
fa: سوال

en: Table of contents
fa: فهرست مطالب

en: All
fa: همه

en: days
fa: روزها

en: Submitted
fa: ثبت شده

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Block
fa: بلوک

en: Page
fa: صفحه

en: Breadcrumb
fa: مسیر راهنما

en: Good
fa: خوب

en: Drupal
fa: دروپال

en: Off
fa: خاموش

en: From
fa: از

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Published
fa: منتشر شده

en: Filter
fa: فیلتر

en: Promoted to front page
fa: نمایش در صفحه اول

en: Explanation
fa: توضیح

en: Term
fa: واژه

en: Warning
fa: هشدار

en: N/A
fa: هیچ

en: Up
fa: بالا

en: Model
fa: مدل

en: Send
fa: ارسال

en: Desc
fa: نزولی

en: Code
fa: کد

en: Owner
fa: مالک

en: Recipient
fa: گیرنده

en: Calendar
fa: تقویم

en: Day
fa: روز

en: Start date
fa: تاریخ شروع

en: End date
fa: تاریخ پایان

en: Configuration
fa: پیکربندی

en: Security
fa: امنیتی

en: Note
fa: یادداشت

en: First name
fa: نام

en: Last name
fa: نام خانوادگی

en: Log in
fa: ورود

en: Class
fa: کلاس

en: Users
fa: کاربران

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Provides
fa: فراهم می‌کند

en: Optional
fa: اختیاری

en: Order
fa: سفارش

en: Pattern
fa: الگو

en: Close
fa: بستن

en:  ago
fa:  پیش

en: Operation
fa: عملکرد

en: Original
fa: اصلی

en: Title:
fa: عنوان:

en: Logout
fa: خروج

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Attachments
fa: پیوست‌ها

en: Create account
fa: ایجاد حساب

en: Token
fa: توکن

en: Clear
fa: پاک کردن

en: Lists
fa: فهرست‌ها

en: author
fa: نویسنده

en: Notice
fa: اطلاعیه

en: Caption
fa: عنوان

en: Log out
fa: خروج

en: Right
fa: راست

en: Your message has been sent.
fa: پیام شما ارسال شد.

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Completed
fa: تکمیل شد

en: User name
fa: نام کاربری

en: New
fa: جدید

en: ‹ Previous
fa: < قبلی

en: Next ›
fa: بعدی >

en: Loading...
fa: در حال بارگذاری...

en: Tabs
fa: زبانه‌ها

en: Finished
fa: پایان

en: Complete
fa: کامل

en: Next page
fa: صفحه بعد

en: Submissions
fa: ارسال‌ها

en: Apply
fa: تایید

en: Go to first page
fa: برو به صفحه اول

en: Go to last page
fa: برو به صفحه آخر

en: Description:
fa: توضیحات:

en: Attached files
fa: فایل‌های پیوست

en: Show all
fa: نمایش همه

en: Offset
fa: جابجایی

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Account
fa: حساب

en: Skip to main content
fa: رفتن به محتوای اصلی

en: About
fa: درباره

en: Case sensitive
fa: حساس به بزرگی و کوچکی حروف

en: Embed
fa: جایگذاری

en: Patterns
fa: الگوها

en: User account
fa: حساب کاربری

en: Main navigation
fa: منوی اصلی

en: Badges
fa: نشان‌ها

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Bundle
fa: بسته

en: Alerts
fa: اخطارها

en: Finished with an error.
fa: با یک خطا پایان یافت.

en: Message templates
fa: قالب‌های پیغام

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Machine-readable name
fa: اسم قابل فهم توسط ماشین

en: Poor
fa: ضعیف

en: Caches cleared.
fa: حافظه موقت پاکسازی شد.

en: Status messages
fa: پیام‌های وضعیت

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: Basic page
fa: صفحه ساده

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fa: از <em>صفحات ساده</em> برای محتوای ایستا مانند صفحه «درباره ما» استفاده کنید.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fa: از تگ‌ها برای گروه‌بندی موضوعات مختلف در دسته‌ها استفاده کنید.

en: Image style
fa: سبک تصویر

en: Show more content
fa: نمایش محتوای بیشتر

en: Update URL alias
fa: به‌روزرسانی آدرس مستعار

en: Recipient of the message.
fa: گیرنده پیغام.

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: Powered by
fa: قدرت گرفته از

en: Save and manage fields
fa: ذخیره و مدیریت فیلدها

en: Site branding
fa: برند سایت

en: Primary admin actions
fa: اقدامات مدیریتی پایه

en: Site section links
fa: پیوندهای بخش‌های سایت
