Skribble Digital Signatur Integration (1.0.2) - en to it translation catalogue (22 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Status
it: Stato

en: Author
it: Autore

en: Settings
it: Impostazioni

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: View
it: Visualizza

en: Updated
it: Aggiornato

en: Created
it: Creato

en: Node
it: Nodo

en: Textfield
it: Campo testo

en: Signatures
it: Firme

en: Rows
it: Righe

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: Authored on
it: Creato il

en: Changed
it: Modificato

en: Text area (multiple rows)
it: Area di testo (righe multiple)

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
it: Testo che verrà mostrato dentro il campo fino a quando non si inserisce un valore. Questo suggerimento di solito è un valore di esempio o una breve descrizione del formato atteso.

en: Placeholder: @placeholder
it: Segnaposto: @placeholder

en: Textfield size: @size
it: Dimensione campo di testo: @size

en: Number of rows: @rows
it: Numero di righe: @rows
