Slick Carousel (8.x-2.4) - en to fr translation catalogue (88 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Delete
fr: Supprimer

en: Group
fr: Groupe

en: List
fr: Lister

en: Edit
fr: Modifier

en: None
fr: Aucun(e)

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Default
fr: Par défaut

en: Top
fr: Haut

en: Main
fr: Principal

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Configure
fr: Configurer

en: All
fr: Tout

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Rows
fr: Rangées

en: Randomize
fr: Générer au hasard

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Fade
fr: Fondu

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Autoplay
fr: Lecture automatique

en: Skin
fr: Habillage

en: Overlay
fr: Premier plan (overlay)

en: UI
fr: Interface

en: Pause on hover
fr: Pause au survol

en: Accessibility
fr: Accessibilité

en: Speed
fr: Vitesse

en: Draggable
fr: Glissable

en: Infinite
fr: Infini

en: Available skins
fr: Habillages (skins) disponibles

en: Optimized
fr: Optimisé

en: No description
fr: Aucune description

en: Arrows
fr: Flèches

en: Library
fr: Bibliothèque

en: override
fr: supplanter

en: Dots
fr: Points

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Use field template
fr: Utiliser un gabarit de champ

en: Responsive settings
fr: Paramètres d'adaptabilité

en: Responsive
fr: Adaptatif

en: Swipe
fr: Glisser

en: Use CSS
fr: Utiliser CSS

en: Hoverable
fr: Survolable

en: Overridable
fr: Supplantatable

en: Breakpoint
fr: Point d'arrêt

en: Breakpoints
fr: Points-d'arrêts

en: Administer the Slick carousel module
fr: Administrer le module Slick carrousel

en: Slick library
fr: Bibliothèque Slick

en: Use arrow down
fr: Utiliser la flèche vers le bas

en: Responsive display
fr: Affichage réactif (responsive)

en: asNavFor target
fr: Cible du asNavFor

en: Autoplay speed
fr: Vitesse de la lecture automatique

en: Pause on dots hover
fr: Pause au survol des points

en: Next arrow
fr: Flèche vers la diapositive suivante

en: Initial slide
fr: Diapositive initiale

en: Lazy load
fr: Chargement à la demande

en: Respond to
fr: Répondre à

en: Slides to scroll
fr: Diapositives à faire défiler

en: Slick carousel
fr: Carrousel Slick

en: Overridable options
fr: Options surchargeables

en: Slides per row
fr: Diapositives par ligne

en: Slick carousel, the last carousel you'll ever need.
fr: Le carrousel Slick, le dernier carrousel dont vous aurez besoin.

en: On demand
fr: À la demande

en: Mousewheel
fr: Molette de souris

en: Slick optionset
fr: Ensemble d'options du module Slick

en: Slick settings
fr: Paramètres de Slick

en: Manage Slick optionset.
fr: Gérer les options de Slick

en: Slick Configuration
fr: Configuration de Slick

en: The optionsets order has been updated.
fr: L'ordre des jeux d'options a été mis à jour.

en: Deleted optionset %oid (%label)
fr: Suppression du jeu d'options %oid (%label)

en: Adds dark background color over white caption, only good for slider (single slide visible), not carousel (multiple slides visible), where small captions are placed over images.
fr: Ajoute une couleur d'arrière-plan foncée sur une légende blanche, valable uniquement pour les curseurs (une seule diapositive visible), et non pour les carrousels (plusieurs diapositives visibles), où de petites légendes sont placées au-dessus des images.

en: Are you sure you want to delete the %name optionset %label?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer l'ensemble d'options %name %label ?

en: The %name optionset %label has been deleted.
fr: L'ensemble d'options %name %label a été supprimé.

en: Disable old skins
fr: Désactiver les anciens habillages

en: @curr of @total
fr: @curr sur @total

en: @name library not installed
fr: La bibliothèque @name n'est pas installée

en: Load slick globally
fr: Charger Slick globalement

en: Screen reader instructions
fr: Instructions pour le lecteur d'écran

en: Use autoplay toggle button
fr: Utiliser le bouton de basculement de la lecture automatique

en: Pause icon classes
fr: Classes de l'icône de mise en pause

en: Play icon classes
fr: Classes de l'icône de la lecture

en: Arrows placement
fr: Placement des flèches
