Stratus Meridian Developer Portal (3.0.0-alpha3) - en to bn translation catalogue (36 entries)

en: Home
bn: নীড়পাতা

en: Title
bn: শিরোনাম

en: Body
bn: কাঠামো

en: Username
bn: ব্যবহারকারীর নাম

en: List
bn: তালিকা

en: Description
bn: বিবরণ

en: RSS feed
bn: RSS ফীড

en: Article
bn: আর্টিকেল

en: Administration
bn: প্রশাসন

en: Comments
bn: মন্তব্যসমূহ

en: More
bn: আরও

en: Tags
bn: ট্যাগ

en: File
bn: ফাইল

en: Link
bn: লিঙ্ক

en: Image
bn: ছবি

en: Name
bn: নাম

en: Go to next page
bn: পরবর্তী পৃষ্ঠায় যাও

en: Preview
bn: প্রাক-প্রদর্শন

en: Help
bn: সহায়তা

en: Default
bn: ডিফল্ট

en: URL
bn: ইউআরএল

en: Teaser
bn: সার-সংক্ষেপ

en: Picture
bn: ছবি

en: Email
bn: ইমেইল

en: Logo
bn: লোগো

en: Roles
bn: ভূমিকা

en: Comment
bn: মন্তব্য

en: Fields
bn: ফিল্ড

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
bn: @site বর্তমানে মেরামত করা হচ্ছে। আমরা শিঘ্রই ফিরে আসব। অনুগ্রহ করে অপেক্ষা করুন।

en: Error message
bn: ত্রুটি সম্পর্কিত বার্তা

en: User account
bn: ব্যবহারকারীর এ্যাকাউন্ট

en: Warning message
bn: সতর্কীকরণ বার্তা

en: Primary tabs
bn: প্রাথমিক ট্যাব

en: Search index
bn: অনুসন্ধান সূচি

en: Full comment
bn: পূর্ণাঙ্গ মন্তব্য

en: Full content
bn: পূর্ণাঙ্গ কন্টেন্ট
