Stratus Meridian Developer Portal (3.0.0-alpha3) - en to fi translation catalogue (135 entries)

en: Home
fi: Etusivu

en: Title
fi: Otsikko

en: Body
fi: Sisältö

en: Register
fi: Rekisteröidy

en: Suffix
fi: Jälkiliite

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: List
fi: Lista

en: Description
fi: Kuvaus

en: RSS feed
fi: RSS-syöte

en: Article
fi: Artikkeli

en: Administration
fi: Ylläpito

en: Comments
fi: Kommentit

en: More
fi: Lisää

en: On
fi: Käytössä

en: Tags
fi: Tagit

en: File
fi: Tiedosto

en: Link
fi: Linkki

en: Image
fi: Kuva

en: Name
fi: Nimi

en: Go to next page
fi: Siirry seuraavalle sivulle

en: Label
fi: Tunnus

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Help
fi: Ohje

en: Default
fi: Oletus

en: Icon
fi: Ikoni

en: Teaser
fi: Lyhennelmä

en: Picture
fi: Kuva

en: Email
fi: Sähköpostiosoite

en: Page title
fi: Sivun otsikko

en: Off
fi: Pois päältä

en: Footer
fi: Alatunniste

en: Roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Comment
fi: Kommentti

en: Promoted to front page
fi: Näytetään etusivulla

en: Fields
fi: Kentät

en: Count
fi: Laskuri

en: Plain text
fi: Puhdas teksti

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fi: @site on parhaillaan huollettavana. Se pyritään saamaan takaisin käyttöön pian. Kiitämme kärsivällisyydestä!

en: Tools
fi: Työkalut

en: Sort Criteria
fi: Järjestysehdot

en: Close
fi: Sulje

en: Full
fi: Kokonainen

en: Token
fi: Muuttuja

en: Link color
fi: Linkin väri

en: Products
fi: Tuotteet

en: Output format
fi: Tulostusmuoto

en: Timezone
fi: Aikavyöhyke

en: Edit profile
fi: Muokkaa profiilia

en: pending
fi: odottava

en: Administrator
fi: Ylläpitäjä

en: Publish content
fi: Julkaise sisältö

en: Unpublish comment
fi: Peru kommentin julkaisu

en: Member
fi: Jäsen

en: Error message
fi: Virheviesti

en: User account
fi: Käyttäjätili

en: Main navigation
fi: Päävalikko

en: Warning message
fi: Varoitusviesti

en: Primary tabs
fi: Ensisijaiset välilehdet

en: Secondary tabs
fi: Toissijaiset välilehdet

en: Credentials
fi: Tunnukset

en: Delete comment
fi: Poista kommentti

en: Search index
fi: Haun indeksi

en: Publish comment
fi: Julkaise kommentti

en: @interval ago
fi: @interval sitten

en: Compact
fi: Kompakti

en: Your virtual face or picture.
fi: Virtuaaliset kasvosi tai kuvasi.

en: Warnings
fi: Varoitukset

en: Breadcrumbs
fi: Murupolku

en: Status messages
fi: Tilaviestit

en: Delete content
fi: Poista sisältö

en: Main page content
fi: Pääsivun sisältö

en: Status message
fi: Tilanneviesti

en: Full comment
fi: Koko kommentti

en: Save comment
fi: Tallenna kommentti

en: Full content
fi: Koko sisältö

en: Unpublish content
fi: Muuta sisältö ei-julkaistuksi

en: Make content sticky
fi: Liimaa sisältö listojen alkuun

en: Make content unsticky
fi: Poista sisällön liimaus

en: Promote content to front page
fi: Nosta sisältö etusivulla

en: Remove content from front page
fi: Poista sisältö etusivulta

en: Save content
fi: Tallenna sisältö

en: Taxonomy term page
fi: Luokittelusanojen sivu

en: Basic page
fi: Perussivu

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fi: Käytä <em>perussivuja</em> staattiseen sisältöösi kuten esimerkiksi "Tietoa meistä" sivu.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fi: Käytä tageja samantyyppisten artikkeleiden luokittelussa kategorioihin.

en: Video URL
fi: Videon URL-osoite

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fi: Käytä <em>artikkeleita</em> aikasensitiiviselle sisällölle kuten uutiset, lehdistötiedotteet tai blogipostit.

en: Update URL alias
fi: Päivitä osoitealias

en: Wide
fi: Leveä

en: Full HTML
fi: Täysi HTML

en: Block types
fi: Lohkojen tyypit

en: Site branding
fi: Sivuston brändäys

en: Default comments
fi: Oletuskommentit

en: Allows commenting on content
fi: Sallii sisällön kommentoinnin

en: Search result highlighting input
fi: Valittu hakutulos

en: Submitted by @author_name on @date
fi: Lähettänyt @author_name @date

en: Primary admin actions
fi: Ensisijaiset ylläpidon toimenpiteet

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
fi: D, d.m.Y - H:i

en: Default long date
fi: Päivämäärä pitkässä muodossa

en: Default medium date
fi: Päivämäärä keskipitkässä muodossa

en: Default short date
fi: Päivämäärä lyhyessä muodossa

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
fi: d.m.Y - H:i

en: User account menu
fi: Käyttäjävalikko

en: Block the selected user(s)
fi: Estä valitut käyttäjät

en: Cancel the selected user account(s)
fi: Poista valitut käyttäjätilit

en: Unblock the selected user(s)
fi: Poista esto valituilta käyttäjiltä

en: Basic block
fi: Peruslohko

en: A basic block contains a title and a body.
fi: Peruslohko sisältää otsikon ja leipätekstin

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
fi: Syötä pilkulla erotettu lista. Esimerkiksi: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
fi: Perus-HTML

en: Restricted HTML
fi: Rajattu HTML

en: Links related to the active user account
fi: Aktiiviseen käyttäjätiliin liittyvät linkit

en: Administrative task links
fi: Ylläpidon linkit

en: Site information links
fi: Linkit sivustoa koskeviin tietoihin

en: Site section links
fi: Sivuston osioiden linkit

en: User tool links, often added by modules
fi: Linkit käyttäjän työkaluihin, usein moduulien lisäämiä

en: View edit page
fi: Näkymän muokkaussivu

en: Max 1300x1300
fi: Enintään 1300×1300

en: Max 2600x2600
fi: Enintään 2600×2600

en: Max 325x325
fi: Enintään 325×325

en: Max 650x650
fi: Enintään 600×600

en: Narrow
fi: Kapea

en: Manage view settings
fi: Hallinnoi näkymän asetuksia

en: View or edit the configuration.
fi: Katso tai muokkaa konfiguraatiota.

en: Displays in this view
fi: Tässä näkymässä olevat näytöt

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
fi: Näyttö on tapa tulosten näyttämiselle, esimerkiksi sivuna tai lohkona. Näkymä voi sisältää useita näyttöjä, jotka listataan tässä. Aktiivinen näyttö on korostettu.

en: View administration
fi: Näkymän ylläpito

en: Filter your view
fi: Suodata näkymääsi

en: Filter actions
fi: Suodatustoimenpiteet

en: Add, rearrange or remove filters.
fi: Lisää, uudelleenjärjestä tai poista suodattimia.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
fi: Hallinnoi järjestystä, jossa tulokset näytetään. Klikkaa aktiivista järjestelysääntöä määritelläksesi sen.

en: Sort actions
fi: Lajittelutoiminnot

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
fi: Lisää, uudelleenjärjestä tai poista järjestelysääntöjä.

en: A locally hosted audio file.
fi: Paikallisesti palveltava äänitiedosto.

en: A locally hosted video file.
fi: Paikallisesti palveltava videotiedosto.
