Stratus Meridian Developer Portal (3.0.0-alpha2) - en to ar translation catalogue (87 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Register
ar: التسجيل

en: Suffix
ar: لاحقة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: List
ar: لائحة

en: Description
ar: الوصف

en: RSS feed
ar: تلقيمة آر.إس.إس

en: Article
ar: مقال

en: Administration
ar: الإدارة

en: Comments
ar: التعليقات

en: More
ar: المزيد

en: On
ar: في

en: Tags
ar: وسوم

en: File
ar: ملف

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Name
ar: الاسم

en: Go to next page
ar: الذهاب إلى الصفحة التالية

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Help
ar: المساعدة

en: Default
ar: الافتراضي

en: Icon
ar: أيقونة

en: Audio
ar: الصوت

en: URL
ar: العنوان URL

en: Teaser
ar: موجز

en: Picture
ar: الصورة

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: RSS
ar: آر.إس.إس

en: Logo
ar: الشعار

en: Off
ar: إيقاف

en: Footer
ar: التذييل

en: Roles
ar: الأدوار

en: Comment
ar: التعليق

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Fields
ar: الحقول

en: Count
ar: العدد

en: Plain text
ar: نص عادي

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ar: @site حاليا تحت الصيانة. يعود قريبا. شكرا على صبرك.

en: Tools
ar: الأدوات

en: Sort Criteria
ar: معايير الفرز

en: Close
ar: إغلاق

en: Full
ar: كامل

en: Video
ar: فيديو

en: Link color
ar: لون الروابط

en: Products
ar: المنتجات

en: Output format
ar: نسق الخروج

en: Timezone
ar: المنطقة الزمنية

en: Audio file
ar: ملف الصوت

en: Edit profile
ar: تعديل الملف الشخصي

en: pending
ar: معلق

en: Administrator
ar: مدير

en: Publish content
ar: نشر المحتوى

en: Unpublish comment
ar: تراجع عن نشر التعليق

en: Error message
ar: رسالة الخطأ

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: Warning message
ar: رسالة التحذير

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: Delete comment
ar: احذف التعليق

en: Search index
ar: فهرس البحث

en: Publish comment
ar: نشر التعليق

en: Compact
ar: المدمج

en: Powered by Drupal
ar: يستخدم دروبال

en: Warnings
ar: تحذيرات

en: Main page content
ar: محتوى الصفحة الرئيسية

en: Status message
ar: رسالة الحالة

en: Full comment
ar: التعليق بأكمله

en: Save comment
ar: حفظ التعليق

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: Unpublish content
ar: إلغاء نشر المحتوى

en: Make content sticky
ar: تثبيت المحتوى

en: Make content unsticky
ar: إلغاء جعل المحتوى مثبت

en: Promote content to front page
ar: ترقية المحتوى إلى الصفحة الرئيسية

en: Remove content from front page
ar: ارفع الموضوع من الصفحة الرئيسية

en: Save content
ar: حفظ المحتوى

en: Taxonomy term page
ar: صفحة مصطلح تصنيف

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ar: استخدم <em>الصفحات الأساسية</em> للمحتوى الثابت، مثل صفحة 'عن الموقع'.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ar: استخدم <em>المقال</em> للمحتويات المتغيرة كالأخبار، والنشرات الصحفية أو ملاحظات المدونة.

en: Wide
ar: واسع

en: Allows commenting on content
ar: السماح بالتعليق على المحتوى

en: A locally hosted audio file.
ar: ملف صوتي مستضاف محلياً (داخلياً)

en: A locally hosted video file.
ar: ملف فيديو مستضاف محلياً (داخلياً)
