Stratus Meridian Developer Portal (8.x-1.0-alpha1) - en to pl translation catalogue (100 entries)

en: Home
pl: Strona główna

en: Title
pl: Tytuł

en: Body
pl: Treść

en: Operations
pl: Operacje

en: Username
pl: Nazwa użytkownika

en: Article
pl: Artykuł

en: Comments
pl: Komentarze

en: On
pl: Włączony

en: Tags
pl: Tagi

en: Documentation
pl: Dokumentacja

en: view
pl: przeglądaj

en: Advanced options
pl: Zaawansowane ustawienia

en: Search
pl: Szukaj

en: Reset
pl: Resetuj

en: Password
pl: Hasło

en: Image
pl: Obraz

en: Category
pl: Kategoria

en: Updated
pl: Uaktualniono

en: Picture
pl: Obraz

en: All
pl: Wszystko

en: Page title
pl: Tytuł strony

en: Block
pl: Blok

en: Page
pl: Strona

en: Off
pl: Wyłączony

en: Footer
pl: Stopka

en: Comment
pl: Komentarz

en: Promoted to front page
pl: Promowany na stronie głównej

en: Plain text
pl: Czysty tekst

en: Desc
pl: Malejąco

en: Text color
pl: Kolor tekstu

en: User login
pl: Nazwa użytkownika

en: Sort by
pl: Sortuj po

en: Full
pl: Pełny

en: Token
pl: Wzorzec

en: Your message has been sent.
pl: Wiadomość została wysłana.

en: White
pl: Biały

en: Read More
pl: Czytaj więcej

en: Blogs
pl: Blogi

en: Link color
pl: Kolor odnośników

en: Document
pl: Dokument

en: ‹ Previous
pl: ‹ Poprzednia

en: Next ›
pl: Następna ›

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Block description
pl: Opis bloku

en: Copyright
pl: Prawa autorskie

en: Transparent
pl: Przeźroczysty

en: Offset
pl: Przesunięcie

en: Skip to main content
pl: Przejdź do treści

en: Domains
pl: Domeny

en: Block type
pl: Rodzaj bloku

en: Web services
pl: Usługi web

en: Main navigation
pl: Główna nawigacja

en: Light
pl: Jasny

en: Primary
pl: Główny

en: Sort options
pl: Opcje sortowania

en: Newest
pl: Najnowsze

en: Oldest
pl: Najstarsze

en: Secondary
pl: Drugorzędny

en: Items per page
pl: Elementów na stronę

en: - All -
pl: - Wszystko -

en: Blue Lagoon (default)
pl: Błękitna laguna (domyślny)

en: Search form
pl: Formularz wyszukiwania

en: « First
pl: « Pierwsza

en: Last »
pl: Ostatnia »

en: Your virtual face or picture.
pl: Twoje zdjęcie lub obraz.

en: Slate
pl: Popielaty

en: Breadcrumbs
pl: Breadcrumby

en: Main page content
pl: Zawartość główna

en: Basic page
pl: Prosta strona

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pl: Użyj <em>prostych stron</em> dla Twoich statycznych treści, takich jak strona 'O nas'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pl: Używaj tagów do grupowania artykułów podobnych tematycznie w kategorie.

en: Select any filter and click on Apply to see results
pl: Wybierz dowolny filtr i naciśnij Zastosuj, żeby zobaczyć wyniki.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pl: Użyj <em>artykułów</em> dla dynamicznych treści, takich jak newsy, przegląd prasy lub wpisy na blogu.

en: Main background
pl: Główne tło

en: Sidebar background
pl: Tło paska bocznego

en: Sidebar borders
pl: Obrys paska bocznego

en: Footer background
pl: Tło stopki

en: Plum
pl: Śliwka

en: Title and slogan
pl: Tytuł i slogan

en: Firehouse
pl: Remiza

en: Ice
pl: Lód

en: Dark
pl: Ciemny

en: Asc
pl: Rosnąco

en: Master
pl: Główny

en: Full HTML
pl: Pełny HTML

en: Header background top
pl: Górne tło nagłówka

en: Header background bottom
pl: Dolne tło nagłówka

en: Custom block library
pl: Biblioteka własnych bloków

en: Site branding
pl: Marka witryny

en: Default comments
pl: Domyśle komentarze

en: Allows commenting on content
pl: Pozwala komentować zawartość

en: User account menu
pl: Menu konta użytkownika

en: Basic block
pl: Prosty blok

en: A basic block contains a title and a body.
pl: Prosty blok zawiera tytuł i treść

en: Website feedback
pl: Informacja zwrotna na temat strony.

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
pl: Wprowadź listę oddzielonych przecinkami słów. Przykładowo: Wrocław, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
pl: Podstawowy HTML

en: Restricted HTML
pl: Ograniczony HTML

en: Find and manage custom blocks.
pl: Znajdź i zarządzaj własnymi blokami.

en: There are no custom blocks available.
pl: Brak dostępnych bloków własnych.
