Stratus Meridian Developer Portal (8.x-1.0-alpha1) - en to tr translation catalogue (92 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Operations
tr: İşlemler

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Article
tr: Makale

en: Comments
tr: Yorumlar

en: On
tr: Açık

en: Tags
tr: Etiketler

en: Documentation
tr: Belgeleme

en: view
tr: görüntüle

en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Password
tr: Parola

en: Image
tr: Resim

en: Category
tr: Kategori

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Picture
tr: Görsel

en: Email
tr: E-posta

en: All
tr: Tümü

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Off
tr: Kapalı

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Comment
tr: Yorum

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Desc
tr: Azalan

en: Text color
tr: Yazı rengi

en: User login
tr: Kullanıcı girişi

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Full
tr: Tam

en: Token
tr: Simge

en: Your message has been sent.
tr: İletiniz gönderildi.

en: White
tr: Beyaz

en: Blogs
tr: Ağ Günlükleri

en: Link color
tr: Bağlantı rengi

en: Document
tr: Belge

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Apply
tr: Uygula

en: Block description
tr: Blok açıklaması

en: Copyright
tr: Telif hakkı

en: Transparent
tr: Şeffaf

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Domains
tr: Alan adları

en: Block type
tr: Blok tipi

en: Web services
tr: Web hizmetleri

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: Primary
tr: Birincil

en: Newest
tr: En yeni

en: Oldest
tr: En eski

en: Secondary
tr: İkincil

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Blue Lagoon (default)
tr: Blue Lagoon (ön tanımlı)

en: Search form
tr: Arama formu

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Your virtual face or picture.
tr: Sanal yüzünüz ya da resminiz.

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: Basic page
tr: Temel sayfa

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
tr: <em>Temel sayfa</em>ları, 'Hakkımızda' sayfası gibi sabit içerikler için kullanın.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
tr: Benzer konulardaki yazıları kategoriler halinde gruplamak için etiketleri kullanın.

en: Select any filter and click on Apply to see results
tr: Herhangi bir süzgeç seçin ve sonuçları görmek için Uygula'ya tıklayın

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
tr: <em>Makale</em>leri haber, basın açıklaması, ağ günlüğü (blog) gönderisi gibi zamana duyarlı içerikler için kullanın.

en: Main background
tr: Ana arkaplan

en: Sidebar background
tr: Yan sütun arkaplanı

en: Sidebar borders
tr: Yan sütun çerçeveleri

en: Footer background
tr: Altbilgi arkaplanı

en: Title and slogan
tr: Başlık ve slogan

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Full HTML
tr: Tam HTML

en: Header background top
tr: Üst başlık arkaplanı

en: Header background bottom
tr: Alt başlık arkaplanı

en: Custom block library
tr: Özel blok kütüphanesi

en: Site branding
tr: Site markası

en: Default comments
tr: Varsayılan yorumlar

en: Allows commenting on content
tr: İçeriğe yorum yapılabilmesini sağlar

en: User account menu
tr: Kullanıcı hesap menüsü

en: Basic block
tr: Temel blok

en: A basic block contains a title and a body.
tr: Bir temel blok, bir başlık ve metinden oluşur.

en: Website feedback
tr: Web sitesi geri bildirimi

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
tr: Virgül ile ayrılmış bir liste girin. Örneğin: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
tr: Temel HTML

en: Restricted HTML
tr: Kısıtlı HTML

en: Find and manage custom blocks.
tr: Özel blokları bulun ve yönetin.

en: There are no custom blocks available.
tr: Kullanılabilir özel blok yok.
