Stratus Meridian Developer Portal (8.x-1.0-beta1) - en to sv translation catalogue (97 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Operations
sv: Funktioner

en: Username
sv: Användarnamn

en: Article
sv: Artikel

en: Comments
sv: Kommentarer

en: On
sv: På

en: Tags
sv: Etiketter

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: view
sv: visa

en: Advanced options
sv: Fler alternativ

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: Password
sv: Lösenord

en: Image
sv: Bild

en: Category
sv: Kategori

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Picture
sv: Bild

en: Email
sv: E-post

en: All
sv: Alla

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Page
sv: Sida

en: Off
sv: Av

en: Footer
sv: Sidfot

en: Comment
sv: Kommentar

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Plain text
sv: Ren text

en: Desc
sv: Fallande

en: Text color
sv: Textfärg

en: User login
sv: Användarinloggning

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Full
sv: Fullständig

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: Your message has been sent.
sv: Ditt meddelande har skickats.

en: White
sv: Vit

en: Blogs
sv: Bloggar

en: Link color
sv: Länkfärg

en: Document
sv: Dokument

en: ‹ Previous
sv: ‹ Föregående

en: Next ›
sv: Nästa ›

en: Apply
sv: Applicera

en: Block description
sv: Blockbeskrivning

en: Transparent
sv: Genomskinlig

en: Administrator
sv: Administratör

en: Offset
sv: Kompensera

en: Skip to main content
sv: Hoppa till huvudinnehåll

en: Domains
sv: Domäner

en: Block type
sv: Typ av block

en: Web services
sv: Webbtjänster

en: Main navigation
sv: Huvudmeny

en: Light
sv: Ljust

en: Primary
sv: Primär

en: Sort options
sv: Alternativ för sortering

en: Secondary
sv: Sekundär

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Blue Lagoon (default)
sv: Blå lagun (förvald)

en: Search form
sv: Sökformulär

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Your virtual face or picture.
sv: Ditt virtuella ansikte eller bild.

en: Slate
sv: Skiffer

en: Breadcrumbs
sv: Länkstigar

en: Main page content
sv: Huvudsakligt sidinnehåll

en: Basic page
sv: Enkel sida

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
sv: Använd <em>enkla sidor</em> för ditt statiska innehåll, såsom en sida "Om oss".

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
sv: Använd etiketter för att gruppera artiklar med liknande ämnen till kategorier.

en: Select any filter and click on Apply to see results
sv: Välj valfritt filter och klicka på applicera för att se resultaten.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
sv: Använd <em>artiklar</em> för tidskänsligt innehåll som nyheter, pressreleaser eller blogginlägg.

en: Main background
sv: Huvudbakgrund

en: Sidebar background
sv: Bakgrund för sidospalt

en: Sidebar borders
sv: Kant för sidospalt

en: Footer background
sv: Sidfotens bakgrund

en: Plum
sv: Plommon

en: Title and slogan
sv: Titel och slogan

en: Firehouse
sv: Brandstation

en: Ice
sv: Is

en: Dark
sv: Mörkt

en: Asc
sv: Stigande

en: Master
sv: Huvud

en: Full HTML
sv: Fullständig HTML

en: Header background top
sv: Överst i bakgrund på sidhuvud

en: Header background bottom
sv: Underst i bakgrund på sidhuvud

en: Custom block library
sv: Bibliotek med anpassade block

en: Site branding
sv: Webbplatsens varumärke

en: Default comments
sv: Standardkommentarer

en: Allows commenting on content
sv: Tillåter kommentering på innehåll

en: User account menu
sv: Meny för användarkonto

en: Basic block
sv: Grundläggande block

en: A basic block contains a title and a body.
sv: Ett enkelt block innehåller en titel och en brödtext.

en: Website feedback
sv: Återkoppling till webbplats

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
sv: Ange en kommaseparerad lista. Till exempel: Stockholm, Lilla Edet, "Linköping, Östergötland"

en: Basic HTML
sv: Grundläggande HTML

en: Restricted HTML
sv: Begränsad HTML

en: Find and manage custom blocks.
sv: Hitta och hantera anpassade block.

en: There are no custom blocks available.
sv: Det finns inga anpassade block tillgängliga.
