Stratus Meridian Developer Portal (8.x-1.2) - en to id translation catalogue (81 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Username
id: Nama pengguna

en: Article
id: Artikel

en: Comments
id: Komentar

en: On
id: Pada

en: Tags
id: Tag

en: view
id: tampilan

en: Login
id: Masuk

en: Advanced options
id: Opsi lanjutan

en: Search
id: Pencarian

en: Password
id: Sandi

en: Image
id: Gambar

en: Category
id: Kategori

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Picture
id: Foto

en: All
id: Semua

en: Page title
id: Judul halaman

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Off
id: Matikan

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Comment
id: Komentar

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Plain text
id: Teks biasa

en: Text color
id: Warna teks

en: User login
id: Login pengguna

en: Logout
id: Keluar

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Full
id: Penuh

en: Your message has been sent.
id: Pesan anda sudah dikirim.

en: White
id: Putih

en: Read More
id: Selengkapnya

en: Blogs
id: Blog

en: Link color
id: Warna tautan

en: Document
id: Dokumen

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Apply
id: Terapkan

en: Block description
id: Keterangan blok

en: Copyright
id: Hak Cipta

en: Offset
id: Letak

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Domains
id: Domain

en: Block type
id: Tipe Block

en: Web services
id: Layanan-layanan web

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Secondary
id: Sekunder

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Blue Lagoon (default)
id: Blue Lagoon (bawaan)

en: Search form
id: Form pencarian

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Your virtual face or picture.
id: Muka virtual Anda atau gambar

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
id: Gunakanlah tag untuk mengelompokan artikel yang memiliki topik mirip kedalam kategori.

en: Select any filter and click on Apply to see results
id: Pilih filter dan klik Apply untuk melihat hasilnya

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
id: Gunakan <em>artikel</em> untuk konten yang cepat berubah seperti berita, press rilis atau posting blog.

en: Main background
id: Latar utama

en: Sidebar background
id: Latar samping

en: Sidebar borders
id: Bingkai sidebar

en: Footer background
id: Latar footer

en: Title and slogan
id: Judul dan slogan

en: Asc
id: Urutan turun

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: Header background top
id: Latar belakang tajuk atas

en: Header background bottom
id: Latar bawah kepala

en: Custom block library
id: Perpustakaan blok tersuai

en: User account menu
id: Menu akun pengguna

en: Basic block
id: Blok dasar

en: A basic block contains a title and a body.
id: Sebuah blok dasar yang terdiri dari sebuah judul dan isi.

en: Website feedback
id: Umpan balik situs

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
id: Masukkan daftar -dipisahkan- dengan koma. Sebagai contoh: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
id: HTML dasar

en: Restricted HTML
id: HTML terbatas

en: Find and manage custom blocks.
id: Cari dan kelola blok tambahan.
