Stratus Meridian Developer Portal (8.x-1.1) - en to ar translation catalogue (67 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Operations
ar: عمليات

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Article
ar: مقال

en: Comments
ar: التعليقات

en: On
ar: في

en: Tags
ar: وسوم

en: view
ar: عرض

en: Advanced options
ar: الخيارات المتقدمة

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Image
ar: الصورة

en: Category
ar: التصنيف

en: Updated
ar: التحديث

en: Picture
ar: الصورة

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: All
ar: الكل

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: الصندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: Off
ar: إيقاف

en: Footer
ar: التذييل

en: Comment
ar: التعليق

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Desc
ar: تنازلي

en: Text color
ar: لون النص

en: User login
ar: دخول المستخدم

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Full
ar: كامل

en: Your message has been sent.
ar: أُرسلت رسالتك.

en: White
ar: أبيض

en: Blogs
ar: مدونات

en: Link color
ar: لون الروابط

en: Document
ar: وثيقة

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: Apply
ar: تطبيق

en: Block description
ar: وصف الصندوق

en: Copyright
ar: جميع الحقوق محفوظة

en: Administrator
ar: مدير

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Skip to main content
ar: تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

en: Block type
ar: نوع الصندوق

en: Web services
ar: خدمات الويب

en: - All -
ar: - الكل -

en: Blue Lagoon (default)
ar: البحيرة الزرقاء (الافتراضية)

en: Search form
ar: استمارة البحث

en: Slate
ar: اللوح

en: Main page content
ar: محتوى الصفحة الرئيسية

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ar: استخدم <em>الصفحات الأساسية</em> للمحتوى الثابت، مثل صفحة 'عن الموقع'.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ar: استخدم <em>المقال</em> للمحتويات المتغيرة كالأخبار، والنشرات الصحفية أو ملاحظات المدونة.

en: Main background
ar: الخلفية الرئيسية

en: Sidebar background
ar: خلفية العمود الجانبي

en: Sidebar borders
ar: إطار العمود الجانبي

en: Footer background
ar: خلفية حاشية الصفحة

en: Plum
ar: الخوخ

en: Title and slogan
ar: العنوان والشعار

en: Firehouse
ar: محطة الإطفاء

en: Ice
ar: الجليد

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي

en: Allows commenting on content
ar: السماح بالتعليق على المحتوى
