Stratus Meridian Developer Portal (8.x-1.2) - en to nl translation catalogue (89 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Article
nl: Artikel

en: Comments
nl: Reacties

en: On
nl: Aan

en: Tags
nl: Labels

en: Documentation
nl: Documentatie

en: view
nl: weergeven

en: Login
nl: Inloggen

en: Advanced options
nl: Uitgebreide opties

en: Search
nl: Zoeken

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Image
nl: Afbeelding

en: Category
nl: Categorie

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Picture
nl: Afbeelding

en: Email
nl: E-mail

en: All
nl: Alle

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Block
nl: Blok

en: Page
nl: Pagina

en: Off
nl: Uit

en: Footer
nl: Voet

en: Comment
nl: Reactie

en: Promoted to front page
nl: Aangeraden op de voorpagina

en: Plain text
nl: Platte tekst

en: Desc
nl: Aflopend

en: Text color
nl: Tekstkleur

en: User login
nl: Gebruikerslogin

en: Logout
nl: Uitloggen

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Full
nl: Volledig

en: Your message has been sent.
nl: Uw bericht is verzonden.

en: White
nl: Wit

en: Link color
nl: Linkkleur

en: ‹ Previous
nl: ‹ Vorige

en: Next ›
nl: Volgende ›

en: Apply
nl: Toepassen

en: Block description
nl: Blokbeschrijving

en: Transparent
nl: Transparant

en: Administrator
nl: Beheerder

en: Skip to main content
nl: Overslaan en naar de inhoud gaan

en: Domains
nl: Domeinen

en: Block type
nl: Bloktype

en: Web services
nl: Webservices

en: Main navigation
nl: Hoofdnavigatie

en: Light
nl: Licht

en: Primary
nl: Primair

en: Sort options
nl: Sorteeropties

en: Secondary
nl: Secundair

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Blue Lagoon (default)
nl: Blue Lagoon (standaard)

en: Search form
nl: Zoekveld

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Your virtual face or picture.
nl: Uw foto of afbeelding.

en: Breadcrumbs
nl: Kruimelpad

en: Main page content
nl: Primaire inhoud van de pagina

en: Basic page
nl: Eenvoudige pagina

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
nl: Gebruik <em>eenvoudige pagina's</em> voor vaste inhoud, zoals een 'Over ons'-pagina.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
nl: Gebruik tags om artikelen over vergelijkbare onderwerpen in categorieën te groeperen.

en: Select any filter and click on Apply to see results
nl: Selecteer een van de filters en klik op 'Toepassen' om het resultaat te zien

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
nl: Gebruik <em>artikelen</em> voor tijdsgebonden inhoud zoals nieuws, persberichten of blog-berichten.

en: Main background
nl: Algemene achtergrond

en: Sidebar background
nl: Achtergrond zijbalk

en: Sidebar borders
nl: Randen zijbalk

en: Footer background
nl: Achtergrond voet

en: Title and slogan
nl: Titel en slogan

en: Dark
nl: Donker

en: Asc
nl: Oplopend

en: Full HTML
nl: Volledige HTML

en: Header background top
nl: Achtergrond kop bovenkant

en: Header background bottom
nl: Achtergrond kop onderkant

en: Custom block library
nl: Aangepaste blokken-bibliotheek

en: Site branding
nl: Branding van de website

en: Default comments
nl: Standaardreacties

en: Allows commenting on content
nl: Staat het reageren op de inhoud toe

en: User account menu
nl: Gebruikersmenu

en: Basic block
nl: Standaardblok

en: A basic block contains a title and a body.
nl: Een standaardblok bevat een titel en een berichttekst.

en: Website feedback
nl: Website-feedback

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
nl: Voer een door komma's gescheiden lijst in. Bijvoorbeeld: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
nl: Eenvoudige HTML

en: Restricted HTML
nl: Beperkte HTML

en: Find and manage custom blocks.
nl: Aangepaste blokken zoeken en beheren

en: There are no custom blocks available.
nl: Er zijn geen aangepaste blokken beschikbaar.
