Small ads (2.0.1) - en to id translation catalogue (67 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Next
id: Selanjutnya

en: Delete
id: Hapus

en: Type
id: Jenis

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Public
id: Publik

en: Categories
id: Kategori

en: Links
id: Tautan-tautan

en: Weight
id: Bobot

en: Image
id: Gambar

en: Types
id: Jenis

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: Save
id: Simpan

en: View
id: Lihat

en: Keywords
id: Kata kunci

en: Advanced search
id: Pencarian lanjutan

en: User
id: Pengguna

en: All
id: Semua

en: Page
id: Halaman

en: Good
id: Baik

en: Inline
id: Sebaris

en: Visibility
id: Visibilitas

en: Comment
id: Komentar

en: %time ago
id: %time lalu

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: @count comments
id: @count komentar

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Created date
id: Tanggal pembuatan

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Languages
id: Bahasa-bahasa

en: Scope
id: Lingkup

en: Changed
id: Berubah

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Last changed
id: Perubahan terakhir

en: Apply
id: Terapkan

en: 1 week
id: 1 minggu

en: Request
id: Permintaan

en: Offset
id: Letak

en: Containing any of the words
id: Berisi salah satu kata

en: Containing the phrase
id: Berisi frase

en: Containing none of the words
id: Tidak berisi kata

en: Only of the type(s)
id: Hanya pada jenis

en: Keyword relevance
id: Relevansi kata kunci

en: Number of comments
id: Jumlah komentar

en: Add @type
id: Tambahkan @type

en: Temporary
id: Sementara

en: Search index
id: Indeks pencarian

en: @interval ago
id: @interval lalu

en: - Any -
id: - Apa saja -

en: Comment count
id: Jumlah komentar

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Search result
id: Hasil pencarian

en: Asc
id: Urutan turun

en: %time hence
id: %time lalu

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: Date in the form of CCYYMMDD.
id: Tanggal dalam format CCYYMMDD.

en: With selection
id: Dengan pilihan

en: Lists (Views)
id: Daftar (View)
