Small ads (8.x-1.0-beta3) - en to fr translation catalogue (97 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Next
fr: Suivant

en: Delete
fr: Supprimer

en: Language
fr: Langue

en: Categories
fr: Catégories

en: Edit
fr: Modifier

en: Links
fr: Liens

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Weight
fr: Poids

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: edit
fr: modifier

en: Node ID
fr: Identifiant (ID) du nœud

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Icon
fr: Icône

en: View
fr: Voir

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Advanced search
fr: Recherche avancée

en: User
fr: Utilisateur

en: All
fr: Tout

en: Url
fr: URL

en: Inline
fr: En ligne

en: Comment
fr: Commentaire

en: Published
fr: Publié

en: 1 year
fr: 1 an

en: Other
fr: Autre

en: @count comments
fr: @count commentaires

en: Latest
fr: Les derniers

en: Sort by
fr: Trier par

en: Created date
fr: Date de création

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Posted by
fr: Posté par

en: Languages
fr: Langues

en: Scope
fr: Étendue

en: Changed
fr: Modifié

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: 1 month
fr: 1 mois

en: Last changed
fr: Dernière modification

en: Apply
fr: Appliquer

en: 1 week
fr: 1 semaine

en: @count months
fr: @count mois

en: Offset
fr: Décalage

en: Cash
fr: Encaisser

en: Containing any of the words
fr: Contenant n'importe lequel des mots

en: Containing the phrase
fr: Contenant l'expression

en: Containing none of the words
fr: Ne contenant aucun des mots

en: Only of the type(s)
fr: Seulement du ou des types

en: Keyword relevance
fr: Pertinence des mots clés

en: Number of comments
fr: Nombre de commentaires

en: Teaser length
fr: Longueur de l'accroche

en: Member
fr: Membre

en: More...
fr: Plus...

en: Ads
fr: Publicités

en: Created timestamp
fr: Horodatage de création

en: Test mode
fr: Mode test

en: Search index
fr: Index de recherche

en: Offers
fr: Offres

en: Comment count
fr: Nombre de commentaires

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Data source
fr: Source de données

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: User created
fr: Utilisateur créé

en: Expiry date
fr: Date d'expiration

en: Offer
fr: Offre

en: Want
fr: Demande

en: Search result
fr: Résultat de la recherche

en: Wants
fr: Demandes

en: Master
fr: Principal

en: Language (fr, en, ...)
fr: Langue (fr, en...)

en: Date in the form of CCYYMMDD.
fr: Date sous la forme AAAAMMJJ.

en: Edit categories
fr: Modifier les catégories

en: Edit types
fr: Modifier les types

en: See @name's profile
fr: Voir le profil de @name

en: Owner only
fr: Propriétaire uniquement

en: Modified timestamp
fr: Horodatage de modification

en: The node language code.
fr: Le code de langue du nœud.

en: With selection
fr: Pour la sélection

en: Lists (Views)
fr: Listes (Views)

en: Machine name of the node type.
fr: Nom système du type de nœud.

en: Human name of the node type.
fr: Nom lisible du type de nœud.

en: Description of the node type.
fr: Description du type de nœud.

en: Help text for the node type.
fr: Texte d'aide pour le type de nœud.

en: Title label.
fr: Libellé du titre.

en: Flag.
fr: Marqueur.

en: The original type.
fr: Le type d'origine.

en: Node authored by (uid)
fr: Nœud créé par (uid)

en: Your @type has expired
fr: Votre @type a expiré

en: Flag indicating the node type is enable
fr: Marqueur indiquant si le type de nœud est activé

en: base node.
fr: nœud de base.

en: Members of my groups
fr: Membres de mes groupes

en: Title....
fr: Titre....
