Smart Date (4.2.0-beta1) - en to uk translation catalogue (159 entries)

en: Suffix
uk: Суфікс

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Value
uk: Значення

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Language
uk: Мова

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Hourly
uk: Щогодини

en: Daily
uk: Щодня

en: Weekly
uk: Щотижня

en: Monthly
uk: Щомісяця

en: default
uk: замовчування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Label
uk: Мітка

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: Sunday
uk: неділя

en: Monday
uk: понеділок

en: Tuesday
uk: вівторок

en: Wednesday
uk: середа

en: Thursday
uk: четвер

en: Friday
uk: п'ятниця

en: Saturday
uk: субота

en: Ends
uk: Закінчується

en: Time
uk: Час

en: View
uk: Перегляд

en: Format
uk: Формат

en: never
uk: ніколи

en: After
uk: Після

en: Date Format
uk: Формат дати

en: Separator
uk: Розділювач

en: hours
uk: годин(и)

en: days
uk: дні(в)

en: Year
uk: Рік

en: Never
uk: Ніколи

en: Custom
uk: Власний

en: Time zone
uk: Часовий пояс

en: Contains
uk: Містить

en: Does not contain
uk: Не містить

en: Advanced
uk: Розширені

en: Month
uk: Місяць

en: Unlimited
uk: Необмежено

en: Frequency
uk: Частота

en: Day
uk: День

en: Start
uk: Початок

en: End
uk: Кінець

en: All day
uk: Весь день

en: months
uk: місяців

en: Override
uk: Перевизначити

en: Expose
uk: Виставляти

en: Operator
uk: Оператор

en: Recent
uk: Останні

en: Duration
uk: Тривалість

en: minutes
uk: хвилин(и)

en: to
uk: до

en: Token
uk: Замінник

en: Parameters
uk: Параметри

en: Limit
uk: Обмежувати

en: times
uk: рази по

en: day
uk: день

en: Hour
uk: Година

en: Minute
uk: Хвилина

en: Second
uk: Другий

en: Granularity
uk: Точність

en: Revert
uk: Відновити

en: Hours
uk: Годин(и)

en: Units
uk: Одиниці

en: Default duration
uk: Базова тривалість

en: Minutes
uk: Хвилини

en: Join
uk: Увійти

en: Default value
uk: Базове значення

en: Timezone
uk: Часовий пояс

en: Time Format
uk: Формат часу

en: Add another item
uk: Додати інший рядок

en: Yearly
uk: Щорічно

en: years
uk: років

en: weeks
uk: тижні

en: 1 minute
uk: 1 хвилина

en: @count minutes
uk: @count хв.

en: Values
uk: Значення

en: contains
uk: містить

en: daily
uk: щодня

en: weekly
uk: щотижня

en: About
uk: Про модуль

en: - Select -
uk: - Виберіть -

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: Rule
uk: Правило

en: monthly
uk: щомісяця

en: Instances
uk: Екземпляри

en: Bundle
uk: Пакет

en: Uses
uk: Використання

en: Default argument
uk: Базовий аргумент

en: Repeats
uk: Повторювати

en: Current date
uk: Поточна дата

en: Current node's creation time
uk: Час створення поточного матеріалу

en: Current node's update time
uk: Час оновлення поточного матеріалу

en: Do not display items with no value in summary
uk: Не відображати елементи з відсутніми у підсумку значеннями

en: not
uk: не

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
uk: Точність - це найменша одиниця, що визначає відповідність двох дат; наприклад, якщо точність - "Рік", то всі дати в 1999 році, незалежно від того, коли вони відбувалися, будуть вважатися однаковими.

en: Compact
uk: Компактний

en: Recurring
uk: Періодично

en: Part
uk: Частина

en: Upcoming
uk: Невдовзі

en: Decimals
uk: Знаків після коми

en: every
uk: кожні

en: Field types
uk: Типи полів

en: Entity ID
uk: ID сутності

en: Default timezone
uk: Базовий часовий пояс

en: invisible
uk: невидимий

en: Weight for row @number
uk: Вага рядку @number

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
uk: Мітка є необов'язковою: якщо рядок містить лише число, вона буде і ключем і міткою.

en: 5 minute
uk: 5 хвилин

en: 15 minute
uk: 15 хвилин

[ctx: Sort order]
en: Date
uk: Дата

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
uk: Якщо вибрано, кілька таких фільтрів можуть працювати разом, так наче кілька значень введені в один фільтр. Несумісне з налаштуванням "Зменшення дублів".

en: Reschedule
uk: Перепланувати

en: Instance
uk: Екземпляр

en: Allow multiple filter values to work together
uk: Дозволити одночасну роботу декількох значень фільтрів

en: Appears in: @bundles.
uk: Місце знаходження: @bundles.

en: Time increments
uk: Проміжки зростання часу

en: 10 minute
uk: 10 хвилин

en: 30 minute
uk: 30 хвилин

en: Weekday
uk: День тижня

en: Apply Changes
uk: Застосувати зміни

en: Reduce
uk: Зменшити

en: Search Path
uk: Шлях пошуку

en: on the
uk: у

en: Date part order
uk: Послідовність складових дати

en: Month/Day/Year
uk: Місяць/День/Рік

en: Day/Month/Year
uk: День/Місяць/Рік

en: Year/Month/Day
uk: Рік/Місяць/День

en: Time type
uk: Тип часу

en: 24 hour time
uk: 24 годинний

en: 12 hour time
uk: 12 годинний

en: Time separator
uk: Роздільник годин, хвилин, секунд

en: Node Creation Time
uk: Час створення матеріалу

en: Node Update Time
uk: Час оновлення матеріалу

en: Group item
uk: Позиція групування

en: Managing and displaying date fields
uk: Керування полями дати та їх відображення

en: Displaying dates
uk: Відображення дат

en: @label referenced from @field_name
uk: @label посилається з @field_name

en: Are you sure you want to delete the format %name : %format?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити формат %name : %format?

en: Time zone override
uk: Перевизначення часового поясу

en: @title (value @number)
uk: @title (значення @number)

en: Date part order: @order
uk: Послідовність складових дати: @order

en: Time type: @time_type
uk: Тип часу: @time_type

en: Time increments: @increment
uk: Проміжки збільшення часу: @increment

en: Default start date type
uk: Базовий тип початкової дати

en: Default start date value
uk: Базове значення початкової дати

en: Date separator
uk: Роздільник дат

en: The string to separate the start and end dates
uk: Рядок, що відокремлює початкову та кінцеву дати

en: Separator: %separator
uk: Роздільник: %separator

en: Computed start date
uk: Обчислена початкова дата

en: The computed start DateTime object.
uk: Обчислений об’єкт початкової Дати і часу.

en: Computed end date
uk: Обчислена кінцева дата

en: The computed end DateTime object.
uk: Обчислений об’єкт кінцевої Дати і часу.

en: The @title end date cannot be before the start date
uk: Кінцева дата @title не може бути перед початковою датою

en: There are no @label yet.
uk: Ще немає @label.
