Smart Menu Links (1.0.0-alpha1) - en to it translation catalogue (15 entries)

en: Status
it: Stato

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Weight
it: Peso

en: Parent
it: Genitore

en: Label
it: Etichetta

en: Expanded
it: Espanso

en: Link text
it: Testo del collegamento

en: Menu name
it: Nome del menu

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Show as expanded
it: Mostra figli

en: Parent link
it: Link padre

en: Fallback value
it: Valore di riserva

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
it: La profondità massima di un link e di tutti i suoi figli è prefissata. Alcuni link di menu non sono selezionabili come genitori, se la loro selezione porta ad eccedere questo limite.

en: Link weight among links in the same menu at the same depth. In the menu, the links with high weight will sink and links with a low weight will be positioned nearer the top.
it: La voce del menu ha un peso tra le voci che si trovano allo stesso livello. Nel menu, le voci con un peso superiore affonderanno, mentre le voci con un peso basso saranno posizionate vicino alla cima.
