Smart Menu Links (1.0.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (20 entries)

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Weight
pt: Peso

en: Parent
pt: Superior

en: Label
pt: Rótulo

en: Expanded
pt: Expandido

en: Link text
pt: Texto do link

en: Menu name
pt: Nome do menu

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Bundle
pt: Pacote

en: Entity Type
pt: Tipo de entidade

en: Show as expanded
pt: Exibir expandido

en: Parent link
pt: Link superior

en: Fallback
pt: Retorno

en: Referenced Entity
pt: Entidade Referenciada

en: Target Entity Type
pt: Tipo de Entidade de Destino

en: Fallback value
pt: Valor de retorno

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
pt: A profundidade máxima para um link e todos os seus filhos é fixa. Alguns links de menu podem não estar disponíveis como pais se esse limite é excedido ao selecioná-los.

en: Link weight among links in the same menu at the same depth. In the menu, the links with high weight will sink and links with a low weight will be positioned nearer the top.
pt: Peso do link entre links no mesmo menu e na mesma profundidade. No menu, os links com peso alto descem e os links com um peso menor são posicionados próximo ao topo.

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded. This option may be overridden for the entire menu tree when placing a menu block.
pt: Se marcado e este link do menu tiver filhos, o menu sempre aparecerá expandido. Esta opção pode ser sobrescrita para toda a árvore do menu quando um bloco de menu for usado.
