Smart Menu Links (1.0.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (22 entries)

en: Status
uk: Стан

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Weight
uk: Вага

en: Parent
uk: Батько

en: Label
uk: Мітка

en: Menu
uk: Меню

en: Expanded
uk: Розгорнуте

en: Link text
uk: Текст посилання

en: Link Text
uk: Текст посилання

en: Menu name
uk: Назва меню

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Bundle
uk: Пакет

en: Entity Type
uk: Тип сутності

en: Show as expanded
uk: Показувати розкритим

en: Parent link
uk: Батьківське посилання

en: Fallback
uk: Запасний рядок

en: Referenced Entity
uk: Сутність за посиланням

en: Fallback value
uk: Резервне значення

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
uk: Максимальна глибина посилання та усіх його нащадків зафіксована. Деякі посилання меню можуть бути недоступні як батьки, якщо їх вибір буде перевищить це обмеження.

en: Link weight among links in the same menu at the same depth. In the menu, the links with high weight will sink and links with a low weight will be positioned nearer the top.
uk: Вага посилання серед інших посилань в тому ж самому меню на тому ж рівні. В меню, посилання з більшою вагою будуть внизу, позаяк з меншою вагою будуть розташовані ближче догори.

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded. This option may be overridden for the entire menu tree when placing a menu block.
uk: Якщо позначено і це меню має дочірні меню, воно завжди буде розкритим. Цей параметр може бути перевизначений для усього меню при розміщенні блоку меню.
