Snippet Manager (2.0.1) - en to fr translation catalogue (84 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Value
fr: Valeur

en: Group
fr: Groupe

en: Cancel
fr: Annuler

en: Enable
fr: Activer

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: File
fr: Fichier

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Block settings
fr: Paramètres du bloc

en: Weight
fr: Poids

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Access
fr: Accès

en: View
fr: Voir

en: Path
fr: Chemin

en: Display
fr: Affichage

en: Theme
fr: Thème

en: Layout
fr: Mise en page

en: Component
fr: Composant

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Page title
fr: Titre de page

en: Block
fr: Bloc

en: Url
fr: URL

en: Role ID
fr: Id du rôle

en: Fields
fr: Champs

en: Unlimited
fr: Illimité

en: State
fr: État

en: General
fr: Général

en: Other
fr: Autre

en: Role
fr: Rôle

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: String
fr: Chaîne de caractères

en: Edit view
fr: Modifier la vue

en: Template
fr: Gabarit

en: Edit menu
fr: Modifier le menu

en: Entity
fr: Entité

en: Generic
fr: Générique

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: missing
fr: manquant

en: Form
fr: Formulaire

en: Permission
fr: Droit

en: Usage
fr: Utilisation

en: Layout settings
fr: Paramètres de mise en page

en: Page settings
fr: Paramètres de la page

en: Starting level
fr: Niveau de départ

en: Save and continue
fr: Enregistrer et continuer

en: Boolean
fr: Booléen

en: Bundle
fr: Type

en: Form mode
fr: Mode de saisie

en: - Any -
fr: - Tout -

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
fr: "%" ne peut pas être utilisé comme premier segment d'un chemin.

en: Main content
fr: Contenu principal

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: Preprocess
fr: Pré-traitement

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Edit @label
fr: Modifier @label

en: - Default -
fr: - Par défaut -

en: Bypass access checks
fr: Outrepasser les vérifications d'accès

en: Formatted text
fr: Texte mis en forme

en: Rendered
fr: Rendu

en: Plugin configuration
fr: Configuration du plugin

en: If enabled, access permissions for rendering the entity are not checked.
fr: Si l'option est activée, les permissions pour afficher l'entité ne seront pas vérifiées.

en: Numeric placeholders may not be used. Please use plain placeholders (%).
fr: Les placeholders numériques ne devraient pas être utilisés. Veuillez utiliser des placeholders bruts (%).

en: Plugin ID
fr: Identifiant (ID) du plugin

en: Display variant
fr: Afficher la variante

en: Duplicate of @label
fr: Copie de @label

en: Allowed types: @extensions.
fr: Types autorisés : @extensions.

en: Maximum number of levels
fr: Nombre de niveaux maximum

en: Path is empty.
fr: Le chemin est vide.

en: No query allowed.
fr: Aucune requête autorisée.

en: Invalid path. Valid characters are alphanumerics as well as "-", ".", "_" and "~".
fr: Chemin invalide. Les caractères valides sont alphanumériques ainsi que "-", ".", "_" et "~".

en: Initial visibility level
fr: Niveau de visibilité initial

en: The menu is only visible if the menu item for the current page is at this level or below it. Use level 1 to always display this menu.
fr: Le menu est visible uniquement si l'élément de menu de la page actuelle est au même niveau ou en dessous. Utiliser le niveau 1 pour toujours afficher ce menu.

en: Number of levels to display
fr: Nombre de niveaux à afficher

en: This maximum number includes the initial level.
fr: Ce nombre maximum inclus le niveau initial.
