Snippet Manager (8.x-1.0-rc5) - en to id translation catalogue (61 entries)

en: Title
id: Judul

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: List
id: Daftar

en: Cancel
id: Batal

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Size
id: Ukuran

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Block settings
id: Pengaturan blok

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Access
id: Akses

en: View
id: Lihat

en: Path
id: Jalur

en: Display
id: Tampilan

en: Text
id: Teks

en: Theme
id: Tema

en: Layout
id: Tata letak

en: Component
id: Komponen

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Not found
id: Tidak ditemukan

en: Role ID
id: ID peran

en: Unlimited
id: Tak terbatas

en: State
id: Status

en: Code
id: Kode

en: General
id: Umum

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Other
id: Lainnya

en: Role
id: Peran

en: String
id: Untai

en: Condition
id: Kondisi

en: Entity
id: Entitas

en: Generic
id: Umum

en: Installed
id: Terinstal

en: Duplicate
id: Duplikat

en: missing
id: hilang

en: Variables
id: Variabel

en: Permission
id: Kewenangan

en: Page settings
id: Pengaturan halaman

en: Starting level
id: Tingkatan nilai

en: Save and continue
id: Simpan dan lanjutkan

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
id: "%" tidak boleh digunakan untuk segmen pertama jalur.

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: View mode
id: Modus tampilan

en: Plugin ID
id: ID Plugin

en: Display variant
id: Variasi tampilan

en: Duplicate of @label
id: Duplikat @label

en: Maximum number of levels
id: Jumlah level maksimum

en: Path is empty.
id: Lokasi kosong.

en: No query allowed.
id: Tidak ada permohonan yang diizinkan.

en: Invalid path. Valid characters are alphanumerics as well as "-", ".", "_" and "~".
id: Jalur tidak valid. Karakter yang valid adalah alfanumerik serta "-", ".", "_" dan "~".

en: Initial visibility level
id: Tingkat visibilitas awal

en: Number of levels to display
id: Jumlah level yang akan ditampilkan

en: This maximum number includes the initial level.
id: Jumlah maksimum ini termasuk level awal.
