Snippet Manager (8.x-1.0-rc6) - en to nl translation catalogue (74 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Value
nl: Waarde

en: Group
nl: Groep

en: List
nl: Lijst

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: File
nl: Bestand

en: Edit
nl: Bewerken

en: Size
nl: Grootte

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Block settings
nl: Blokinstellingen

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Access
nl: Toegang

en: View
nl: Weergeven

en: Format
nl: Opmaak

en: Path
nl: Pad

en: Display
nl: Weergeven

en: Text
nl: Tekst

en: Theme
nl: Thema

en: Layout
nl: Lay-out

en: Component
nl: Besturingselement

en: Block
nl: Blok

en: Page
nl: Pagina

en: Not found
nl: Niet gevonden

en: Url
nl: URL

en: Role ID
nl: Rol-ID

en: Unlimited
nl: Onbeperkt

en: State
nl: Status

en: General
nl: Algemeen

en: Base
nl: Basis

en: Configuration
nl: Instellingen

en: Other
nl: Andere

en: Role
nl: Rol

en: String
nl: Tekenreeks

en: Edit view
nl: Overzicht bewerken

en: Condition
nl: Voorwaarde

en: Edit menu
nl: Menu bewerken

en: Entity
nl: Entiteit

en: Generic
nl: Generiek

en: Installed
nl: Geïnstalleerd

en: Plugin
nl: Plug-in

en: Duplicate
nl: Dupliceren

en: missing
nl: ontbrekend

en: Variables
nl: Variabelen

en: Permission
nl: Toegangsrechten

en: Page settings
nl: Pagina-instellingen

en: custom
nl: aangepast

en: Starting level
nl: Startniveau

en: Save and continue
nl: Opslaan en doorgaan

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
nl: '%' mag niet gebruikt worden voor het eerste segment van een pad.

en: Entity ID
nl: Entiteit-ID

en: View mode
nl: Weergavemodus

en: Edit @label
nl: @label bewerken

en: - Default -
nl: - Standaard -

en: Numeric placeholders may not be used. Please use plain placeholders (%).
nl: Numerieke placeholders mogen niet gebruikt worden. Gebruik alstublieft gewone placeholders (%).

en: Plugin ID
nl: Plug-in ID

en: Display variant
nl: Weergavevariant

en: Duplicate of @label
nl: Duplicaat van @label

en: Maximum number of levels
nl: Maximaal aantal niveaus

en: Path is empty.
nl: Het pad is leeg.

en: No query allowed.
nl: Geen query toegestaan.

en: Invalid path. Valid characters are alphanumerics as well as "-", ".", "_" and "~".
nl: Ongeldig pad. Geldig zijn: cijfers, letters en '-', '.', '_' en '~'.

en: Admin description
nl: Omschrijving voor beheer

en: CodeMirror settings
nl: CodeMirror-instellingen

en: Initial visibility level
nl: Initiëel zichtbaarheidsniveau

en: The menu is only visible if the menu item for the current page is at this level or below it. Use level 1 to always display this menu.
nl: Het menu is alleen zichtbaar als de huidige pagina op dit niveau of dieper staat. Gebruik niveau 1 om het menu altijd weer te geven.

en: Number of levels to display
nl: Aantal te tonen niveaus

en: This maximum number includes the initial level.
nl: Dit maximum is inclusief het intitiële niveau.
