Snippet Manager (8.x-1.0) - en to hi translation catalogue (65 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Value
hi: मान

en: Group
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: List
hi: सूची

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: File
hi: फ़ाइल

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Search
hi: खोज

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Block settings
hi: ब्लॉक सेटिंग

en: Weight
hi: मान

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Label
hi: लेबल

en: Access
hi: पहुंच

en: View
hi: देखें

en: Format
hi: प्रारूप

en: URL
hi: यूआरएल

en: Path
hi: मार्ग

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: Menu
hi: सूची

en: Text
hi: लेख

en: Theme
hi: थीम

en: Layout
hi: ख़ाका

en: Component
hi: अंग

en: ID
hi: आईडी

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Not found
hi: नहीं मिला

en: Url
hi: URL

en: Role ID
hi: भूमिका आईडी

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Unlimited
hi: अनिश्चित

en: State
hi: अवस्था

en: Code
hi: कोड

en: General
hi: सामान्य

en: Other
hi: अन्य

en: Role
hi: भूमिका

en: User login
hi: सदस्य प्रवेश

en: String
hi: स्ट्रिंग

en: Edit view
hi: दृश्य सम्पादन

en: Template
hi: फर्मा

en: Condition
hi: अवस्था

en: Edit menu
hi: मेनू बदले

en: Entity
hi: इकाई

en: Installed
hi: संस्थापित

en: Plugin
hi: प्लगइन

en: Duplicate
hi: प्रतिरूप

en: Permission
hi: अनुमति

en: Layout settings
hi: अभिन्यास स्थापन

en: Save and continue
hi: संचित करके आगे बढिए

en: Boolean
hi: बूलियन

en: Entity ID
hi: इकाई आईडी

en: View mode
hi: दृश्य प्रणाली

en: Twig
hi: ट्विग

en: Display variant
hi: प्रदर्शन संस्करण
