Snippet manager (8.x-1.2) - en to it translation catalogue (69 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Value
it: Valore

en: Group
it: Gruppo

en: Type
it: Tipo

en: List
it: Elenco

en: Cancel
it: Annulla

en: Enable
it: Abilita

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Edit
it: Modifica

en: Search
it: Cerca

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Block settings
it: Impostazioni del blocco

en: Weight
it: Peso

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Access
it: Accesso

en: View
it: Visualizza

en: Format
it: Formato

en: Path
it: Percorso

en: Display
it: Visualizzazione

en: Text
it: Testo

en: Theme
it: Tema

en: Component
it: Componente

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Not found
it: Non trovato

en: Role ID
it: ID ruolo

en: Fields
it: Campi

en: Unlimited
it: Nessun limite

en: State
it: Stato

en: Code
it: Codice

en: General
it: Generale

en: Other
it: Altro

en: Role
it: Ruolo

en: User login
it: Accesso utente

en: String
it: Testo

en: Edit view
it: Modifica vista

en: Condition
it: Condizione

en: Edit menu
it: Modifica menù

en: Entity
it: Entità

en: Installed
it: Installato

en: Duplicate
it: Duplicata

en: Variables
it: Variabili

en: Permission
it: Permesso

en: Layout settings
it: Impostazioni del layout

en: Page settings
it: Impostazioni pagina

en: Starting level
it: Livello di partenza

en: Save and continue
it: Salva e continua

en: Boolean
it: Booleano

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
it: "%" non può essere usato nel primo segmento di un percorso.

en: Entity ID
it: ID Entità

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: Bypass access checks
it: Saltare i controlli di accesso

en: If enabled, access permissions for rendering the entity are not checked.
it: Se attivata, i permessi di accesso per il rendering dell'entità non verranno controllati.

en: Plugin ID
it: ID del plugin

en: Display variant
it: Variante di visualizzazione

en: Duplicate of @label
it: Duplicato di @label

en: Allowed types: @extensions.
it: Tipi consentiti: @extensions.

en: Maximum number of levels
it: Numero massimo di livelli

en: Path is empty.
it: Il percorso è vuoto.

en: No query allowed.
it: Nessuna query permessa.

en: Invalid path. Valid characters are alphanumerics as well as "-", ".", "_" and "~".
it: Percorso non valido. Sono ammessi i caratteri alfanumerici, i caratteri "-", ".", "_" e "~".
