Snippet manager (8.x-1.3) - en to ja translation catalogue (82 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: List
ja: リスト

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Enable
ja: 有効

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: Search
ja: 検索

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Block settings
ja: ブロックの設定

en: Weight
ja: ウェイト

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: Access
ja: アクセス

en: View
ja: ビュー

en: Format
ja: フォーマット

en: Path
ja: パス

en: Display
ja: 表示

en: Menu
ja: メニュー

en: Text
ja: テキスト

en: Theme
ja: テーマ

en: Layout
ja: レイアウト

en: Component
ja: コンポーネント

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Url
ja: URL

en: Role ID
ja: 役割ID

en: Fields
ja: フィールド

en: Unlimited
ja: 無制限

en: State
ja: 状態

en: Code
ja: コード

en: General
ja: 全般

en: Other
ja: その他

en: Role
ja: 役割

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: String
ja: 文字列

en: Edit view
ja: ビューを編集

en: Template
ja: テンプレート

en: Condition
ja: コンディション

en: Edit menu
ja: メニューの編集

en: Entity
ja: エンティティ

en: Installed
ja: インストール済み

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Duplicate
ja: 複製

en: Variables
ja: 変数

en: Form
ja: フォーム

en: Permission
ja: 権限

en: Layout settings
ja: レイアウトの設定

en: Page settings
ja: ページの設定

en: Starting level
ja: 開始階層

en: Save and continue
ja: 保存して次へ

en: Boolean
ja: 真偽値

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
ja: "%"をパスの先頭に使用することはできません。

en: Entity ID
ja: エンティティID

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: Edit @label
ja: @labelを編集

en: Bypass access checks
ja: アクセス権限チェックをパス

en: If enabled, access permissions for rendering the entity are not checked.
ja: 有効にすると、エンティティのレンダリングにおいてアクセス権限のチェックは行われません。

en: Numeric placeholders may not be used. Please use plain placeholders (%).
ja: 数値のプレースホルダーは使用できません。プレーンのプレースホルダー (%) を使用してください。

en: Plugin ID
ja: プラグインID

en: Display variant
ja: ディスプレイ変数

en: Duplicate of @label
ja: @labelの複製

en: Allowed types: @extensions.
ja: 許可されたタイプ: @extensions 。

en: Maximum number of levels
ja: 最大レベル数

en: Path is empty.
ja: パスが空です。

en: No query allowed.
ja: クエリーは許可されていません。

en: Invalid path. Valid characters are alphanumerics as well as "-", ".", "_" and "~".
ja: 不正なパスです。利用可能な文字は半角英数字と"-"および"."、"_"、"~"です。

en: Initial visibility level
ja: 初期表示レベル

en: The menu is only visible if the menu item for the current page is at this level or below it. Use level 1 to always display this menu.
ja: メニューは、現在のページのメニュー項目がこのレベル以下である場合にのみ表示されます。常にこのメニューを表示する場合は、レベル 1 を使用してください。

en: Number of levels to display
ja: 表示するレベル数

en: This maximum number includes the initial level.
ja: この最大数には初期レベルが含まれます。
