Sobki Bootstrap (10.0.0-alpha2) - en to da translation catalogue (184 entries)

en: Register
da: Opret konto

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Content
da: Indhold

en: Subject
da: Emne

en: Email notification
da: E-mail-notifikation

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: More
da: Mere

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: Size
da: Størrelse

en: Reset
da: Gendan

en: - None -
da: - Ingen -

en: Quote
da: Tilbud

en: Image
da: Billede

en: Name
da: Navn

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: Field
da: Felt

en: Label
da: Etiket

en: Preview
da: Gennemse

en: Help
da: Hjælp

en: Default
da: Standard

en: Audio
da: Lyd

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: Text
da: Tekst

en: Components
da: Komponenter

en: Titles
da: Titler

en: User
da: Bruger

en: Email
da: E-mail

en: User ID
da: Bruger ID

en: Options
da: Valg

en: Contact
da: Kontakt

en: Created
da: Oprettet

en: Footer
da: Sidefod

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: Published
da: Udgivet

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Plain text
da: Ren tekst

en: General
da: Generelt

en: Example
da: Eksempel

en: Table
da: Tabel

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
da: Vi er ved at opdatere @site. Vi er snart tilbage. Tak for din tålmodighed.

en: Anonymous
da: Anonym

en: Tools
da: Værktøjer

en: Template
da: Skabelon

en: Full
da: Fuld

en: Gender
da: Køn

en: English
da: Engelsk

en: French
da: Fransk

en: Token
da: Symbol

en: Front page
da: Forside

en: Languages
da: Sprog

en: Map
da: Knyt

en: Days
da: Dage

en: Months
da: Måneder

en: Your message has been sent.
da: Din besked er blevet sendt.

en: Email confirmation
da: E-mail-bekræftelse

en: Changed
da: Ændret

en: Document
da: Dokument

en: Relationship
da: Forbindelse

en: Translations
da: Oversættelser

en: Tabs
da: Faner

en: Complete
da: Komplet

en: Anonymous user
da: Anonym bruger

en: Language switcher
da: Sprogvælger

en: Form
da: Formular

en: Next >
da: Næste >

en: < Previous
da: < Tidligere

en: Authenticated user
da: Godkendt bruger

en: Hide all
da: Skjul alle

en: Show all
da: Vis alle

en: Account
da: Konto

en: Setting
da: Indstilling

en: Publish content
da: Udgiv indhold

en: Unpublish comment
da: Skjul kommentarer

en: User account
da: Brugerkonto

en: Main navigation
da: Primær navigation

en: Not applicable
da: Ikke relevant

en: Sex
da: Køn

en: Delete comment
da: Slet kommentar

en: Primary
da: Primær

en: Search index
da: Søgeindex

en: Publish comment
da: Udgiv kommentar

en: Save Draft
da: Gem kladde

en: Yes/No
da: Ja/nej

en: Secondary
da: Sekundær

en: Accordion
da: Foldud menu

en: Compact
da: Kompakt

en: Delete redirect
da: Slet omdirigering

en: Header top
da: Sidehovede top

en: Powered by Drupal
da: Drives af Drupal

en: Date and time
da: Dato og tid

en: Alert
da: Advarsel

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Page top
da: Sidehovede

en: Page bottom
da: Sidefod

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: Delete content
da: Slet indhold

en: Progress bar
da: Fremskridts barre

en: Main page content
da: Primært sideindhold

en: Full comment
da: Fuld kommentar

en: Save comment
da: Gem kommentar

en: Full content
da: Fuldt indhold

en: Unpublish content
da: Afpublicér indhold

en: Make content sticky
da: Gør indhold klæbrigt

en: Make content unsticky
da: Fjern klæbrighed

en: Promote content to front page
da: Vis indhold på forsiden

en: Remove content from front page
da: Fjern indhold fra forsiden

en: Save content
da: Gem indhold

en: The name of the shortcut.
da: Genvejens navn.

en: Time zones
da: Tidszoner

en: Taxonomy term page
da: Termside

en: Basic page
da: Simpel side

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
da: Brug <em>simple sider</em> til dit statiske indhold, som f.eks. en "om os"-side.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
da: Brug tags til at gruppere artikler om samme emne.

en: Highlighted
da: Fremhævet

en: Update URL alias
da: Opdatér alternativ URL

en: The comment author's name.
da: Forfatterens navn.

en: Not specified
da: Ikke angivet

en: Accordion item
da: Harmonika-element

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
da: Formular gemt. Du kan vende tilbage senere og gendanne standardværdierne.

en: Wide
da: Bred

en: Full HTML
da: Fuld HTML

en: Publish taxonomy term
da: Publicér taksonomiterm

en: Unpublish taxonomy term
da: Afpublicér taksonomiterm

en: The user ID of the comment author.
da: Kommentarforfatterens bruger ID.

en: The comment author's home page address.
da: Kommentarforfatterens hjemmesideadresse.

en: The comment author's hostname.
da: Kommentarforfatterens værtsnavn.

en: The time that the comment was created.
da: Tidspunktet hvor kommentaren blev oprettet.

en: The time that the comment was last edited.
da: Tidspunktet hvor kommentaren sidst blev redigeret.

en: Editorial
da: Redaktionel

en: Fallback date format
da: Reservedatoformat

en: The comment author's email address.
da: Kommentarforfatterens e-mail-adresse.

en: Default comments
da: Standardkommentarer

en: Allows commenting on content
da: Tillader kommentarer på indhold

en: The time that the user was last edited.
da: Tidspunktet hvor brugeren sidst blev redigeret.

en: Search result highlighting input
da: Søgeresultat med fremhævelse af input

en: Media library
da: Medie bibliotek

en: Primary admin actions
da: Primære administratorhandlinger

en: Large (480×480)
da: Stor (480×480)

en: Default long date
da: Standard lang dato

en: Default medium date
da: Standard mellem dato

en: Default short date
da: Standard kort dato

en: User account menu
da: Brugerkontomenu

en: Block the selected user(s)
da: Blokér de(n) valgte bruger(e)

en: Cancel the selected user account(s)
da: Opsig de valgte brugerkonti

en: Unblock the selected user(s)
da: Fjern blokering af de(n) valgte bruger(e)

en: Basic HTML
da: Simpel HTML

en: Restricted HTML
da: Begrænset HTML

en: Links related to the active user account
da: Links relateret til den aktive brugerkonto

en: Administrative task links
da: Links til administrative opgaver

en: Site information links
da: Links til informationen om sitet

en: Site section links
da: Links til sitets sektioner

en: User tool links, often added by modules
da: Bruger værktøjslinks, som typisk tilføjes af moduler

en: Max 1300x1300
da: Maks. 1300x1300

en: Max 2600x2600
da: Maks. 2600x2600

en: Max 325x325
da: Maks. 325x325

en: Max 650x650
da: Maks. 650x650

en: Narrow
da: Smal

en: Delete media
da: Slet medie

en: Male: Male
    Female: Female
da: Mand: Mand
    Kvinde: Kvinde

en: Save media
da: Gem medie

en: Publish media
da: Udgiv medie

en: Unpublish media
da: Afpublicér medie

en: Delete webform
da: Slet webform

en: Content editor
da: Redaktør

en: Demographic
da: Demografi

en: A locally hosted audio file.
da: En lokal lydfil.

en: A locally hosted video file.
da: En lokal videofil.

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submission</a>.
da: Du har allerede indsendt denne formular. <a href="#">Se din forrige indsendelse</a>.

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submissions</a>.
da: Du har allerede indsendt denne formular. <a href="#">Se dine forrige indsendelser</a>.

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
da: En ekstern video fra Youtube eller Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
da: Arkiveret

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
da: Kladde

[ctx: Workflow state label]
en: Published
da: Udgivet

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
da: Arkivér

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
da: Gendan som kladde

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
da: Gendan

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
da: Opret ny kladde

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
da: Udgiv

en: Media Library thumbnail (220×220)
da: Media Library miniaturebillede (220×220)

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
da: En uploadet fil eller dokument, f.eks. en PDF.
