Sobki Bootstrap (10.0.0-alpha3) - en to tr translation catalogue (374 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Status
tr: Durum

en: Register
tr: Kaydol

en: Suffix
tr: Son ek

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Moderated content
tr: Denetlenen içerik

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: List
tr: Liste

en: Subject
tr: Konu

en: Email notification
tr: E-Posta bildirimi

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: more
tr: daha fazla

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Administration
tr: Yönetim

en: Comments
tr: Yorumlar

en: More
tr: Devamı

en: Action
tr: Eylem

en: On
tr: Açık

en: Tags
tr: Etiketler

en: Homepage
tr: Anasayfa

en: view
tr: görüntüle

en: File
tr: Dosya

en: Edit
tr: Düzenle

en: Size
tr: Boyut

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Use count
tr: Kullanım sayısı

en: Number
tr: Sayı

en: Message
tr: İleti

en: Quote
tr: Alıntı

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Feed
tr: Akış

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: Field
tr: Alan

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Help
tr: Yardım

en: True
tr: Doğru

en: Default
tr: Varsayılan

en: Archive
tr: Arşiv

en: Audio
tr: Ses

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Section
tr: Bölüm

en: Teaser
tr: Özet

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Text
tr: Metin

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Components
tr: Bileşenler

en: Attachment
tr: Ek

en: Upload
tr: Yükle

en: Titles
tr: Başlıklar

en: Before
tr: Önce

en: After
tr: Sonra

en: User
tr: Kullanıcı

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Email
tr: E-posta

en: Files
tr: Dosyalar

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Options
tr: Seçenekler

en: Contact
tr: İletişim

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Separator
tr: Ayraç

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Off
tr: Kapalı

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: To
tr: Kime

en: From
tr: Kimden

en: Roles
tr: Roller

en: Comment
tr: Yorum

en: Hostname
tr: Sunucu adı

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Vocabulary
tr: Sözlük

en: Term
tr: Terim

en: Term name
tr: Terim adı

en: Last access
tr: Son erişim

en: Heading
tr: Başlık

en: Warning
tr: Uyarı

en: Last update
tr: Son güncelleme

en: Authored by
tr: Yazan

en: Thumbnail
tr: Küçük görsel

en: Media
tr: Medya

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Widget
tr: Arayüz kontrolü (widget)

en: Address
tr: Adres

en: Desc
tr: Azalan

en: General
tr: Genel

en: Example
tr: Örnek

en: Table
tr: Tablo

en: Start
tr: Başlangıç

en: Navigation
tr: Gezinti

en: Role
tr: Rol

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
tr: @site şu anda bakımda. Kısa bir süre sonra geri döneceğiz. Sabrınız için teşekkürler.

en: Redirect
tr: Yönlendir

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Tools
tr: Araçlar

en: Recent comments
tr: Son yorumlar

en: Template
tr: Şablon

en: Coordinates
tr: Koordinatlar

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Full
tr: Tam

en: Gender
tr: Cinsiyet

en: English
tr: İngilizce

en: French
tr: Fransızca

en: Token
tr: Simge

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: Source
tr: Kaynak

en: Member for
tr: Üyelik süresi

en: Front page
tr: Ana sayfa

en: Languages
tr: Diller

en: Map
tr: Harita

en: author
tr: yazar

en: Entity
tr: Nesne

en: Caption
tr: Başlık

en: Days
tr: Günler

en: Months
tr: Aylar

en: Left
tr: Sol

en: Your message has been sent.
tr: İletiniz gönderildi.

en: Info
tr: Bilgi

en: People
tr: Kişiler

en: Blocked
tr: Engellendi

en: Author Name
tr: Yazar Adı

en: Reference
tr: Kaynak

en: Glossary
tr: Sözlükçe

en: Product
tr: Ürün

en: Changed
tr: Değişti

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: Products
tr: Ürünler

en: Document
tr: Belge

en: Percentage
tr: Yüzde

en: Relationship
tr: İlişki

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Translations
tr: Çeviriler

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Published comments
tr: Yayınlanmış yorumlar

en: Related content
tr: İlgili içerik

en: Sticky
tr: Kalıcı

en: Content Type
tr: İçerik çeşidi

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Complete
tr: Tamam

en: Anonymous user
tr: Konuk kullanıcı

en: Apply
tr: Uygula

en: Language switcher
tr: Dil değiştirici

en: Block description
tr: Blok açıklaması

en: Taxonomy Terms
tr: Sözlük Terimleri

en: Blocks
tr: Bloklar

en: Used in
tr: Şurada kullanılıyor

en: Permission
tr: İzinler

en: Grid
tr: Izgara

en: < Previous
tr: < Önceki

en: Global
tr: Genel

en: Audio file
tr: Ses dosyası

en: Authenticated user
tr: Kimliği doğrulanmış kullanıcı

en: Administrator
tr: Yönetici

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: No comments available.
tr: Yorum mevcut değil.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
tr: Bir kullanıcı son sayfa ziyaretinden itibaren bu kadar süre boyunca çevrim içi olarak kabul edilir.

en: Show all
tr: Tümünü göster

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Locked
tr: Kilitli

en: Account
tr: Hesap

en: Paragraph
tr: Paragraf

en: Setting
tr: Ayarlar

en: Publish content
tr: İçeriği yayınla

en: Unpublish comment
tr: Yorumu yayından al

en: Newest first
tr: Önce en yeniler

en: Block type
tr: Blok tipi

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: User account
tr: Kullanıcı hesabı

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: Not applicable
tr: Uygulanmıyor

en: No content available.
tr: Hiçbir içerik mevcut değil.

en: Webform submissions
tr: Webform gönderileri

en: IP address
tr: IP adresi

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Permanent
tr: Kalıcı

en: Temporary
tr: Geçici

en: No files available.
tr: Dosya yok.

en: Frontpage
tr: Ana sayfa

en: Delete comment
tr: Yorumu sil

en: MIME type
tr: MIME tipi

en: Posted in
tr: İlgili konu

en: Upload date
tr: Yüklenme tarihi

en: Primary
tr: Birincil

en: Dashboard
tr: Pano

en: Search index
tr: Dizinde ara

en: Video file
tr: Video dosyası

en: Publish comment
tr: Yorumu yayınla

en: Draft
tr: Taslak

en: Yes/No
tr: Evet/Hayır

en: Secondary
tr: İkincil

en: @interval ago
tr: @interval önce

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Compact
tr: Sade

en: Publishing status
tr: Yayımlanma durumu

en: Who's new
tr: Kimler yeni

en: Pagination
tr: Sayfalama

en: Header top
tr: Üstbilginin tepesi

en: Date and time
tr: Tarih ve zaman

en: Who's online
tr: Kimler çevrim içi

en: Apply filters
tr: Filtreleri uygula

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Your virtual face or picture.
tr: Sanal yüzünüz ya da resminiz.

en: Alert
tr: Çok önemli

en: References
tr: Başvurular

en: Author name
tr: Yazar adı

en: Page top
tr: Sayfa başı

en: Page bottom
tr: Sayfanın altı

en: Library
tr: Kütüphane

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Delete content
tr: İçeriği sil

en: Moderation state
tr: Denetim durumu

en: Published status
tr: Yayın durumu

en: Monthly archive
tr: Aylık arşiv

en: Operations links
tr: İşlem bağlantıları

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: Full comment
tr: Tüm yorum

en: Save comment
tr: Yorumu kaydet

en: Unapproved comments
tr: Onaylanmamış yorumlar

en: Full content
tr: Tüm içerik

en: Recent content
tr: Güncel içerik

en: Unpublish content
tr: İçeriği yayından kaldır

en: Make content sticky
tr: İçeriği kalıcı yap

en: Make content unsticky
tr: İçeriğin kalıcılığını kaldır

en: Promote content to front page
tr: İçeriği ana sayfaya yükselt

en: Remove content from front page
tr: İçeriği ana sayfadan kaldır

en: Save content
tr: İçeriği kaydet

en: Find and manage content.
tr: İçeriği bul ve yönet.

en: The name of the shortcut.
tr: Kısayolun adı.

en: Time zones
tr: Zaman dilimleri

en: Taxonomy term page
tr: Sınıflandırma (taksonomi) terimleri sayfası

en: No people available.
tr: Hiç kimse mevcut değil.

en: Find and manage people interacting with your site.
tr: Sitenizle etkileşim kuran kişileri arayın ve yönetin.

en: Basic page
tr: Temel sayfa

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
tr: <em>Temel sayfa</em>ları, 'Hakkımızda' sayfası gibi sabit içerikler için kullanın.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
tr: Benzer konulardaki yazıları kategoriler halinde gruplamak için etiketleri kullanın.

en: Borders
tr: Sınırlar

en: No media available.
tr: Ortam yok.

en: Video URL
tr: Video URL adresi

en: Current page
tr: Şu an kullanılan sayfa

en: Highlighted
tr: Vurgulanmış

en: Update URL alias
tr: Yol ismini güncelle

en: Bulk update
tr: Toplu güncelleme

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
tr: Kullanıcı hesapları, roller ve izinleri yönetin.

en: Changed date
tr: Değiştirilme tarihi

en: The comment author's name.
tr: Yorum yazarının adı.

en: Asc
tr: Artan

en: Not specified
tr: Belirtilmemiş

en: Master
tr: Ana (master)

en: Get the actual content from a content revision.
tr: İçerik sürümünden gerçek içeriği al.

en: Wide
tr: Geniş

en: Media type
tr: Medya tipi

en: Responsive
tr: Duyarlı

en: Full HTML
tr: Tam HTML

en: Original language
tr: Özgün dil

en: Displaying @start - @end of @total
tr: @start - @end / @total görüntüleniyor

en: Publish taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimini yayımla

en: Unpublish taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimini yayından kaldır

en: The user ID of the comment author.
tr: Yorum yazarının kullanıcı kimliği.

en: The comment author's home page address.
tr: Yorum yazarının giriş sayfası adresi.

en: The comment author's hostname.
tr: Yorum yazarının anasistem adı.

en: The time that the comment was created.
tr: Yorumun oluşturulduğu zaman.

en: The time that the comment was last edited.
tr: Yorumun en son düzenlendiği zaman.

en: Welcome!
tr: Hoş geldiniz!

en: Registering module
tr: Eklenti kayıt ediliyor

en: Lists (Views)
tr: Listeler (Görünümler)

en: Fallback date format
tr: Yedek tarih biçimi

en: File usage
tr: Dosya kullanımı

en: Site branding
tr: Site markası

en: The comment author's email address.
tr: Yorum yazarının e-posta adresi.

en: Default comments
tr: Varsayılan yorumlar

en: Allows commenting on content
tr: İçeriğe yorum yapılabilmesini sağlar

en: The time that the user was last edited.
tr: Kullanıcının en son düzenlendiği zaman.

en: Layout Builder
tr: Yerleşim Oluşturucu

en: Search result highlighting input
tr: Aranan ifadenin vurgulandığı arama sonucu

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: Large (480×480)
tr: Geniş (480x480)

en: HTML Date
tr: HTML Tarihi

en: HTML Datetime
tr: HTML Tarih Saat

en: HTML Month
tr: HTML Ay

en: HTML Time
tr: HTML Zaman

en: HTML Week
tr: HTML Hafta

en: HTML Year
tr: HTML Yıl

en: HTML Yearless date
tr: HTML Yılsız tarih

en: Default long date
tr: Varsayılan uzun tarih

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
tr: l, F j, Y - H:i [PHP tarih biçimi]

en: Default medium date
tr: Varsayılan orta tarih

en: Default short date
tr: Varsayılan kısa tarih

en: User account menu
tr: Kullanıcı hesap menüsü

en: Block the selected user(s)
tr: Seçilmiş kullanıcıları engelle

en: Cancel the selected user account(s)
tr: Seçilmiş kullanıcı hesaplarını iptal et

en: Unblock the selected user(s)
tr: Seçilmiş kullanıcı hesaplarının engellemesini kaldır

en: Basic HTML
tr: Temel HTML

en: Restricted HTML
tr: Kısıtlı HTML

en: Links related to the active user account
tr: Etkin kullanıcı hesabı ile ilişkili bağlantılar

en: Administrative task links
tr: Yönetim görevleri bağlantıları

en: Site information links
tr: Site bilgileri bağlantıları

en: Site section links
tr: Site bölümleri bağlantıları

en: User tool links, often added by modules
tr: Sıklıkla modüller tarafından eklenen kullanıcı araçları bağlantıları

en: Recent comments.
tr: Son yorumlar.

en: Find and manage files.
tr: Dosyaları bulun ve yönetin.

en: All content, by month.
tr: Aya göre tüm içerik.

en: Recent content.
tr: Güncel içerik.

en: All content promoted to the front page.
tr: Tüm içerik ana sayfaya yükseltildi.

en: All content, by letter.
tr: Harfe göre tüm içerikler.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
tr: Belirli bir sınıflandırma terimine ait içerik.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
tr: Sitedeki en yeni kullanıcıların listesini görüntüler.

en: Who's online block
tr: Çevrimiçi kullanıcılar bloğu

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
tr: Son zamanlarda en etkin kullanıcıların adlarını ve toplam etkin kullanıcı sayısını görüntüler.

en: Max 1300x1300
tr: Maks 1300x1300

en: Max 2600x2600
tr: Maks 2600x2600

en: Max 325x325
tr: Maks 325x325

en: Max 650x650
tr: Maks 650x650

en: Narrow
tr: Dar

en: Files overview
tr: Dosya Özeti

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
tr: {{ arguments.fid }} için dosya kullanım bilgileri

en: Find and manage content
tr: İçeriği bulun ve yönetin

en: Name or email contains
tr: Ad ya da e-posta şunu içersin

en: A list of new users
tr: Yeni kullanıcılar listesi

en: There are currently @total users online.
tr: Şu anda @total kullanıcı çevrimiçi.

en: There are currently 0 users online.
tr: Şu anda 0 kullanıcı çevrimiçi.

en: A list of users that are currently logged in.
tr: Şu anda oturum açmış kullanıcıların listesi.

en: Delete media
tr: Ortamı sil

en: Media name
tr: Medya adı

en: Save media
tr: Ortamı kaydet

en: Publish media
tr: Ortamı yayımla

en: Unpublish media
tr: Ortamı yayından kaldır

en: Content editor
tr: İçerik düzenleyici

en: Find and manage comments.
tr: Yorumları bulun ve yönetin.

en: The approved comments listing.
tr: Onaylanmış yorumlar listesi.

en: Comments published
tr: Yayımlanan yorumlar

en: The unapproved comments listing.
tr: Onaylanmamış yorumlar listesi.

en: Comments unapproved
tr: Onaylanmamış yorumlar

en: Media Name
tr: Medya Adı

en: Find and moderate content.
tr: İçeriği bulun ve denetleyin.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
tr: Denetlenen içerik yok. Burada yalnızca taslaklar gibi bekleyen içerik sürümleri listelenir.

en: A locally hosted audio file.
tr: Yerel olarak barındırılan bir ses dosyası.

en: A locally hosted video file.
tr: Yerel olarak barındırılan bir video dosyası.

en: Name (A-Z)
tr: Ad (A-Z)

en: Name (Z-A)
tr: Ad (Z-A)

en: Remote video
tr: Uzak video

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
tr: Arşivlendi

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
tr: Taslak

[ctx: Workflow state label]
en: Published
tr: Yayında

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
tr: Arşiv

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
tr: Yeni Taslak Oluştur

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
tr: Yayınla

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
tr: Yüklenmiş dosya veya belge, örneğin bir PDF.

en: @interval hence
tr: @interval sonra

en: Find and manage content blocks.
tr: İçerik bloklarını bulun ve yönetin.

en: There are no content blocks available.
tr: Kullanılabilir içerik bloğu yok.

en: Create and edit content blocks.
tr: İçerik blokları oluşturun ve düzenleyin.
