Sobki Bootstrap (10.0.0-alpha4) - en to hu translation catalogue (482 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: Status
hu: Állapot

en: Register
hu: Felhasználó létrehozása

en: Suffix
hu: Utótag

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Content
hu: Tartalom

en: Moderated content
hu: Moderálandó tartalmak

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Type
hu: Típus

en: Author
hu: Szerző

en: List
hu: Lista

en: Subject
hu: Tárgy

en: Email notification
hu: Email értesítés

en: Description
hu: Leírás

en: Language
hu: Nyelv

en: more
hu: tovább

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Administration
hu: Adminisztráció

en: Comments
hu: Hozzászólások

en: More
hu: Több

en: Action
hu: Művelet

en: On
hu: Be

en: Tags
hu: Címkék

en: Homepage
hu: Címlap

en: view
hu: megtekintés

en: File
hu: Fájl

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Size
hu: Méret

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Use count
hu: Használatok száma

en: Number
hu: Szám

en: Message
hu: Üzenet

en: Quote
hu: Ajánlat

en: Link
hu: Hivatkozás

en: Image
hu: Kép

en: Feed
hu: Hírcsatorna

en: Name
hu: Név

en: edit
hu: szerkesztés

en: Taxonomy term
hu: Taxonómiakifejezés

en: Field
hu: Mező

en: Label
hu: Címke

en: Preview
hu: Előnézet

en: Help
hu: Súgó

en: True
hu: Igaz

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Archive
hu: Archiválás

en: Icon
hu: Ikon

en: Views
hu: Nézetek

en: Audio
hu: Hanganyag

en: URL
hu: Webcím

en: Filename
hu: Fájlnév

en: Section
hu: Szakasz

en: Teaser
hu: Bevezető

en: Updated
hu: Frissítve

en: Text
hu: Szöveg

en: Layout
hu: Elrendezés

en: Components
hu: Összetevők

en: ID
hu: Azonosító

en: Attachment
hu: Csatolmány

en: Upload
hu: Feltöltés

en: Titles
hu: Címek

en: Before
hu: Előtte

en: After
hu: Utána

en: User
hu: Felhasználó

en: Content type
hu: Tartalomtípus

en: Email
hu: E-mail

en: Files
hu: Fájlok

en: User ID
hu: Felhasználó azonosítója

en: Options
hu: Lehetőségek

en: Contact
hu: Kapcsolat

en: Created
hu: Létrehozva

en: Separator
hu: Elválasztó

en: All
hu: Mind

en: Active
hu: Aktív

en: Page title
hu: Oldal címe

en: Block
hu: Blokk

en: Page
hu: Oldal

en: Off
hu: Ki

en: Footer
hu: Lábléc

en: To
hu: Hova

en: From
hu: Honnan

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: Comment
hu: Hozzászólás

en: Hostname
hu: Kiszolgáló neve

en: Published
hu: Közzétéve

en: Filter
hu: Szűrő

en: Promoted to front page
hu: Címlapra helyezve

en: Vocabulary
hu: Szótár

en: Term
hu: Kifejezés

en: Term name
hu: Kifejezés neve

en: Last access
hu: Utolsó tevékenység

en: Heading
hu: Címsor

en: Normal
hu: Általános

en: Success
hu: Sikeres

en: Warning
hu: Figyelmeztetés

en: Last update
hu: Legutóbbi frissítés

en: Authored by
hu: Szerző

en: Width
hu: Szélesség

en: Height
hu: Magasság

en: Thumbnail
hu: Bélyegkép

en: Media
hu: Média

en: Plain text
hu: Egyszerű szöveg

en: Widget
hu: Felületi elem

en: Address
hu: Cím

en: Desc
hu: Csökk

en: General
hu: Általános

en: Example
hu: Példa

en: Table
hu: Táblázat

en: Start
hu: Kezdete

en: Navigation
hu: Navigáció

en: Color
hu: Szín

en: Role
hu: Szerepkör

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
hu: @site jelenleg karbantartás alatt áll, tartalma hamarosan újra elérhető lesz. Addig is köszönjük a türelmet.

en: Redirect
hu: Átirányítás

en: Anonymous
hu: Névtelen

en: Tools
hu: Eszközök

en: Recent comments
hu: Friss hozzászólások

en: Template
hu: Sablon

en: Coordinates
hu: Koordináták

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Full
hu: Teljes

en: Gender
hu: Nem

en: English
hu: angol

en: French
hu: francia

en: Token
hu: Vezérjel

en: ‹ previous
hu: ‹ előző

en: next ›
hu: következő ›

en: Source
hu: Forrás

en: Member for
hu: Ennyi ideje tag

en: Front page
hu: Címlap

en: Languages
hu: Nyelvek

en: Map
hu: Térkép

en: author
hu: szerző

en: Entity
hu: Entitás

en: Caption
hu: Képaláírás

en: Days
hu: Napok

en: Months
hu: Hónapok

en: Left
hu: Bal

en: Your message has been sent.
hu: Az üzenet elküldve.

en: Info
hu: Infó

en: People
hu: Emberek

en: Blocked
hu: Zárolt

en: Author Name
hu: Szerző neve

en: Reference
hu: Referencia

en: Video
hu: Videó

en: Glossary
hu: Szójegyzék

en: Product
hu: Termék

en: Email confirmation
hu: Megerősítés e-mailben

en: Changed
hu: Módosítva

en: Completed
hu: Teljesítve

en: Products
hu: Termékek

en: Interval
hu: Időköz

en: 301 Moved Permanently
hu: 301 Véglegesen áthelyezve

en: 307 Temporary Redirect
hu: 307 Ideiglenes átirányítás

en: Document
hu: Dokumentum

en: Percentage
hu: Százalék

en: Relationship
hu: Kapcsolat

en: ‹ Previous
hu: ‹ Előző

en: Next ›
hu: Következő ›

en: Translations
hu: Fordítások

en: Unpublished
hu: Rejtett

en: Published comments
hu: Közzétett hozzászólások

en: News
hu: Hírek

en: Related content
hu: Kapcsolódó tartalom

en: Sticky
hu: Kiemelt

en: Content Type
hu: Tartalomtípus

en: Tabs
hu: Fülek

en: Complete
hu: Kész

en: Anonymous user
hu: Névtelen felhasználó

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Teaser text
hu: Bevezető szöveg

en: Language switcher
hu: Nyelvválasztó

en: Block description
hu: Blokk leírása

en: Taxonomy Terms
hu: Taxonómia kifejezések

en: Blocks
hu: Blokkok

en: Used in
hu: Ez használja

en: Form
hu: Űrlap

en: Permission
hu: Jogosultság

en: Sitemap
hu: Webhelytérkép

en: Grid
hu: Rács

en: Blog posts
hu: Blogbejegyzések

en: Next >
hu: Következő >

en: 300 Multiple Choices
hu: 300 Többszörös választás

en: 302 Found
hu: 302 Találat

en: 303 See Other
hu: 303 Lásd máshol

en: 304 Not Modified
hu: 304 Nem módosult

en: 305 Use Proxy
hu: 305 Proxy használat

en: < Previous
hu: < Előző

en: Global
hu: Általános

en: Audio file
hu: Hangfájl

en: Authenticated user
hu: Azonosított felhasználó

en: Administrator
hu: Adminisztrátor

en: « first
hu: « első

en: last »
hu: utolsó »

en: No comments available.
hu: Nincs megjeleníthető hozzászólás.

en: Opened
hu: Nyitott

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
hu: Meghatározza, hogy mennyi ideig kell egy felhasználót a webhelyen lévőnek tekinteni, miután egy oldalt megtekintett.

en: Show all
hu: Összes megjelenítése

en: Offset
hu: Eltolás

en: Locked
hu: Zárolt

en: Account
hu: Saját adatok

en: Paragraph
hu: Bekezdés

en: Setting
hu: Beállítások

en: Publish content
hu: Tartalom közzététele

en: Unpublish comment
hu: A hozzászólás elrejtése

en: Newest first
hu: Legújabb elöl

en: Block type
hu: Blokktípus

en: Entity type
hu: Entitástípus

en: User account
hu: Felhasználói fiók

en: Main navigation
hu: Fő navigáció

en: Not applicable
hu: Nem alkalmazható

en: No content available.
hu: Nincs elérhető tartalom.

en: Webform submissions
hu: Űrlap beküldések

en: Metatags
hu: Meta jelölők

en: IP address
hu: IP-cím

en: Primary tabs
hu: Elsődleges fülek

en: Secondary tabs
hu: Másodlagos fülek

en: Light
hu: Világos

en: Permanent
hu: Állandó

en: Temporary
hu: Ideiglenes

en: No files available.
hu: Nincsenek elérhető fájlok.

en: Frontpage
hu: Címlap

en: Delete comment
hu: Hozzászólás törlése

en: MIME type
hu: MIME típus

en: Posted in
hu: Hozzászólás ehhez

en: Upload date
hu: Feltöltés dátuma

en: Primary
hu: Elsődleges

en: Dashboard
hu: Irányítópult

en: Search index
hu: Keresési index

en: Video file
hu: Videófájl

en: Publish comment
hu: Hozzászólás közzététele

en: Draft
hu: Vázlat

en: Save Draft
hu: Piszkozat mentése

en: Scheduled
hu: Időzítve

en: Yes/No
hu: Igen / Nem

en: Secondary
hu: Másodlagos

en: Alt text
hu: Alternatív szöveg

en: Education
hu: Oktatás

en: @interval ago
hu: @interval ideje

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: Compact
hu: Tömör

en: Publishing status
hu: Közzététel állapota

en: Who's new
hu: Új felhasználók

en: Pagination
hu: Oldalszámozás

en: Delete redirect
hu: Átirányítás törlése

en: Header top
hu: Fejléc felső része

en: Date and time
hu: Dátum és idő

en: Who's online
hu: Jelenlévő felhasználók

en: Apply filters
hu: Szűrők alkalmazása

en: Publish on
hu: Közzététel bekapcsolása

en: Unpublish on
hu: Elrejtés bekapcsolása

en: « First
hu: « Első

en: Last »
hu: Utolsó »

en: Your virtual face or picture.
hu: A webhelyen megjelenő virtuális arc.

en: Variant
hu: Változat

en: Alert
hu: Riasztás

en: References
hu: Hivatkozások

en: Author name
hu: Szerző neve

en: Breadcrumbs
hu: Morzsák

en: Page top
hu: Oldal teteje

en: Page bottom
hu: Oldal alja

en: Badge
hu: Kitűző

en: Library
hu: Könyvtár

en: Status messages
hu: Állapotüzenetek

en: Status code
hu: Állapotkód

en: Marital status
hu: Családi állapot

en: Delete content
hu: Tartalom törlése

en: Progress bar
hu: Folyamatjelző sáv

en: Moderation state
hu: Moderációs állapot

en: Published status
hu: Közzététel állapota

en: Monthly archive
hu: Havi archívum

en: Operations links
hu: Műveletek hivatkozásai

en: Main page content
hu: Az oldal fő tartalma

en: Full comment
hu: Teljes hozzászólás

en: Save comment
hu: Hozzászólás mentése

en: Unapproved comments
hu: Nem elfogadott hozzászólások

en: Full content
hu: Teljes tartalom

en: Recent content
hu: Friss tartalom

en: Unpublish content
hu: Tartalom elrejtése

en: Make content sticky
hu: Tartalom kiemelése

en: Make content unsticky
hu: Tartalom kiemelésének megszüntetése

en: Promote content to front page
hu: Tartalom címlapra helyezése

en: Remove content from front page
hu: Tartalom levétele a címlapról

en: Save content
hu: Tartalom mentése

en: Find and manage content.
hu: Tartalmakat keres és kezel.

en: The name of the shortcut.
hu: A gyorshivatkozás neve.

en: Time zones
hu: Időzónák

en: Taxonomy term page
hu: Taxonómiakifejezés oldal

en: No people available.
hu: Nincsenek a webhellyel kapcsolatban álló emberek.

en: Find and manage people interacting with your site.
hu: A webhellyel kapcsolatban álló emberek keresése és adminisztrációja.

en: Basic page
hu: Egyszerű oldal

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
hu: Az <em>egyszerű oldal</em> használatos az állandó tartalmakhoz, ilyen például a „Bemutatkozás” oldal.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
hu: Címkék használata a hasonló témájú tartalmak csoportosításához.

en: Borders
hu: Keretek

en: No media available.
hu: Nincs elérhető média.

en: Video URL
hu: Videó webcíme

en: This link will take you to an external web site. We are not responsible for their content.
hu: Ez a hivatkozás egy külső webhelyre mutat, melynek tartalmáért nem vállalunk felelősséget.

en: Current page
hu: Jelenlegi oldal

en: Highlighted
hu: Kiemelt

en: Update URL alias
hu: Webcímálnév frissítése

en: Bulk update
hu: Tömeges frissítés

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
hu: Felhasználói fiókok kezelése, szerepkörök és jogosultságok.

en: Changed date
hu: Módosítás dátuma

en: Dark
hu: Sötét

en: Header color
hu: Fejléc színe

en: The comment author's name.
hu: A hozzászólás szerzőjének neve.

en: Asc
hu: Növ

en: Not specified
hu: Nincs megadva

en: Accordion item
hu: Harmónika elem

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
hu: A beküldés mentése megtörtént. Későbbi látogatás során a jelenlegi értékeket fogja megjeleníteni.

en: Industry
hu: Iparág

en: Master
hu: Mester

en: Get the actual content from a content revision.
hu: Aktuális tartalom egy tartalomváltozatból.

en: Available styles
hu: Elérhető stílusok

en: 404 page not found
hu: 404 – Az oldal nem található

en: Wide
hu: Széles

en: Media Field
hu: Média mező

en: Media type
hu: Médiatípus

en: Responsive
hu: Alkalmazkodó

en: Full HTML
hu: Teljes HTML

en: Top Bar
hu: Felső sáv

en: Original language
hu: Eredeti nyelv

en: Country codes
hu: Országkódok

en: No submissions available.
hu: Nincsenek elérhető beküldések.

en: Scheduled content
hu: Időzített tartalom

en: Displaying @start - @end of @total
hu: @start – @end / @total megjelenítése

en: Publish taxonomy term
hu: Taxonómiakifejezés közzététele

en: Unpublish taxonomy term
hu: Taxonómiakifejezés elrejtése

en: The user ID of the comment author.
hu: A hozzászólás szerzőjének felhasználói azonosítója.

en: The comment author's home page address.
hu: A hozzászóló weboldala.

en: The comment author's hostname.
hu: A hozzászóló kiszolgálóneve.

en: The time that the comment was created.
hu: Az időpont, mikor a hozzászólást létrehozták.

en: The time that the comment was last edited.
hu: Az időpont, mikor a hozzászólást utoljára szerkesztették.

en: With selection
hu: A kiválasztottakkal

en: Welcome!
hu: Üdvözlet!

en: Editorial
hu: Szerkesztői

en: Thank you!
hu: Köszönet!

en: 1 place | @count places
hu[0]: 1 hely
hu[1]: @count hely

en: Registering module
hu: Használó modul

en: Lists (Views)
hu: Listák (Nézetek)

en: Fallback date format
hu: Pót dátumformátum

en: Toggle navigation
hu: Navigáció átkapcsolása

en: File usage
hu: Fájl használata

en: 403 access denied
hu: 403 – A hozzáférés megtagadva

en: Site branding
hu: Webhely márkázása

en: Striped
hu: Csíkozott

en: (link is external)
hu: (külső hivatkozás)

en: The comment author's email address.
hu: A hozzászóló e-mail címe.

en: Default comments
hu: Alapértelmezett hozzászólások

en: Allows commenting on content
hu: Lehetővé teszi a hozzászólást a tartalmakhoz

en: The time that the user was last edited.
hu: Az időpont, mikor a felhasználót utoljára szerkesztették.

en: Layout Builder
hu: Elrendezés építő

en: Search result highlighting input
hu: Keresési eredmény, a keresett szó kiemelve

en: Scheduled Content
hu: Időzített tartalom

en: Media library
hu: Médiakönyvtár

en: Primary admin actions
hu: Elsődleges adminisztrátori műveletek

en: Large (480×480)
hu: Nagy (480×480 képpont)

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
hu: Y. m. d., D – H:i

en: HTML Date
hu: HTML dátum

en: HTML Datetime
hu: HTML dátum idővel

en: HTML Month
hu: HTML hónap

en: HTML Time
hu: HTML idő

en: HTML Week
hu: HTML hét

en: HTML Year
hu: HTML év

en: HTML Yearless date
hu: HTML dátum évszám nélkül

en: Default long date
hu: Alapértelmezett hosszú dátum idővel

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
hu: Y. F j., l – H:i

en: Default medium date
hu: Alapértelmezett közepes dátum idővel

en: Default short date
hu: Alapértelmezett rövid dátum idővel

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
hu: Y. m. d. – H:i

en: User account menu
hu: Felhasználói fiók menüje

en: Block the selected user(s)
hu: A kiválasztott felhasználó tiltása

en: Cancel the selected user account(s)
hu: A kiválasztott felhasználók törlése

en: Unblock the selected user(s)
hu: A kiválasztott felhasználó tiltásának feloldása

en: Basic HTML
hu: Alap HTML

en: Restricted HTML
hu: Korlátozott HTML

en: Links related to the active user account
hu: A jelenleg bejelentkezett felhasználó fiókjával kapcsolatos műveletek

en: Administrative task links
hu: Műveletek adminisztrátoroknak

en: Site information links
hu: Információk a webhelyről

en: Site section links
hu: Webhely alegységeire mutató hivatkozások

en: User tool links, often added by modules
hu: Műveletek felhasználóknak, gyakran más modulok révén

en: Recent comments.
hu: Legújabb hozzászólások.

en: Find and manage files.
hu: Fájlok keresése és kezelése.

en: All content, by month.
hu: Minden tartalom, hónaponként csoportosítva.

en: Recent content.
hu: Friss tartalom.

en: All content promoted to the front page.
hu: A kezdőlapon közzétett összes tartalom.

en: All content, by letter.
hu: Minden tartalom, kezdőbetűk szerint csoportosítva.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
hu: Egy bizonyos taxonómiakifejezéshez tartozó tartalom.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
hu: Egy listát jelenít meg a webhely legfrissebb felhasználói fiókjairól.

en: Who's online block
hu: Jelenlévő felhasználók blokk

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
hu: Megmutatja a legutóbb aktív felhasználókat és az aktív felhasználók számát.

en: Max 1300x1300
hu: Legfeljebb 1300×1300 képpont

en: Max 2600x2600
hu: Legfeljebb 2600×2600 képpont

en: Max 325x325
hu: Legfeljebb 325×325 képpont

en: Max 650x650
hu: Legfeljebb 650×650 képpont

en: Narrow
hu: Keskeny

en: Files overview
hu: Fájlok áttekintése

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
hu: {{ arguments.fid }} fájlhasználati információi

en: Find and manage content
hu: Tartalom keresése és kezelése

en: Name or email contains
hu: Név vagy e-mail tartalmazza

en: A list of new users
hu: Új felhasználók egy listája

en: There are currently @total users online.
hu: Jelenleg @total felhasználó van online.

en: There are currently 0 users online.
hu: Jelenleg 0 felhasználó van bejelentkezve.

en: A list of users that are currently logged in.
hu: Egy lista a jelenleg bejelentkezett felhasználókról.

en: Danger
hu: Veszély

en: Delete media
hu: Média törlése

en: Media name
hu: Média neve

en: Linkit result thumbnail
hu: Linkit eredmény bélyegkép

en: Back to form
hu: Vissza az űrlaphoz

en: Country names
hu: Országnevek

en: List of redirects
hu: Átirányítások listája

en: There is no redirect yet.
hu: Még nincsenek átirányítások.

en: Save media
hu: Média mentése

en: Publish media
hu: Média közzététele

en: Unpublish media
hu: Média elrejtése

en: Employment status
hu: Alkalmazotti foglalkoztatás jellege

en: Ethnicity
hu: Etnikum

en: Find and manage media.
hu: Média keresés és kezelés.

en: Webform submission operations bulk form
hu: Webes űrlapok beküldésein végzett tömeges műveletek űrlapja

en: Delete submission
hu: Beküldés törlése

en: Phone type
hu: Telefon típus

en: Content editor
hu: Tartalomszerkesztő

en: Unstar/unflag submission
hu: Beküldés csillagozásának/megjelölésének megszüntetése

en: [webform_submission:submitted-to]: Submission #[webform_submission:serial]
hu: [webform_submission:submitted-to] űrlap #[webform_submission:serial] beküldése

en: Use local images for reusable media.
hu: Helyi képek használata az újrahasználható médiához.

en: Find and manage comments.
hu: Hozzászólások keresése és kezelése.

en: The approved comments listing.
hu: Az elfogadott hozzászólások listája.

en: Comments published
hu: Közzétett hozzászólások

en: The unapproved comments listing.
hu: A még el nem bírált hozzászólások listája.

en: Comments unapproved
hu: El nem bírált hozzászólások

en: {Empty}
hu: {Üres}

en: Media Name
hu: Média neve

en: Find and moderate content.
hu: Tartalom keresése és moderálása.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
hu: Jelenleg nincs moderálandó tartalom: itt csak a várakozó állapotúak (például vázlatok) jelennek meg.

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
hu: Még nem lett létrehozva címlapra kerülő tartalom. A <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/hu/docs/user_guide/hu/index.html">Drupal 8 Kézikönyv</a> hasznos kiindulási pont lehet a webhelyépítés első lépéseihez.

en: A locally hosted audio file.
hu: Egy helyileg tárolt hangfájl.

en: A locally hosted video file.
hu: Egy helyileg tárolt videófájl.

en: Name (A-Z)
hu: Név (A-Z)

en: Name (Z-A)
hu: Név (Z-A)

en: Indicates required field
hu: Kötelezően kitöltendő mezőt jelöl

en: (link sends email)
hu: (a hivatkozás emailt küld)

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submission</a>.
hu: Jelen felhasználó korábban már beküldte ezt az űrlapot. <a href="#">Megtekintés</a>

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submissions</a>.
hu: Jelen felhasználó korábban már beküldte ezt az űrlapot. <a href="#">Megtekintés</a>

en: Add the Administrator role to the selected user(s)
hu: Kiválasztott felhasználók felruházása az <em>Adminisztrátor</em> szerepkörrel

en: Remove the Administrator role from the selected user(s)
hu: Az <em>Adminisztrátor</em> szerepkör megvonása a kiválasztott felhasználóktól

en: Remote video
hu: Távoli videó

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
hu: Távoli kiszolgálón tárolt videó a YouTube-ról vagy a Vimeóról.

en: Default webform submissions views.
hu: A webes űrlapok beküldéseinek alapértelmezett nézete.

en: Embed: Default
hu: Beágyazás: Alapértelmezett

en: Display submissions.
hu: Beküldések megjelenítése.

en: Administer submissions.
hu: Beküldések adminisztrációja.

en: Embed: Manage
hu: Beágyazás: Kezelés

en: Manage submissions.
hu: Beküldések kezelése.

en: Embed: Review
hu: Beágyazás: Átnézés

en: Review submissions.
hu: Beküldések átnézése.

en: Lock submission
hu: Beküldés zárolása

en: Unlock submission
hu: Beküldés zárolásának feloldása

en: Edit {{ name }}
hu: {{ name }} szerkesztése

en: Default hreflang
hu: Alapértelmezett hreflang

en: Widget (table)
hu: Felületi elem (táblázat)

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
hu: Archivált

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
hu: Vázlat

[ctx: Workflow state label]
en: Published
hu: Közzétéve

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
hu: Archiválás

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
hu: Visszaállítás vázlatként

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
hu: Visszaállítás

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
hu: Új vázlat létrehozása

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
hu: Közzététel

en: Media Library thumbnail (220×220)
hu: Médiakönyvtár bélyegkép (220×220)

en: Delete {{ name }}
hu: {{ name }} törlése

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
hu: Egy feltöltött fájl vagy dokumentum, mint például egy PDF.

en: @interval hence
hu: @interval múlva

en: Content blocks
hu: Tartalmi blokkok

en: Find and manage content blocks.
hu: Tartalmi blokkok keresése és kezelése.

en: There are no content blocks available.
hu: Nincsenek elérhető tartalmi blokkok.

en: Create and edit content blocks.
hu: Tartalmi blokkok létrehozása és szerkesztése.
