Sobki Bootstrap (10.0.0-alpha4) - en to pl translation catalogue (419 entries)

en: Title
pl: Tytuł

en: Body
pl: Treść

en: Register
pl: Rejestracja

en: Suffix
pl: Przyrostek

en: Delete
pl: Usuń

en: Submit
pl: Zachowaj

en: Operations
pl: Operacje

en: Content
pl: Zawartość

en: Moderated content
pl: Treść moderowana

en: Username
pl: Nazwa użytkownika

en: Type
pl: Typ

en: Author
pl: Autor

en: List
pl: Lista

en: Subject
pl: Tytuł

en: Email notification
pl: Powiadomienia e-mail

en: Description
pl: Opis

en: Language
pl: Język

en: more
pl: więcej

en: Disabled
pl: Wyłączone

en: Enabled
pl: Włączone

en: Administration
pl: Administracja

en: Comments
pl: Komentarze

en: More
pl: Więcej

en: Action
pl: Akcja

en: On
pl: Włączony

en: Tags
pl: Tagi

en: Homepage
pl: Strona domowa

en: view
pl: przeglądaj

en: File
pl: Plik

en: Edit
pl: Edytuj

en: Size
pl: Rozmiar

en: Search
pl: Szukaj

en: Reset
pl: Resetuj

en: Use count
pl: Ilość wystąpień

en: Number
pl: Liczba

en: Message
pl: Wiadomość

en: Link
pl: Odnośnik

en: Image
pl: Obraz

en: Feed
pl: Zasób

en: Name
pl: Nazwa

en: edit
pl: edytuj

en: Taxonomy term
pl: Termin taksonomii

en: Field
pl: Pole

en: Label
pl: Etykieta

en: Preview
pl: Podgląd

en: Help
pl: Pomoc

en: True
pl: Prawda

en: Default
pl: Domyślny

en: px
pl: pikseli

en: Archive
pl: Archiwizuj

en: Icon
pl: Ikona

en: Views
pl: Widoki

en: Filename
pl: Nazwa pliku

en: Section
pl: Sekcja

en: Teaser
pl: Skrót

en: Updated
pl: Uaktualniono

en: Text
pl: Tekst

en: Layout
pl: Układ

en: Components
pl: Komponenty

en: Attachment
pl: Załącznik

en: Upload
pl: Wyślij plik

en: Titles
pl: Tytuły

en: Before
pl: Przed

en: After
pl: Po

en: User
pl: Użytkownik

en: Content type
pl: Rodzaj zawartości

en: Files
pl: Pliki

en: User ID
pl: ID użytkownika

en: Options
pl: Opcje

en: Contact
pl: Kontakt

en: Created
pl: Utworzono

en: All
pl: Wszystko

en: Active
pl: Aktywne

en: Page title
pl: Tytuł strony

en: Block
pl: Blok

en: Page
pl: Strona

en: Off
pl: Wyłączony

en: Footer
pl: Stopka

en: To
pl: Do

en: From
pl: Od

en: Roles
pl: Role

en: Comment
pl: Komentarz

en: Hostname
pl: Nazwa hosta

en: Published
pl: Opublikowane

en: Filter
pl: Filtr

en: Promoted to front page
pl: Promowany na stronie głównej

en: Vocabulary
pl: Słownik

en: Term
pl: Termin

en: Term name
pl: Nazwa terminu

en: Last access
pl: Ostatni dostęp

en: Heading
pl: Nagłówek

en: Normal
pl: Zwykły

en: Success
pl: Sukces

en: Warning
pl: Ostrzeżenie

en: Last update
pl: Ostatnia aktualizacja

en: Authored by
pl: Autor

en: Width
pl: Szerokość

en: Height
pl: Wysokość

en: Thumbnail
pl: Miniaturka

en: Plain text
pl: Czysty tekst

en: Widget
pl: Kontrolka

en: Address
pl: Adres

en: Desc
pl: Malejąco

en: General
pl: Ogólne

en: Example
pl: Przykład

en: Table
pl: Tabela

en: Start
pl: Początek

en: Navigation
pl: Nawigacja

en: Color
pl: Kolor

en: Role
pl: Rola

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
pl: Na @site mamy w tej chwili przerwę techniczną. Powinna się ona wkrótce skończyć. Dziękujemy za cierpliwość.

en: Redirect
pl: Przekierowanie

en: Anonymous
pl: Anonim

en: Tools
pl: Narzędzia

en: Recent comments
pl: Ostatnie komentarze

en: Template
pl: Szablon

en: Coordinates
pl: Współrzędne

en: Sort by
pl: Sortuj po

en: Full
pl: Pełny

en: Gender
pl: Płeć

en: English
pl: Angielski

en: French
pl: Francuski

en: Token
pl: Wzorzec

en: ‹ previous
pl: ‹ poprzednia

en: next ›
pl: następna ›

en: Source
pl: Źródło

en: Member for
pl: Posiada konto przez

en: Front page
pl: Strona główna

en: Languages
pl: Języki

en: Map
pl: Mapa

en: author
pl: autor

en: Entity
pl: Encja

en: Caption
pl: Podpis

en: Days
pl: Dni

en: Months
pl: Miesięcy

en: Left
pl: Lewo

en: Your message has been sent.
pl: Wiadomość została wysłana.

en: Info
pl: Informacja

en: People
pl: Ludzie

en: Blocked
pl: Zablokowany

en: Author Name
pl: Nazwa Autora

en: Reference
pl: Referencja

en: Video
pl: Wideo

en: Carousel
pl: Karuzela

en: Glossary
pl: Słownik

en: Product
pl: Produkt

en: Changed
pl: Zmieniono

en: Completed
pl: Zakończone

en: Products
pl: Produkty

en: Interval
pl: Interwał

en: 301 Moved Permanently
pl: 301 Przekierowanie stałe

en: 307 Temporary Redirect
pl: 307 Przekierowanie tymczasowe

en: Document
pl: Dokument

en: Percentage
pl: Procenty

en: Relationship
pl: Powiązanie

en: ‹ Previous
pl: ‹ Poprzednia

en: Next ›
pl: Następna ›

en: Translations
pl: Tłumaczenia

en: Unpublished
pl: Nieopublikowany

en: Published comments
pl: Opublikowane komentarze

en: News
pl: Aktualności

en: Sticky
pl: Przyklejony

en: Content Type
pl: Rodzaj zawartości

en: Tabs
pl: Zakładki

en: Complete
pl: Zakończone

en: Anonymous user
pl: Użytkownik anonimowy

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Language switcher
pl: Przełącznik wersji językowej

en: Block description
pl: Opis bloku

en: Taxonomy Terms
pl: Terminy taksonomii

en: Blocks
pl: Bloki

en: Used in
pl: Użyte w

en: Form
pl: Formularz

en: Permission
pl: Uprawnienie

en: Sitemap
pl: Mapa witryny

en: Grid
pl: Siatka

en: Next >
pl: Następny >

en: 300 Multiple Choices
pl: 300 Wiele możliwości

en: 302 Found
pl: 302 Znaleziono

en: 303 See Other
pl: 303 Zobacz inne

en: 304 Not Modified
pl: 304 Nie zmodyfikowane

en: 305 Use Proxy
pl: 305 Używaj Proxy

en: Global
pl: Globalne

en: Audio file
pl: Plik Audio

en: Authenticated user
pl: Użytkownik uwierzytelniony

en: « first
pl: « pierwsza

en: last »
pl: ostatnia »

en: No comments available.
pl: Brak dostępnych komentarzy.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
pl: Tak długo od ostatniego odświeżenia strony użytkownik jest uważany za będącego online.

en: Hide all
pl: Ukryj wszystko

en: Show all
pl: Pokaż wszystko

en: Offset
pl: Przesunięcie

en: Locked
pl: Zablokowany

en: Account
pl: Konto

en: Paragraph
pl: Akapit

en: Setting
pl: Ustawienia

en: Publish content
pl: Publikuj zawartość

en: Unpublish comment
pl: Wstrzymaj publikację komentarzy

en: Newest first
pl: Najnowsze pierwsze

en: Block type
pl: Rodzaj bloku

en: Entity type
pl: Typ encji

en: User account
pl: Konto użytkownika

en: Main navigation
pl: Główna nawigacja

en: Not applicable
pl: Nie dotyczy

en: No content available.
pl: Brak zawartości.

en: Webform submissions
pl: Nadesłane formularze

en: Metatags
pl: Metatagi

en: IP address
pl: Adres IP

en: Primary tabs
pl: Zakładki podstawowe

en: Secondary tabs
pl: Zakładki dodatkowe

en: Light
pl: Jasny

en: Permanent
pl: Stały

en: Temporary
pl: Tymczasowy

en: No files available.
pl: Brak dostępnych plików.

en: Frontpage
pl: Strona główna

en: Delete comment
pl: Usuń komentarz

en: MIME type
pl: typ MIME

en: Posted in
pl: Odpowiedź do

en: Upload date
pl: Data wysłania

en: Primary
pl: Główny

en: Dashboard
pl: Kokpit

en: Search index
pl: Indeks wyszukiwania

en: Video file
pl: Plik Video

en: Publish comment
pl: Opublikuj komentarz

en: Draft
pl: Szkic

en: Save Draft
pl: Zapisz szkic

en: Scheduled
pl: Zaplanowany

en: Yes/No
pl: Tak/Nie

en: Secondary
pl: Drugorzędny

en: Alt text
pl: Tekst alternatywny

en: Education
pl: Edukacja

en: @interval ago
pl: @interval temu

en: Items per page
pl: Elementów na stronę

en: - All -
pl: - Wszystko -

en: Compact
pl: Kompaktowy

en: Publishing status
pl: Status publikacji

en: Who's new
pl: Nowi użytkownicy

en: Pagination
pl: Stronicowanie

en: Delete redirect
pl: Usuń przekierowanie

en: Header top
pl: Kolor górnej części nagłówka

en: Date and time
pl: Data i czas

en: Who's online
pl: Kto przegląda

en: Apply filters
pl: Zastosuj filtry

en: Publish on
pl: Publikuj dnia

en: Unpublish on
pl: Anuluj publikację dnia

en: « First
pl: « Pierwsza

en: Last »
pl: Ostatnia »

en: Your virtual face or picture.
pl: Twoje zdjęcie lub obraz.

en: Variant
pl: Wariant

en: Alert
pl: Ostrzeżenie

en: References
pl: Powiązania

en: Author name
pl: Nazwa autora

en: Breadcrumbs
pl: Breadcrumby

en: Page top
pl: Góra strony

en: Page bottom
pl: Dół strony

en: Library
pl: Biblioteka

en: Status messages
pl: Wiadomości statusu

en: Status code
pl: Kod statusu

en: Delete content
pl: Usuń zawartość

en: Progress bar
pl: Pasek postępu

en: Moderation state
pl: Stan moderacji

en: Published status
pl: Status publikacji

en: Monthly archive
pl: Archiwum miesięczne

en: Operations links
pl: Odnośniki do czynności

en: Main page content
pl: Zawartość główna

en: Full comment
pl: Pełen komentarz

en: Save comment
pl: Zapisz komentarz

en: Unapproved comments
pl: Niezatwierdzone komentarze

en: Full content
pl: Pełna wersja wpisu

en: Recent content
pl: Ostatnio dodana zawartość

en: Unpublish content
pl: Zakończ publikację wpisów

en: Make content sticky
pl: Przyklej wpis

en: Make content unsticky
pl: Odklej wpis

en: Promote content to front page
pl: Opublikuj zawartości na stronie głównej

en: Remove content from front page
pl: Usuń zawartość ze strony głównej

en: Save content
pl: Zapisz zawartość

en: Find and manage content.
pl: Wyszukiwanie i zarządzanie zawartością.

en: The name of the shortcut.
pl: Nazwa tego skrótu.

en: Time zones
pl: Strefy czasowe

en: Taxonomy term page
pl: Strona terminów kategorii

en: No people available.
pl: Brak dostępnych osób.

en: Find and manage people interacting with your site.
pl: Wyszukiwanie i zarządzanie ludźmi korzystającymi z serwisu.

en: Basic page
pl: Prosta strona

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pl: Użyj <em>prostych stron</em> dla Twoich statycznych treści, takich jak strona 'O nas'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pl: Używaj tagów do grupowania artykułów podobnych tematycznie w kategorie.

en: Original size
pl: Oryginalny rozmiar

en: No media available.
pl: Brak mediów

en: Video URL
pl: URL Wideo

en: Current page
pl: Bieżąca strona

en: Highlighted
pl: Wyróżnione

en: Update URL alias
pl: Zaktualizuj alias URL

en: Bulk update
pl: Aktualizacja masowa

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
pl: Zarządzanie kontami użytkowników, rolami i uprawnieniami.

en: Changed date
pl: Data modyfikacji

en: Dark
pl: Ciemny

en: Header color
pl: Kolor nagłówka

en: The comment author's name.
pl: Nazwa autora komentarza.

en: Asc
pl: Rosnąco

en: Not specified
pl: Nieokreślone

en: Accordion item
pl: Element akordeonowy

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
pl: Zgłoszenie zapisane. Możesz wrócić do tego formularza później, a wpisane wartości zostaną zapamiętane.

en: Master
pl: Główny

en: Get the actual content from a content revision.
pl: Pobierz właściwą zawartość na podstawie wersji zawartości.

en: 404 page not found
pl: 404 strona nie znaleziona

en: Wide
pl: Szeroki

en: Media type
pl: Typ mediów

en: Paragraphs
pl: Akapity

en: Responsive
pl: Responsywny

en: Full HTML
pl: Pełny HTML

en: Original language
pl: Język oryginalny

en: Displaying @start - @end of @total
pl: Wyświetlanie @start - @end z @total

en: Publish taxonomy term
pl: Publikuj termin taksonomii

en: Unpublish taxonomy term
pl: Wstrzymaj publikację terminu taksonomii

en: The user ID of the comment author.
pl: ID użytkownika, który jest autorem komentarza.

en: The comment author's home page address.
pl: Adres strony autora komentarza.

en: The comment author's hostname.
pl: Hostname autora komentarza.

en: The time that the comment was created.
pl: Czas utworzenia komentarza.

en: The time that the comment was last edited.
pl: Czas ostatniej edycji komentarza.

en: With selection
pl: Z wyborem

en: Welcome!
pl: Witaj!

en: Editorial
pl: Redakcyjny

en: 1 place | @count places
pl[0]: 1 miejsce
pl[1]: @count miejsca
pl[2]: @count miejsc

en: Registering module
pl: Rejestracja modułów

en: Lists (Views)
pl: Listy (Widoki)

en: Fallback date format
pl: Awaryjny format zapisu daty

en: File usage
pl: Wykorzystanie plików

en: 403 access denied
pl: 403 dostęp zabroniony

en: Site branding
pl: Marka witryny

en: The comment author's email address.
pl: Adres email autora komentarza.

en: Default comments
pl: Domyśle komentarze

en: Allows commenting on content
pl: Pozwala komentować zawartość

en: The time that the user was last edited.
pl: Data ostatniej edycji użytkownika.

en: Layout Builder
pl: Kreator Układu

en: Search result highlighting input
pl: Podświetl frazę wyszukiwania

en: Media library
pl: Biblioteka mediów

en: Primary admin actions
pl: Podstawowe akcje administratora

en: Large (480×480)
pl: Duży (480×480)

en: HTML Date
pl: Data HTML

en: HTML Datetime
pl: Data i czas HTML

en: HTML Month
pl: Miesiąc HTML

en: HTML Time
pl: Czas HTML

en: HTML Week
pl: Tydzień HTML

en: HTML Year
pl: Rok HTML

en: HTML Yearless date
pl: Data bez roku HTML

en: Default long date
pl: Domyślna data długa

en: Default medium date
pl: Domyślna data średnia

en: Default short date
pl: Domyślna data krótka

en: User account menu
pl: Menu konta użytkownika

en: Block the selected user(s)
pl: Zablokuj wybrane konto użytkownika(ów)

en: Cancel the selected user account(s)
pl: Anuluj wybrane konto użytkownika(ów)

en: Unblock the selected user(s)
pl: Odblokuj wybrane konto użytkownika(ów)

en: Basic HTML
pl: Podstawowy HTML

en: Restricted HTML
pl: Ograniczony HTML

en: Links related to the active user account
pl: Odnośniki związane z aktywnym kontem użytkownika

en: Administrative task links
pl: Odnośniki administracyjne

en: Site information links
pl: Odnośniki dotyczące informacji o stronie

en: Site section links
pl: Odnośniki sekcji strony

en: User tool links, often added by modules
pl: Odnośniki do narzędzi użytkownika, często dodanych przez moduły

en: Recent comments.
pl: Ostatnie komentarze.

en: Find and manage files.
pl: Wyszukiwanie i zarządzanie plikami

en: All content, by month.
pl: Cała zawartość wg miesiąca.

en: Recent content.
pl: Ostatnio dodana zawartość.

en: All content promoted to the front page.
pl: Wszystkie treści promowane na stronie głównej.

en: All content, by letter.
pl: Cała zawartość, alfabetycznie

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
pl: Zawartość należąca do konkretnego terminu taksonomii

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
pl: Prezentuje listę najnowszych użytkowników na stronie.

en: Who's online block
pl: Blok <em>Kto jest online</em>

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
pl: Prezentuje nazwy użytkowników którzy byli ostatnio aktywni, jak również liczbę wszystkich aktywnych użytkowników.

en: Max 1300x1300
pl: Maksimum 1300x1300

en: Max 2600x2600
pl: Maksimum 2600x2600

en: Max 325x325
pl: Maksimum 325x325

en: Max 650x650
pl: Maksimum 650x650

en: Narrow
pl: Wąskie

en: Files overview
pl: Przegląd plików

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
pl: Informacje o wykorzystaniu pliku dla {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
pl: Znajdź i zarządzaj treścią

en: Name or email contains
pl: Nazwa lub email zawiera

en: A list of new users
pl: Lista nowych użytkowników

en: There are currently @total users online.
pl: @total użytkowników jest aktywnych w tej chwili.

en: There are currently 0 users online.
pl: Żaden z użytkowników nie jest w tym momencie zalogowany.

en: A list of users that are currently logged in.
pl: Lista użytkowników, którzy są aktualnie zalogowani.

en: Delete media
pl: Usuń media

en: Media name
pl: Nazwa mediów

en: Linkit result thumbnail
pl: Miniaturka znalezionego wyniku

en: Save media
pl: Zapisz media

en: Publish media
pl: Publikuj media

en: Unpublish media
pl: Wstrzymaj publikację mediów

en: Find and manage media.
pl: Znajdź i zarządaj mediami.

en: Content editor
pl: Edytor treści

en: Use local images for reusable media.
pl: Wykorzystuje lokalne obrazy w mediach wielokrotnego użytku.

en: Find and manage comments.
pl: Znajdź komentarze i zarządzaj nimi.

en: The approved comments listing.
pl: Lista zatwierdzonych komentarzy.

en: Comments published
pl: Komentarze, które zostały opublikowane

en: The unapproved comments listing.
pl: Lista niezatwierdzonych komentarzy.

en: Comments unapproved
pl: Komentarze, które nie zostały zatwierdzone

en: Media Name
pl: Nazwa Mediów

en: Find and moderate content.
pl: Znajdź i moderuj zawartość.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
pl: Brak moderowanej zawartości. Wymieniono tutaj oczekujące wersje zawartości, takie jak szkice.

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
pl: Nie utworzono jeszcze zawartości strony głównej. <br />Postępuj zgodnie z <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">Podręcznikiem Użytkownika</a> aby rozpocząć budowę swojej witryny.

en: A locally hosted audio file.
pl: Przechowywany lokalnie plik audio.

en: A locally hosted video file.
pl: Przechowywany lokalnie plik video.

en: Name (A-Z)
pl: Nazwa (A-Z)

en: Name (Z-A)
pl: Nazwa (Z-A)

en: Remote video
pl: Zdalne wideo

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
pl: Zdalne wideo z YouTube lub Vimeo.

en: Edit {{ name }}
pl: Edytuj {{ name }}

en: Widget (table)
pl: Kontrolka (tabela)

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
pl: Zarchiwizowane

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
pl: Wersja robocza

[ctx: Workflow state label]
en: Published
pl: Opublikowane

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
pl: Zarchiwizuj

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
pl: Przywróć wersję roboczą

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
pl: Przywróć

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
pl: Stwórz nową wersję roboczą

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
pl: Opublikuj

en: Media Library thumbnail (220×220)
pl: Miniaturka biblioteki mediów (220x220)

en: Delete {{ name }}
pl: Usuń {{ name }}

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
pl: Wysłany plik lub dokument, taki jak PDF.

en: @interval hence
pl: odtąd co @interval
