Sobki Bootstrap (10.1.0-alpha3) - en to fa translation catalogue (288 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Status
fa: وضعیت

en: Register
fa: ثبت‌نام

en: Suffix
fa: پسوند

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Operations
fa: عمل ها

en: Content
fa: محتوا

en: Moderated content
fa: محتوای مدیریت شده

en: Username
fa: نام کاربری

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: List
fa: سجل

en: Subject
fa: موضوع

en: Description
fa: شرح

en: Language
fa: زبان

en: more
fa: بیشتر

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Administration
fa: مدیریت

en: Comments
fa: نظر‌یات

en: More
fa: بیشتر

en: Action
fa: عملکرد

en: On
fa: روشن

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Homepage
fa: صفحه خانگی

en: view
fa: مشاهده

en: File
fa: فایل

en: Edit
fa: تدوین

en: Size
fa: اندازه

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: اعاده

en: None
fa: هیچ

en: Use count
fa: تعداد استفاده

en: Number
fa: عدد

en: Message
fa: پیغام

en: Link
fa: واصلی

en: Image
fa: تصویر

en: Feed
fa: خوراک

en: Name
fa: نام

en: edit
fa: تدوین

en: Taxonomy term
fa: کلمه رده بندی

en: Label
fa: برچسب

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Help
fa: راهنما

en: True
fa: صحیح

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Small
fa: کوچک

en: Archive
fa: آرشیو

en: Icon
fa: شمایل

en: Views
fa: نماها

en: Audio
fa: صوتی

en: URL
fa: نشانی

en: Filename
fa: نام فایل

en: Teaser
fa: خلاصه

en: Updated
fa: به‌روز

en: Text
fa: متن

en: Layout
fa: آرایش

en: ID
fa: هویت

en: Attachment
fa: پیوست

en: Upload
fa: بارگذاری

en: Before
fa: قبل از

en: After
fa: بعد

en: User
fa: کاربر

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Files
fa: فایل‌ها‌

en: User ID
fa: هویت کاربر

en: Contact
fa: تماس

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: Separator
fa: جداکننده

en: All
fa: همه

en: Active
fa: فعال

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Block
fa: قالبک

en: Page
fa: صفحه

en: Off
fa: خاموش

en: Footer
fa: پاورقی

en: Inline
fa: درون خطی

en: To
fa: به

en: From
fa: از

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Comment
fa: نظر

en: Hostname
fa: نام میزبان

en: Published
fa: منتشر شده

en: Filter
fa: صافی

en: Vocabulary
fa: لغتنامه

en: Term
fa: کلمه

en: Last access
fa: آخرین دسترسی

en: Heading
fa: عنوان

en: Warning
fa: اخطار

en: Last update
fa: آخرین به‌روزرسانی

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: ,
fa: ،

en: Thumbnail
fa: تصویر بندانگشتی

en: Media
fa: رسانه

en: Plain text
fa: متن ساده

en: Widget
fa: ساختار

en: Desc
fa: نزولی

en: General
fa: عمومی

en: Table
fa: جدول

en: Navigation
fa: پیمایش

en: Color
fa: رنگ

en: Role
fa: نقش

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fa: @site در دست عملیات پشتیبانی و نگهداری است. به زودی به حالت عادی باز خواهد گشت. با تشکر از بردباری شما.

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Tools
fa: ابزارها

en: Recent comments
fa: نظر‌های اخیر

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Full
fa: کامل

en: Gender
fa: جنسیت

en: English
fa: انگلیسی

en: French
fa: فرانسوی

en: Token
fa: توکن

en: ‹ previous
fa: ‹ قبلی

en: next ›
fa: بعدی ›

en: Source
fa: منبع

en: Member for
fa: عضو به مدت

en: Front page
fa: صفحه اول

en: Languages
fa: زبان‌ها

en: Configure block
fa: پیکربندی قالبک

en: Map
fa: نقشه

en: author
fa: نویسنده

en: Entity
fa: عنصر

en: Caption
fa: عنوان

en: Left
fa: چپ

en: Your message has been sent.
fa: پیغام شما ارسال شد.

en: Info
fa: اطلاعات

en: People
fa: افراد

en: Blocked
fa: مسدود شده

en: Author Name
fa: نام مؤلف

en: Reference
fa: ارجاع

en: Video
fa: ویدیو

en: Glossary
fa: اصطلاحات

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Relationship
fa: رابطه

en: ‹ Previous
fa: قبلی>

en: Next ›
fa: >بعدی

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: Published comments
fa: نظر‌های منتشر شده

en: Sticky
fa: چسبانک

en: Tabs
fa: زبانه ها

en: Anonymous user
fa: کاربر ناشناس

en: Apply
fa: تایید

en: Translation language
fa: ترحمه زبان

en: Language switcher
fa: تغییردهنده زبان

en: Block description
fa: توضیحات قالبک

en: Blocks
fa: قالبک‌ها

en: Used in
fa: استفاده شده در

en: Form
fa: ورقه

en: Permission
fa: مجوز

en: Grid
fa: شبکه

en: Global
fa: سراسری

en: Authenticated user
fa: کاربر شناخته شده

en: Administrator
fa: مدیر

en: « first
fa: « ابتدا

en: last »
fa: انتها »

en: No comments available.
fa: هیچ نظر‌هایی در دسترس نیست.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
fa: یک کاربر برای مدت تعیین شده پس از آخرین مشاهده‌ی یک صفحه، آنلاین محسوب می‌شود.

en: Offset
fa: جابجایی

en: Locked
fa: قفل شده

en: Account
fa: حساب

en: Paragraph
fa: فقره

en: Publish content
fa: انتشار محتوا

en: Unpublish comment
fa: لغو نشر نظر

en: Block type
fa: نوع بلاک

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: User account
fa: حساب کاربری

en: Main navigation
fa: پیمایدنۀ اصلی

en: Not applicable
fa: غیر قابل استفاده

en: No content available.
fa: هیچ محتوایی در دسترس نیست.

en: IP address
fa: آدرس IP

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Light
fa: روشن

en: Permanent
fa: دائمی

en: Temporary
fa: موقت

en: No files available.
fa: هیچ فایلی در دسترس نیست.

en: Delete comment
fa: حذف نظر

en: MIME type
fa: نوع تقلید

en: Posted in
fa: ارسال شده در

en: Upload date
fa: تاریخ بارگذاری

en: Search index
fa: شاخص جستجو

en: Publish comment
fa: انتشار نظر

en: Items per page
fa: عنصر‌ها در هر صفحه

en: ‹‹
fa: >>

en: ››
fa: <<

en: - All -
fa: - همه -

en: Compact
fa: فشرده

en: Who's new
fa: کاربران جدید

en: Pagination
fa: صفحه بندی

en: Date and time
fa: تاریخ و زمان

en: Who's online
fa: کاربران آنلاین

en: « First
fa: >>اول

en: Last »
fa: آخر>>

en: Alert
fa: هشدار

en: Author name
fa: نام مؤلف

en: Breadcrumbs
fa: سلسله صفحات

en: Page top
fa: بالای صفحه

en: Page bottom
fa: پایین صفحه

en: Delete content
fa: حذف محتوا

en: Published status
fa: وضعیت انتشار

en: Monthly archive
fa: آرشیو ماهیانه

en: Operations links
fa: واصلهای عملیات

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: Full comment
fa: نظر کامل

en: Save comment
fa: ذخیره نظر

en: Unapproved comments
fa: نظر‌های تایید نشده

en: Full content
fa: محتوای کامل

en: Recent content
fa: جدیدترین محتوا

en: Unpublish content
fa: لغو نشر محتوا

en: Make content sticky
fa: ارتقای محتوا به سرمطلبی

en: Make content unsticky
fa: تنزل محتوا از سرمطلبی

en: Promote content to front page
fa: ارتقای محتوا به صفحه اول

en: Remove content from front page
fa: تنزل محتوا از صفحه اول

en: Save content
fa: ذخیره محتوا

en: Find and manage content.
fa: یافتن و اداره محتوا.

en: The name of the shortcut.
fa: نام میانبر.

en: Time zones
fa: نواحی زمانی

en: Taxonomy term page
fa: صفحه کلمه رده بندی

en: No people available.
fa: هیچ فردی در دسترس نیست.

en: Find and manage people interacting with your site.
fa: یافتن و اداره افراد در تعامل با جولانما شما.

en: Basic page
fa: صفحه ساده

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fa: از <em>صفحات ساده</em> برای محتوای ایستا مانند صفحه «درباره ما» استفاده کنید.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fa: از تگ‌ها برای گروه‌بندی موضوعات مختلف در دسته‌ها استفاده کنید.

en: No media available.
fa: هیچ راسانه ای موجود نیست.

en: Current page
fa: صفحه جاری

en: Highlighted
fa: موارد برجسته

en: Update URL alias
fa: به‌روزرسانی آدرس مستعار

en: Bulk update
fa: به‌روزرسانی جمعی

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
fa: مدیریت حساب‌های کاربری، نقش‌ها و مجوزها.

en: Changed date
fa: تاریخ تغییر

en: Dark
fa: تاریک

en: Asc
fa: صعودی

en: Not specified
fa: مشخص نشده

en: Master
fa: مدیر

en: Get the actual content from a content revision.
fa: دریافت محتوای واقعی از یک تنقیح محتوا.

en: 404 page not found
fa: 404 صفحه پیدا نشد

en: Wide
fa: پهن

en: Media type
fa: نوع رسانه

en: Lists (Views)
fa: سجلها (نما ها)

en: Fallback date format
fa: تاریخ بشکل پس جوابی

en: 403 access denied
fa: 403 دسترسی ممنوع

en: Search result highlighting input
fa: نتیجه پالیدن با درخشان کردن عبارت وارده

en: Primary admin actions
fa: اقدامات اصلی مدیر

en: HTML Date
fa: تاریخ به طریق HTML

en: HTML Datetime
fa: روز و تاریخ به طریقHTML

en: HTML Month
fa: ماه HTML

en: HTML Time
fa: وقت HTML

en: HTML Week
fa: هفته HTML

en: HTML Year
fa: سال HTML

en: HTML Yearless date
fa: تاریخ بی سال HTML

en: Default long date
fa: تاریخ طویل مفروض

en: Default medium date
fa: تاریخ متوسط مفروض

en: Default short date
fa: تاریخ کوتاه مفروض

en: User account menu
fa: قائم حساب کابرا

en: Block the selected user(s)
fa: غیر فعال نمودن حسابهای انتخاب شده

en: Cancel the selected user account(s)
fa: لغو کردن حسابهای انتخاب شده

en: Unblock the selected user(s)
fa: فعال ساختن حسابهای انتخاب شده

en: Links related to the active user account
fa: واصلهای موجود برای کاربر

en: Administrative task links
fa: واصلهای افعال مدیریتی

en: Site information links
fa: واصل های اطلاعت در مورد جولانما

en: User tool links, often added by modules
fa: واصلهای سامانه کابربری معلولاَ توسط افرونک ها اضافه میگردند.

en: Recent comments.
fa: تازه ترین نظریات

en: Recent content.
fa: تازه ترین محتوا

en: All content, by letter.
fa: تمام محتوا بترتیب الفبا

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
fa: محتوا متعلق به یک لغت در لغتنامۀ خاص است.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
fa: نمایش سجل حساب جدید ترین کاربران در این جولانما.

en: Who's online block
fa: قالبک کی روی خط است

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
fa: نام کاربر و فعالترین کاربران در این اواخر و تعدد کل کاربران فعال را نشان میدهد.

en: Max 650x650
fa: حد اکثر 650x650

en: Narrow
fa: باریک

en: Find and manage content
fa: محتویات را پیدا و مدیریت کنید.

en: Name or email contains
fa: نام یا نشانی پست الکتونیکی شامل

en: A list of new users
fa: یک سجل کاربران جدید

en: There are currently @total users online.
fa: در حال حاضر @total  کاربران آنلاین هستند.

en: There are currently 0 users online.
fa: در همین لحظه هیچ کاربری بروی خط نیست.

en: A list of users that are currently logged in.
fa: سجل کاربرانی که حالا بروی خط هستند

en: Media name
fa: نام رسانه

en: Find and manage media.
fa: رسانه را پیدا و مدیریت کنید

en: Find and manage comments.
fa: پیدا کردن و مدیریت نظریات

en: The approved comments listing.
fa: سجل نظریات تائید شده.

en: Comments published
fa: نظریات منتشر شده.

en: The unapproved comments listing.
fa: سجل نظریات تائید نشده.

en: Comments unapproved
fa: نظریات تائید نشدند.
