Sobki Bootstrap (10.1.0-alpha4) - en to id translation catalogue (176 entries)

en: Register
id: Daftar

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Content
id: Konten

en: List
id: Daftar

en: Subject
id: Judul

en: Email notification
id: Email pemberitahuan

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Administration
id: Administrasi

en: More
id: Selengkapnya

en: On
id: Pada

en: Tags
id: Tag

en: Homepage
id: Laman beranda

en: Size
id: Ukuran

en: None
id: Tiada

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Name
id: Nama

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: Preview
id: Pratinjau

en: Help
id: Bantuan

en: Default
id: Bawaan

en: Icon
id: Ikon

en: Views
id: View

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Text
id: Teks

en: Layout
id: Tata letak

en: Components
id: Komponen

en: Upload
id: Unggah

en: Before
id: Sebelum

en: After
id: Sesudah

en: User
id: Pengguna

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Contact
id: Kontak

en: Created
id: Dibuat

en: Separator
id: Pemisah

en: Page title
id: Judul halaman

en: Off
id: Matikan

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Inline
id: Sebaris

en: Hostname
id: Nama host

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Warning
id: Peringatan

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Plain text
id: Teks biasa

en: General
id: Umum

en: Example
id: Contoh

en: Table
id: Tabel

en: Start
id: Mulai

en: Navigation
id: Navigasi

en: Color
id: Warna

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
id: @site saat ini sedang dalam pemeliharaan. Kami akan kembali secepatnya. Terima kasih untuk kesabaran Anda.

en: Anonymous
id: Anonim

en: Tools
id: Alat

en: Full
id: Penuh

en: English
id: Bahasa Inggris

en: Front page
id: Halaman depan

en: Languages
id: Bahasa-bahasa

en: Configure block
id: Konfigurasi blok

en: Map
id: Peta

en: Left
id: Kiri

en: Your message has been sent.
id: Pesan anda sudah dikirim.

en: Reference
id: Referensi

en: Product
id: Produk

en: Changed
id: Berubah

en: Document
id: Dokumen

en: Relationship
id: Hubungan

en: Translations
id: Terjemahan

en: News
id: Berita

en: Tabs
id: Tab

en: Complete
id: Selesai

en: Shortcuts
id: Jalan Pintas

en: Anonymous user
id: Pengguna anonim

en: Language switcher
id: Pengalih bahasa

en: Form
id: Formulir

en: Authenticated user
id: Pengguna yang telah diotentifikasi

en: Account
id: Keanggotaan

en: Publish content
id: Publikasikan konten

en: Unpublish comment
id: Tidak publikasikan komentar

en: User account
id: Keanggotaan

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Not applicable
id: Tidak berlaku

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Delete comment
id: Hapus komentar

en: Search index
id: Indeks pencarian

en: Publish comment
id: Terbitkan komentar

en: Secondary
id: Sekunder

en: Compact
id: Tersusun rapat

en: Header top
id: Atas header

en: Date and time
id: Tanggal dan waktu

en: Alert
id: Peringatan

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Library
id: Pustaka

en: Status messages
id: Pesan status

en: Delete content
id: Hapus konten

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Full comment
id: Komentar penuh

en: Save comment
id: Simpan komentar

en: Full content
id: Konten lengkap

en: Unpublish content
id: Tidak publikasikan konten

en: Make content sticky
id: Buat konten lengket

en: Make content unsticky
id: Buat konten tidak lengket

en: Promote content to front page
id: Promosikan konten ke halaman depan

en: Remove content from front page
id: Hapus konten dari halaman depan

en: Save content
id: Simpan konten

en: The name of the shortcut.
id: Nama shortcut.

en: Time zones
id: Zona waktu

en: Taxonomy term page
id: Halaman istilah taksonomi

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
id: Gunakanlah tag untuk mengelompokan artikel yang memiliki topik mirip kedalam kategori.

en: Current page
id: Halaman sekarang

en: Update URL alias
id: Memperbarui Alias URL

en: The comment author's name.
id: Nama penulis komentar

en: Not specified
id: Tidak spesifik

en: Models
id: Model

en: Wide
id: Lebar

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: Publish taxonomy term
id: Publikasikan istilah taksonomi

en: Unpublish taxonomy term
id: Tidak mempublikasikan istilah taksonomi

en: The user ID of the comment author.
id: ID pengguna dari penulis komentar.

en: The comment author's home page address.
id: Alamat halaman beranda penulis komentar.

en: The comment author's hostname.
id: Nama host penulis komentar.

en: The time that the comment was created.
id: Waktu saat komentar dibuat.

en: The time that the comment was last edited.
id: Waktu terakhir kali komentar diedit.

en: Fallback date format
id: Format tanggal fallback

en: Site branding
id: Pencitraan situs

en: The comment author's email address.
id: Alamat email penulis komentar.

en: Default comments
id: Komentar default

en: Allows commenting on content
id: Bolehkan mengomentari konten

en: The time that the user was last edited.
id: Waktu saat pengguna terakhir kali mengedit.

en: Layout Builder
id: Pembuat Tata Letak

en: Search result highlighting input
id: Hasil pencarian menyoroti masukan

en: Media library
id: Perpustakaan media

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: Large (480×480)
id: Besar (480x480)

en: HTML Date
id: Tanggal HTML

en: HTML Datetime
id: Tanggal jam HTML

en: HTML Month
id: Bulan HTML

en: HTML Time
id: Jam HTML

en: HTML Week
id: Minggu HTML

en: HTML Year
id: Tahun HTML

en: HTML Yearless date
id: Tanggal tanpa tahun HTML

en: Default long date
id: Tanggal panjang standar

en: Default medium date
id: Tanggal format menengah bawaan

en: Default short date
id: Tanggal format singkat bawaan

en: User account menu
id: Menu akun pengguna

en: Block the selected user(s)
id: Blokir pengguna yang telah dipilih

en: Cancel the selected user account(s)
id: Batalkan akun pengguna yang dipilih

en: Unblock the selected user(s)
id: Buka blokir penguna yang telah dipilih

en: Basic HTML
id: HTML dasar

en: Restricted HTML
id: HTML terbatas

en: Links related to the active user account
id: Tautan yang berhubungan dengan akun pengguna aktif

en: Administrative task links
id: Tautan pekerjaan administratif

en: Site information links
id: Tautan informasi situs

en: Site section links
id: Tautan bagian situs

en: User tool links, often added by modules
id: Tautan alat pengguna, biasanya ditambah oleh modul

en: Max 1300x1300
id: Maksimum 1300x1300

en: Max 2600x2600
id: Maksimum 2600x2600

en: Max 325x325
id: Maksimum 325x325

en: Max 650x650
id: Maksimum 650x650

en: Narrow
id: Sempit

en: Delete media
id: Hapus media

en: Save media
id: Simpan media

en: Publish media
id: Menerbitkan media

en: Unpublish media
id: Batalkan publikasi media

en: Content editor
id: Editor konten

en: Use local images for reusable media.
id: Gunakan gambar lokal untuk media yang dapat digunakan kembali.

en: A locally hosted audio file.
id: File audio yang dihosting secara lokal.

en: A locally hosted video file.
id: File video yang dihosting secara lokal.
