Sobki Bootstrap (10.1.0-beta1) - en to is translation catalogue (177 entries)

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: Status
is: Staða

en: Register
is: Nýskráning

en: Suffix
is: Viðskeyti

en: Delete
is: Eyða

en: Submit
is: Vista

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Content
is: Innihald

en: Moderated content
is: Ritstýrt efni

en: Username
is: Notendanafn

en: Type
is: Gerð

en: Author
is: Höfundur

en: List
is: Listi

en: Subject
is: Viðfangsefni

en: Email notification
is: Tölvupóst tilkynningar

en: Description
is: Lýsing

en: Language
is: Tungumál

en: more
is: meira

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Enabled
is: Virkt

en: Administration
is: Stjórnun

en: Comments
is: Ummæli

en: More
is: Meira

en: Action
is: Aðgerð

en: On
is: Virkjað

en: Tags
is: Efnisorð

en: Homepage
is: Heimasíða

en: view
is: skoða

en: File
is: Skrá

en: Edit
is: Breyta

en: Size
is: Stærð

en: Search
is: Leit

en: Reset
is: Endursetja

en: None
is: Engin

en: Use count
is: Notkun

en: Number
is: Númer

en: Message
is: Skilaboð

en: Link
is: Hlekkur

en: Image
is: Mynd

en: Center
is: Miðja

en: Feed
is: Veita

en: Name
is: Nafn

en: edit
is: breyta

en: Taxonomy term
is: Flokkunarhugtak

en: Label
is: Merking

en: Preview
is: Forskoða

en: Help
is: Hjálp

en: True
is: Rétt

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Top
is: Toppur

en: Small
is: Lítið

en: Archive
is: Skjalasafn

en: Icon
is: Táknmynd

en: Views
is: Gagnasýn

en: Audio
is: Hljóð

en: URL
is: vefslóð

en: Filename
is: Skráarnafn

en: Teaser
is: Úrdráttur

en: Updated
is: Uppfært

en: Text
is: Texti

en: Layout
is: Útlit

en: Components
is: Íhlutir

en: ID
is: Kenni

en: Attachment
is: Viðhengi

en: Upload
is: Hlaða upp

en: Titles
is: Titlar

en: Before
is: Fyrir

en: After
is: Eftir

en: User
is: Notandi

en: Content type
is: Efnisgerð

en: Email
is: Netfang

en: Files
is: Skrár

en: User ID
is: Auðkenni notanda

en: Contact
is: Tengiliður

en: Created
is: Stofnað

en: Separator
is: Skilja

en: All
is: Allt

en: Active
is: Virkt

en: Page title
is: Titill síðu

en: Block
is: Blokk

en: Page
is: Síða

en: Off
is: Af

en: Footer
is: Fótur

en: Inline
is: Innfellt

en: To
is: Til

en: From
is: Frá

en: Roles
is: Hlutverk

en: Comment
is: Ummæli

en: Hostname
is: Vélarheiti

en: Published
is: Birt

en: Filter
is: Sía

en: Vocabulary
is: Orðaforði

en: Term
is: Hugtak

en: Warning
is: Viðvörun

en: Last update
is: Síðast uppfært

en: Authored by
is: Höfundur

en: Width
is: Breidd

en: Height
is: Hæð

en: Thumbnail
is: Smámynd

en: Media
is: Margmiðlunarefni

en: Address
is: Heimilisfang

en: General
is: Almennt

en: Table
is: Tafla

en: Start
is: Hefst

en: Color
is: Litur

en: Role
is: Hlutverk

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
is: Unnið er að viðhaldi @site. Við komum aftur fljótlega. Kærar þakkir fyrir biðlundina.

en: Anonymous
is: Nafnlaus

en: Tools
is: Tól

en: Recent comments
is: Nýleg ummæli

en: Template
is: Sniðmát

en: Sort by
is: Raða eftir

en: English
is: Enska

en: French
is: Franska

en: ‹ previous
is: ‹ fyrri

en: next ›
is: næsta ›

en: Member for
is: Meðlimur í

en: Front page
is: Forsíða

en: Languages
is: Tungumál

en: Configure block
is: Stilla blokk

en: author
is: höfundur

en: Left
is: Vinstri

en: Right
is: Hægri

en: Your message has been sent.
is: Skilaboð þín hafa verið send.

en: People
is: Notendur

en: Blocked
is: Óvirkur

en: Product
is: Vara

en: Completed
is: Lokið

en: Products
is: Vörur

en: Percentage
is: Prósenta

en: Relationship
is: Tengsl

en: ‹ Previous
is: < Fyrri

en: Unpublished
is: Ekki birt

en: Published comments
is: Birt ummæli

en: News
is: Fréttir

en: Content Type
is: Efnisgerð

en: Tabs
is: Flipar

en: Complete
is: Lokið

en: Shortcuts
is: Flýtivísar

en: Anonymous user
is: Ónafngreindur notandi

en: Apply
is: Virkja

en: Block description
is: Lýsing á blokk

en: Blocks
is: Blokkir

en: Permission
is: Réttindi

en: Grid
is: Grind

en: < Previous
is: < Fyrri

en: Administrator
is: Kerfisstjóri

en: « first
is: « fremsta

en: last »
is: aftasta »

en: No comments available.
is: Engin ummæli tiltæk.

en: Account
is: Aðgangur

en: User account
is: Notandaaðgangur

en: Not applicable
is: Á ekki við

en: IP address
is: IP vistfang

en: Temporary
is: Tímabundið

en: Delete comment
is: Eyða ummælum

en: Yes/No
is: Já/Nei

en: Items per page
is: Hlutir per síðu

en: - All -
is: - Allt -

en: Publishing status
is: Birtingarstaða

en: Who's new
is: Nýskráðir

en: Date and time
is: Dag- og tímasetning

en: Who's online
is: Hverjir eru tengdir

en: No media available.
is: Ekkert margmiðlunarefni aðgengilegt.

en: Current page
is: Núverandi síða

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
is: Sjá um notendaaðgang, rullur og réttindi.

en: Media type
is: Tegund margmiðlunarefnis

en: Media library
is: Margmiðlunarsafn

en: Delete media
is: Eyða margmiðlunarefni

en: Media name
is: Nafn margmiðlunarefnis

en: Save media
is: Vista margmiðlunarefni

en: Publish media
is: Birta margmiðlunarefni

en: Unpublish media
is: Afbirta margmiðlunarefni

en: Find and manage media.
is: Finna og stjórna margmiðlunarefni

en: Media Name
is: Nafn margmiðlunarefnis

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
is: Ekki hefur verið búið til neitt efni fyrir forsíðuna.<br/>Fylgdu <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">notendahandbókinni</a> til að hefja uppbyggingu vefsins.
