Sobki Bootstrap (all releases) - en to ar translation catalogue (103 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Register
ar: التسجيل

en: Suffix
ar: لاحقة

en: Delete
ar: حذف

en: Content
ar: المحتوى

en: Subject
ar: الموضوع

en: Description
ar: الوصف

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: On
ar: في

en: Tags
ar: وسوم

en: Homepage
ar: الصفحة الأولى

en: File
ar: ملف

en: Size
ar: الحجم

en: None
ar: لا شيء

en: Number
ar: رقم

en: Message
ar: الرسالة

en: Quote
ar: الاقتباس

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Center
ar: المركز

en: Name
ar: الاسم

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Help
ar: المساعدة

en: Default
ar: الافتراضي

en: Top
ar: الأعلى

en: Small
ar: صغير

en: Icon
ar: أيقونة

en: URL
ar: العنوان URL

en: Teaser
ar: موجز

en: Text
ar: نص

en: Layout
ar: التنسيق

en: Attachment
ar: المرفق

en: Upload
ar: رفع

en: Before
ar: قبل

en: After
ar: بعد

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: Created
ar: الإنشاء

en: Separator
ar: فاصل

en: Active
ar: نشط

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Bottom
ar: الأسفل

en: RSS
ar: آر.إس.إس

en: Off
ar: إيقاف

en: Footer
ar: التذييل

en: Inline
ar: داخل المحتوى

en: Comment
ar: التعليق

en: Hostname
ar: اسم المستضيف

en: Published
ar: منشور

en: Heading
ar: الترويسة

en: Warning
ar: تحذير

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: Media
ar: ميديا

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Address
ar: العنوان

en: Table
ar: جدول

en: Navigation
ar: الإبحار

en: Color
ar: اللون

en: Full
ar: كامل

en: Source
ar: المصدر

en: Configure block
ar: ضبط الصندوق

en: Map
ar: خريطة

en: Fixed
ar: ثابت

en: Caption
ar: شرح

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: Info
ar: معلومات

en: Reference
ar: مرجع

en: Changed
ar: تم التغير

en: Document
ar: وثيقة

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Language switcher
ar: محدد اللغات

en: Audio file
ar: ملف الصوت

en: Space
ar: فراغ

en: Raw
ar: سطر

en: Account
ar: الحساب

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: Inherit
ar: مشتق

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: Search index
ar: فهرس البحث

en: Compact
ar: المدمج

en: Header top
ar: قمة الترويسة

en: Alert
ar: تنبيه

en: Page top
ar: أعلى الصفحة

en: Page bottom
ar: أسفل الصفحة

en: Main page content
ar: محتوى الصفحة الرئيسية

en: Full comment
ar: التعليق بأكمله

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: The name of the shortcut.
ar: اسم الاختصار.

en: Taxonomy term page
ar: صفحة مصطلح تصنيف

en: Image style
ar: نمط الصورة

en: Highlighted
ar: مبرز

en: None (original image)
ar: لا يوجد (الصورة الأصلية)

en: The comment author's name.
ar: اسم كاتب التعليق.

en: Wide
ar: واسع

en: The time that the comment was created.
ar: وقت إنشاء التعليق

en: The time that the comment was last edited.
ar: وقت التعديل الأخير على التعليق

en: Allows commenting on content
ar: السماح بالتعليق على المحتوى
