Sobki Bootstrap (all releases) - en to bn translation catalogue (41 entries)

en: Title
bn: শিরোনাম

en: Body
bn: কাঠামো

en: Delete
bn: মুছে ফেল

en: Content
bn: কনটেন্ট

en: Subject
bn: বিষয়

en: Description
bn: বিবরণ

en: Disabled
bn: অকার্যকর

en: Enabled
bn: কার্যকর

en: Tags
bn: ট্যাগ

en: Homepage
bn: নীড়পাতা

en: File
bn: ফাইল

en: Size
bn: সাইজ

en: None
bn: একটিও নয়

en: Message
bn: বার্তা

en: Link
bn: লিঙ্ক

en: Image
bn: ছবি

en: Name
bn: নাম

en: Preview
bn: প্রাক-প্রদর্শন

en: Help
bn: সহায়তা

en: Default
bn: ডিফল্ট

en: URL
bn: ইউআরএল

en: Teaser
bn: সার-সংক্ষেপ

en: Attachment
bn: সংযুক্তি

en: Upload
bn: আপলোড

en: Email
bn: ইমেইল

en: User ID
bn: ব্যবহারকারীর আইডি

en: Active
bn: সক্রিয়

en: Comment
bn: মন্তব্য

en: Published
bn: প্রকাশিত

en: Width
bn: প্রস্থ

en: Media
bn: মাধ্যম

en: Table
bn: টেবিল

en: Color
bn: রং

en: Configure block
bn: ব্লক কনফিগার করুন

en: Space
bn: স্পেস

en: Account
bn: এ্যাকাউন্ট

en: User account
bn: ব্যবহারকারীর এ্যাকাউন্ট

en: Primary tabs
bn: প্রাথমিক ট্যাব

en: Search index
bn: অনুসন্ধান সূচি

en: Full comment
bn: পূর্ণাঙ্গ মন্তব্য

en: Full content
bn: পূর্ণাঙ্গ কন্টেন্ট
