Sobki Bootstrap (all releases) - en to fr translation catalogue (175 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Register
fr: S'inscrire

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Delete
fr: Supprimer

en: Content
fr: Contenu

en: List
fr: Lister

en: Subject
fr: Objet

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: On
fr: Activé

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Homepage
fr: Page d'accueil

en: File
fr: Fichier

en: Size
fr: Taille

en: None
fr: Aucun(e)

en: Number
fr: Nombre

en: Quote
fr: Citer

en: Link
fr: Lien

en: Center
fr: Centre

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Help
fr: Aide

en: Default
fr: Par défaut

en: Top
fr: Haut

en: Small
fr: Petit

en: Icon
fr: Icône

en: Views
fr: Vues

en: Teaser
fr: Accroche

en: Text
fr: Texte

en: Layout
fr: Mise en page

en: Components
fr: Composants

en: Attachment
fr: Élément joint

en: Upload
fr: Transférer

en: Before
fr: Avant

en: After
fr: Après

en: Email
fr: Courriel

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: Separator
fr: Séparateur

en: Active
fr: Actif

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Bottom
fr: Bas

en: Off
fr: Désactivé

en: Footer
fr: Pied de page

en: Inline
fr: En ligne

en: Comment
fr: Commentaire

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: Published
fr: Publié

en: Heading
fr: Entête

en: Success
fr: Succès

en: Warning
fr: Avertissement

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Media
fr: Média

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Address
fr: Adresse

en: Example
fr: Exemple

en: Table
fr: Tableau

en: Color
fr: Couleur

en: Repeat
fr: Répéter

en: Coordinates
fr: Coordonnées

en: Full
fr: Complet

en: English
fr: Anglais

en: French
fr: Français

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Configure block
fr: Configurer le bloc

en: Map
fr: Carte

en: Fixed
fr: Fixe

en: Caption
fr: Légende

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Reference
fr: Référence

en: Changed
fr: Modifié

en: Interval
fr: Intervalle

en: Percentage
fr: Pourcentage

en: Related content
fr: Contenu associé

en: Tabs
fr: Onglets

en: Language switcher
fr: Sélecteur de langue

en: Form
fr: Formulaire

en: Audio file
fr: Fichier audio

en: Space
fr: Espace

en: Raw
fr: Brut

en: Local
fr: Locale

en: Account
fr: Compte

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: User account
fr: Compte utilisateur

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Inherit
fr: Hériter

en: Horizontal position
fr: Position horizontale

en: Vertical position
fr: Position verticale

en: Not applicable
fr: Non applicable

en: Metatags
fr: Balises meta (Meta tags)

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Light
fr: Léger

en: Primary
fr: Primaire

en: Search index
fr: Index de recherche

en: Video file
fr: Fichier vidéo

en: Background image
fr: Image d'arrière-plan

en: Call to action
fr: Appel à l'action

en: Secondary
fr: Secondaire

en: Alt text
fr: Texte alternatif

en: Available components
fr: Composants disponibles

en: Accordion
fr: Accordéon

en: Round
fr: Arrondi

en: Header top
fr: Haut de l'en-tête

en: Variant
fr: Variante

en: Alert
fr: Alerte

en: References
fr: Références

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Progress bar
fr: Barre de progression

en: Scroll
fr: Défilement

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Full comment
fr: Commentaire complet

en: Full content
fr: Contenu complet

en: The name of the shortcut.
fr: Le nom du raccourci.

en: Taxonomy term page
fr: Page d'un terme de taxonomie

en: Image style
fr: Style d'image

en: Borders
fr: Bordures

en: Video URL
fr: URL de la vidéo

en: This link will take you to an external web site. We are not responsible for their content.
fr: Ce lien vous dirige vers un site externe. Nous ne sommes pas responsables de son contenu.

en: Current page
fr: Page courante

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: None (original image)
fr: Aucun (image d'origine)

en: Dark
fr: Sombre

en: The comment author's name.
fr: Le nom de l'auteur du commentaire.

en: Not specified
fr: Non spécifié

en: Accordion item
fr: Élément Accordéon

en: Available styles
fr: Styles disponibles

en: Wide
fr: Large

en: Responsive
fr: Adaptatif

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: Top Bar
fr: Barre de haut de page

en: The user ID of the comment author.
fr: L'identifiant (ID) de l'auteur du commentaire.

en: The comment author's home page address.
fr: L'adresse de la page d'accueil de l'auteur du commentaire.

en: The comment author's hostname.
fr: Le nom de domaine de l'auteur du commentaire.

en: The time that the comment was created.
fr: L'heure de création du commentaire.

en: The time that the comment was last edited.
fr: L'heure de la dernière modification du commentaire.

en: Fallback date format
fr: Format de date de repli

en: Site branding
fr: Identité du site

en: Striped
fr: Rayé

en: (link is external)
fr: (le lien est externe)

en: The comment author's email address.
fr: L'adresse de courriel de l'auteur du commentaire.

en: Default comments
fr: Commentaires par défaut

en: Allows commenting on content
fr: Autorise à commenter le contenu

en: The time that the user was last edited.
fr: Le moment auquel l'utilisateur a été modifié pour la dernière fois.

en: Search result highlighting input
fr: Résultat de recherche mettant en évidence la saisie

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
fr: D d/m/Y - H:i

en: HTML Date
fr: Date HTML

en: HTML Datetime
fr: Date et heure HTML

en: HTML Month
fr: Mois HTML

en: HTML Time
fr: Heure HTML

en: HTML Week
fr: Semaine HTML

en: HTML Year
fr: Année HTML

en: HTML Yearless date
fr: Date HTML sans année

en: Default long date
fr: Date longue par défaut

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
fr: l j F Y - H:i

en: Default medium date
fr: Date moyenne par défaut

en: Default short date
fr: Date courte par défaut

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
fr: d/m/Y - H:i

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Restricted HTML
fr: HTML restreint

en: Linkit result thumbnail
fr: Vignette de résultat Linkit

en: Content editor
fr: Éditeur de contenu

en: Dismissible
fr: Fermable

en: Media Library thumbnail (220×220)
fr: Vignette de la médiathèque (220x220)

en: Metatags (Hidden field for JSON support)
fr: Balises meta (champ caché pour la prise en charge du JSON)
