Sobki Bootstrap (all releases) - en to it translation catalogue (162 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Register
it: Registrati

en: Suffix
it: Suffisso

en: Delete
it: Elimina

en: Content
it: Contenuto

en: List
it: Elenco

en: Subject
it: Oggetto

en: Description
it: Descrizione

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Administration
it: Amministrazione

en: On
it: Acceso

en: Tags
it: Etichette

en: Size
it: Dimensione

en: None
it: Nessuno

en: Number
it: Numero

en: Message
it: Messaggio

en: Quote
it: Cita

en: Image
it: Immagine

en: Center
it: Centro

en: Name
it: Nome

en: Taxonomy term
it: Termine della tassonomia

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Help
it: Aiuto

en: Default
it: Predefinito

en: Top
it: In cima

en: Small
it: Piccolo

en: Icon
it: Icona

en: Views
it: Viste

en: Teaser
it: Anteprima

en: Text
it: Testo

en: Components
it: Componenti

en: Attachment
it: Allegato

en: Upload
it: Carica

en: Before
it: Prima

en: After
it: Dopo

en: User
it: Utente

en: Email
it: E-mail

en: User ID
it: ID utente

en: Created
it: Creato

en: Separator
it: Separatore

en: Active
it: Attivo

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Bottom
it: In fondo

en: Off
it: Spento

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Inline
it: In linea

en: Comment
it: Commento

en: Hostname
it: Nome host

en: Published
it: Pubblicato

en: Heading
it: Intestazione

en: Success
it: Riuscito

en: Warning
it: Avviso

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Plain text
it: Testo semplice

en: Address
it: Indirizzo

en: Example
it: Esempio

en: Table
it: Tabella

en: Navigation
it: Navigazione

en: Color
it: Colore

en: Repeat
it: Ripeti

en: Coordinates
it: Coordinate

en: Full
it: Completo

en: English
it: Inglese

en: French
it: Francese

en: Source
it: Sorgente

en: Configure block
it: Configura blocco

en: Map
it: Mappa

en: Fixed
it: Fisso

en: Caption
it: Didascalia

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Info
it: Informazioni

en: Reference
it: Riferimento

en: Product
it: Prodotto

en: Changed
it: Modificato

en: Interval
it: Intervallo

en: Document
it: Documento

en: Percentage
it: Percentuale

en: Related content
it: Contenuto correlato

en: Tabs
it: Schede

en: Shortcuts
it: Scorciatoie

en: Language switcher
it: Selettore lingua

en: Global
it: Globale

en: Audio file
it: File audio

en: Space
it: Spazio

en: Raw
it: Raw (non processato)

en: Account
it: Profilo

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: User account
it: Profilo utente

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: Inherit
it: Eredita

en: Not applicable
it: Non applicabile

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Light
it: Chiaro

en: Primary
it: Primario

en: Search index
it: Indice di ricerca

en: Video file
it: File video

en: Secondary
it: Secondario

en: Alt text
it: Testo alternativo

en: Available components
it: Componenti disponibili

en: Round
it: Arrotonda

en: Compact
it: Compatto

en: Pagination
it: Paginazione

en: Header top
it: Testata superiore

en: Variant
it: Variante

en: Alert
it: Avviso

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Page top
it: Inizio pagina

en: Page bottom
it: Fondo pagina

en: Library
it: Biblioteca

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: Full comment
it: Commento completo

en: Full content
it: Contenuto completo

en: The name of the shortcut.
it: Il nome della scorciatoia.

en: Taxonomy term page
it: Pagina di un termine della tassonomia

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Image style
it: Stile immagine

en: Current page
it: Pagina attuale

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: None (original image)
it: Nessuno (immagine originale)

en: Dark
it: Scuro

en: The comment author's name.
it: Nome dell'autore del commento.

en: Not specified
it: Non specificato.

en: Wide
it: Largo

en: Paragraphs
it: Paragrafi

en: Full HTML
it: HTML completo

en: The user ID of the comment author.
it: L'ID utente dell'autore del commento.

en: The comment author's home page address.
it: L'indirizzo della home page dell'autore del commento.

en: The comment author's hostname.
it: Il nome host dell'autore del commento.

en: The time that the comment was created.
it: L'ora in cui il commento è stato creato.

en: The time that the comment was last edited.
it: L'ora in cui il commento è stato modificato per l'ultima volta.

en: Site branding
it: Branding del sito

en: The comment author's email address.
it: Indirizzo e-mail dell'autore del commento.

en: Default comments
it: Commenti predefiniti

en: Allows commenting on content
it: Permette di commentare i contenuti

en: The time that the user was last edited.
it: Data e ora nella quale il profilo dell'utente è stato modificato l'ultima volta.

en: Search result highlighting input
it: Highlighting dei risultati di ricerca

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: Large (480×480)
it: Grande (480×480)

en: HTML Date
it: Data HTML

en: HTML Datetime
it: Data e ora HTML

en: HTML Month
it: Mese HTML

en: HTML Time
it: Ora HTML

en: HTML Week
it: Settimana HTML

en: HTML Year
it: Anno HTML

en: Default long date
it: Formato predefinito data lunga

en: Default medium date
it: Formato predefinito data media

en: Default short date
it: Formato predefinito data corta

en: User account menu
it: Menu profilo utente

en: Basic HTML
it: HTML di base

en: Restricted HTML
it: HTML ristretto

en: Max 1300x1300
it: Massimo 1300x1300

en: Max 2600x2600
it: Massimo 2600x2600

en: Max 325x325
it: Massimo 325x325

en: Max 650x650
it: Massimo 650x650
