Sobki Bootstrap (all releases) - en to nl translation catalogue (171 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Register
nl: Registreren

en: Suffix
nl: Achtervoegsel

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Content
nl: Inhoud

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Description
nl: Beschrijving

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: On
nl: Aan

en: Tags
nl: Labels

en: Homepage
nl: Homepagina

en: File
nl: Bestand

en: Size
nl: Grootte

en: None
nl: Geen

en: Number
nl: Getal

en: Message
nl: Bericht

en: Quote
nl: Citaat

en: Image
nl: Afbeelding

en: Center
nl: Gecentreerd

en: Name
nl: Naam

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Default
nl: Standaard

en: Top
nl: Bovenaan

en: Small
nl: Klein

en: Icon
nl: Pictogram

en: Text
nl: Tekst

en: Layout
nl: Lay-out

en: Attachment
nl: Bijlage

en: Upload
nl: Uploaden

en: Before
nl: Voor

en: After
nl: Na

en: Email
nl: E-mail

en: User ID
nl: Gebruikers-ID

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Separator
nl: Scheidingsteken

en: Active
nl: Actief

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Bottom
nl: Onderkant

en: Off
nl: Uit

en: Footer
nl: Voet

en: Comment
nl: Reactie

en: Hostname
nl: Hostnaam

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Heading
nl: Koptekst

en: Success
nl: Succes

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Width
nl: Breedte

en: Height
nl: Hoogte

en: Plain text
nl: Platte tekst

en: Address
nl: Adres

en: Example
nl: Voorbeeld

en: Table
nl: Tabel

en: Navigation
nl: Navigatie

en: Color
nl: Kleur

en: Repeat
nl: Herhalen

en: Coordinates
nl: Coördinaten

en: Full
nl: Volledig

en: Not used
nl: Niet gebruikt

en: English
nl: Engels

en: French
nl: Frans

en: Source
nl: Bron

en: Configure block
nl: Blok instellen

en: Map
nl: Landkaart

en: Fixed
nl: Vast

en: Caption
nl: Onderschrift

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: Reference
nl: Referentie

en: Carousel
nl: Carrousel

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Related content
nl: Gerelateerde inhoud

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: Teaser text
nl: Teaser tekst

en: Language switcher
nl: Taalkeuze

en: Audio file
nl: Geluidsbestand

en: Space
nl: Spatie

en: Raw
nl: Onbewerkt

en: Local
nl: Lokaal

en: Paragraph
nl: Paragraaf

en: User account
nl: Gebruikersaccount

en: Main navigation
nl: Hoofdnavigatie

en: Inherit
nl: Overnemen

en: Not applicable
nl: Niet van toepassing

en: Primary tabs
nl: Primaire tabs

en: Secondary tabs
nl: Secundaire tabs

en: Light
nl: Licht

en: Ruby
nl: Robijnrood

en: Primary
nl: Primair

en: Search index
nl: Zoekindex

en: Video file
nl: Filmbestand

en: Secondary
nl: Secundair

en: Alt text
nl: Alternatieve tekst

en: Available components
nl: Beschikbare besturingselementen

en: Accordion
nl: Accordeon

en: Round
nl: Afronden

en: Pagination
nl: Paginering

en: Header top
nl: Bovenzijde kop

en: Alert
nl: Alarm

en: References
nl: Referenties

en: Breadcrumbs
nl: Kruimelpad

en: Page top
nl: Bovenkant pagina

en: Page bottom
nl: Onderkant pagina

en: Library
nl: Bibliotheek

en: Status messages
nl: Statusberichten

en: Edit template
nl: Template bewerken

en: Progress bar
nl: Voortgangsbalk

en: Main page content
nl: Primaire inhoud van de pagina

en: Full comment
nl: Volledige reactie

en: Full content
nl: Volledige inhoud

en: The name of the shortcut.
nl: De naam van de snelkoppeling.

en: Taxonomy term page
nl: Pagina met taxonomietermen

en: Image style
nl: Afbeeldingsstijl

en: auto
nl: automatisch

en: This link will take you to an external web site. We are not responsible for their content.
nl: Deze link leidt naar een externe website. We zijn niet verantwoordelijk voor hun inhoud.

en: Current page
nl: Huidige pagina

en: Highlighted
nl: Geaccentueerd

en: None (original image)
nl: Geen (originele afbeelding)

en: No Repeat
nl: Niet herhalen

en: Dark
nl: Donker

en: The comment author's name.
nl: De naam van de schrijver van de reactie.

en: Assign %role role
nl: Rol %role toewijzen

en: Not specified
nl: Niet gespecificeerd

en: Accordion item
nl: Accordeon-item

en: Initial
nl: Initieel

en: Wide
nl: Breed

en: Paragraphs
nl: Paragrafen

en: Full HTML
nl: Volledige HTML

en: The user ID of the comment author.
nl: De gebruikers-ID van de reactie-auteur.

en: The comment author's home page address.
nl: Het website-adres van de schrijver die heeft gereageerd.

en: The comment author's hostname.
nl: De hostnaam van de schrijver van de reactie.

en: The time that the comment was created.
nl: De tijd waarop de reactie is aangemaakt.

en: The time that the comment was last edited.
nl: Het tijdstip waarop de reactie het laatst is bewerkt.

en: Fallback date format
nl: Fallback datumnotatie

en: Toggle navigation
nl: Navigatie wisselen

en: Site branding
nl: Branding van de website

en: Striped
nl: Gestreept

en: (link is external)
nl: (externe link)

en: The comment author's email address.
nl: Het e-mailadres van de auteur van de reactie.

en: Default comments
nl: Standaardreacties

en: Allows commenting on content
nl: Staat het reageren op de inhoud toe

en: The time that the user was last edited.
nl: Het tijdstip waarop de gebruiker voor het laatst is bewerkt.

en: Search result highlighting input
nl: Zoekresultaat uitlichten-invoer

en: Media library
nl: Media-bibliotheek

en: Primary admin actions
nl: Primaire beheeracties

en: Large (480×480)
nl: Groot (480×480)

en: HTML Date
nl: HTML datum

en: HTML Month
nl: HTML maand

en: HTML Time
nl: HTML tijd

en: HTML Week
nl: HTML week

en: HTML Year
nl: HTML jaar

en: HTML Yearless date
nl: HTML datum zonder jaar

en: Default long date
nl: Standaarddatum - lang

en: Default medium date
nl: Standaarddatum - middel

en: Default short date
nl: Standaarddatum - kort

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
nl: d/m/Y - H:i

en: User account menu
nl: Gebruikersmenu

en: Basic HTML
nl: Eenvoudige HTML

en: Restricted HTML
nl: Beperkte HTML

en: Max 1300x1300
nl: Max. 1300x1300

en: Max 2600x2600
nl: Max. 2600x2600

en: Max 325x325
nl: Max. 325x325

en: Max 650x650
nl: Max. 650x650

en: Danger
nl: Gevaar

en: Linkit result thumbnail
nl: Linkit resultaat-miniatuurweergave

en: Content editor
nl: Redacteur

en: (link sends email)
nl: (link stuurt e-mail)

en: Bar height
nl: Staaf hoogte

en: Media Library thumbnail (220×220)
nl: Mediabibliotheek miniatuur (220×220)

en: (link is a phone number)
nl: (link is een telefoonnummer)
