Sobki Bootstrap (all releases) - en to pl translation catalogue (220 entries)

en: Title
pl: Tytuł

en: Body
pl: Treść

en: Register
pl: Rejestracja

en: Suffix
pl: Przyrostek

en: Delete
pl: Usuń

en: Content
pl: Zawartość

en: List
pl: Lista

en: Subject
pl: Tytuł

en: Description
pl: Opis

en: Disabled
pl: Wyłączone

en: Enabled
pl: Włączone

en: Administration
pl: Administracja

en: On
pl: Włączony

en: Tags
pl: Tagi

en: Homepage
pl: Strona domowa

en: File
pl: Plik

en: Size
pl: Rozmiar

en: None
pl: Brak

en: Number
pl: Liczba

en: Message
pl: Wiadomość

en: Link
pl: Odnośnik

en: Image
pl: Obraz

en: Center
pl: Środek

en: Name
pl: Nazwa

en: Taxonomy term
pl: Termin taksonomii

en: Label
pl: Etykieta

en: Preview
pl: Podgląd

en: Help
pl: Pomoc

en: Default
pl: Domyślny

en: px
pl: pikseli

en: Top
pl: Góra strony

en: Small
pl: Małe

en: Icon
pl: Ikona

en: Views
pl: Widoki

en: Section
pl: Sekcja

en: Teaser
pl: Skrót

en: Text
pl: Tekst

en: Layout
pl: Układ

en: Components
pl: Komponenty

en: Attachment
pl: Załącznik

en: Upload
pl: Wyślij plik

en: Before
pl: Przed

en: After
pl: Po

en: User
pl: Użytkownik

en: User ID
pl: ID użytkownika

en: Created
pl: Utworzono

en: Active
pl: Aktywne

en: Page title
pl: Tytuł strony

en: Bottom
pl: Dół strony

en: Off
pl: Wyłączony

en: Footer
pl: Stopka

en: Inline
pl: Przed polem

en: Comment
pl: Komentarz

en: Hostname
pl: Nazwa hosta

en: Published
pl: Opublikowane

en: Heading
pl: Nagłówek

en: Success
pl: Sukces

en: Warning
pl: Ostrzeżenie

en: Width
pl: Szerokość

en: Height
pl: Wysokość

en: Plain text
pl: Czysty tekst

en: Address
pl: Adres

en: Example
pl: Przykład

en: Table
pl: Tabela

en: Navigation
pl: Nawigacja

en: Color
pl: Kolor

en: Repeat
pl: Powtórz

en: Template
pl: Szablon

en: Coordinates
pl: Współrzędne

en: Full
pl: Pełny

en: English
pl: Angielski

en: French
pl: Francuski

en: Token
pl: Wzorzec

en: Source
pl: Źródło

en: Front page
pl: Strona główna

en: Configure block
pl: Konfiguracja bloku

en: Map
pl: Mapa

en: Fixed
pl: Sztywny

en: Caption
pl: Podpis

en: Left
pl: Lewo

en: Right
pl: Prawo

en: Info
pl: Informacja

en: Reference
pl: Referencja

en: Video
pl: Wideo

en: Carousel
pl: Karuzela

en: Product
pl: Produkt

en: Changed
pl: Zmieniono

en: Interval
pl: Interwał

en: Document
pl: Dokument

en: Percentage
pl: Procenty

en: News
pl: Aktualności

en: Tabs
pl: Zakładki

en: Shortcuts
pl: Skróty

en: Language switcher
pl: Przełącznik wersji językowej

en: Form
pl: Formularz

en: Sitemap
pl: Mapa witryny

en: Global
pl: Globalne

en: Audio file
pl: Plik Audio

en: Space
pl: Odstęp

en: Local
pl: Lokalnie

en: Account
pl: Konto

en: Paragraph
pl: Akapit

en: Publish content
pl: Publikuj zawartość

en: Unpublish comment
pl: Wstrzymaj publikację komentarzy

en: User account
pl: Konto użytkownika

en: Main navigation
pl: Główna nawigacja

en: Inherit
pl: Dziedzicz

en: Not applicable
pl: Nie dotyczy

en: Metatags
pl: Metatagi

en: Primary tabs
pl: Zakładki podstawowe

en: Secondary tabs
pl: Zakładki dodatkowe

en: Light
pl: Jasny

en: Delete comment
pl: Usuń komentarz

en: Primary
pl: Główny

en: Search index
pl: Indeks wyszukiwania

en: Video file
pl: Plik Video

en: Publish comment
pl: Opublikuj komentarz

en: Secondary
pl: Drugorzędny

en: Alt text
pl: Tekst alternatywny

en: Available components
pl: Dostępne komponenty

en: Round
pl: Zaokrąglaj

en: Compact
pl: Kompaktowy

en: Pagination
pl: Stronicowanie

en: Delete redirect
pl: Usuń przekierowanie

en: Header top
pl: Kolor górnej części nagłówka

en: Variant
pl: Wariant

en: Alert
pl: Ostrzeżenie

en: References
pl: Powiązania

en: Breadcrumbs
pl: Breadcrumby

en: Page top
pl: Góra strony

en: Page bottom
pl: Dół strony

en: Library
pl: Biblioteka

en: Status messages
pl: Wiadomości statusu

en: Delete content
pl: Usuń zawartość

en: Progress bar
pl: Pasek postępu

en: Scroll
pl: Przewijanie

en: Main page content
pl: Zawartość główna

en: Full comment
pl: Pełen komentarz

en: Save comment
pl: Zapisz komentarz

en: Full content
pl: Pełna wersja wpisu

en: Unpublish content
pl: Zakończ publikację wpisów

en: Make content sticky
pl: Przyklej wpis

en: Make content unsticky
pl: Odklej wpis

en: Promote content to front page
pl: Opublikuj zawartości na stronie głównej

en: Remove content from front page
pl: Usuń zawartość ze strony głównej

en: Save content
pl: Zapisz zawartość

en: The name of the shortcut.
pl: Nazwa tego skrótu.

en: Taxonomy term page
pl: Strona terminów kategorii

en: Basic page
pl: Prosta strona

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pl: Użyj <em>prostych stron</em> dla Twoich statycznych treści, takich jak strona 'O nas'.

en: Image style
pl: Styl obrazka

en: Original size
pl: Oryginalny rozmiar

en: Video URL
pl: URL Wideo

en: Current page
pl: Bieżąca strona

en: Highlighted
pl: Wyróżnione

en: None (original image)
pl: Brak (oryginalny obraz)

en: Update URL alias
pl: Zaktualizuj alias URL

en: Dark
pl: Ciemny

en: Header color
pl: Kolor nagłówka

en: The comment author's name.
pl: Nazwa autora komentarza.

en: Not specified
pl: Nieokreślone

en: Accordion item
pl: Element akordeonowy

en: 404 page not found
pl: 404 strona nie znaleziona

en: Wide
pl: Szeroki

en: Paragraphs
pl: Akapity

en: Responsive
pl: Responsywny

en: Full HTML
pl: Pełny HTML

en: Publish taxonomy term
pl: Publikuj termin taksonomii

en: Unpublish taxonomy term
pl: Wstrzymaj publikację terminu taksonomii

en: The user ID of the comment author.
pl: ID użytkownika, który jest autorem komentarza.

en: The comment author's home page address.
pl: Adres strony autora komentarza.

en: The comment author's hostname.
pl: Hostname autora komentarza.

en: The time that the comment was created.
pl: Czas utworzenia komentarza.

en: The time that the comment was last edited.
pl: Czas ostatniej edycji komentarza.

en: Fallback date format
pl: Awaryjny format zapisu daty

en: 403 access denied
pl: 403 dostęp zabroniony

en: Site branding
pl: Marka witryny

en: The comment author's email address.
pl: Adres email autora komentarza.

en: Default comments
pl: Domyśle komentarze

en: Allows commenting on content
pl: Pozwala komentować zawartość

en: The time that the user was last edited.
pl: Data ostatniej edycji użytkownika.

en: Layout Builder
pl: Kreator Układu

en: Search result highlighting input
pl: Podświetl frazę wyszukiwania

en: Media library
pl: Biblioteka mediów

en: Primary admin actions
pl: Podstawowe akcje administratora

en: Large (480×480)
pl: Duży (480×480)

en: HTML Date
pl: Data HTML

en: HTML Datetime
pl: Data i czas HTML

en: HTML Month
pl: Miesiąc HTML

en: HTML Time
pl: Czas HTML

en: HTML Week
pl: Tydzień HTML

en: HTML Year
pl: Rok HTML

en: HTML Yearless date
pl: Data bez roku HTML

en: Default long date
pl: Domyślna data długa

en: Default medium date
pl: Domyślna data średnia

en: Default short date
pl: Domyślna data krótka

en: User account menu
pl: Menu konta użytkownika

en: Block the selected user(s)
pl: Zablokuj wybrane konto użytkownika(ów)

en: Cancel the selected user account(s)
pl: Anuluj wybrane konto użytkownika(ów)

en: Unblock the selected user(s)
pl: Odblokuj wybrane konto użytkownika(ów)

en: Basic HTML
pl: Podstawowy HTML

en: Restricted HTML
pl: Ograniczony HTML

en: Max 1300x1300
pl: Maksimum 1300x1300

en: Max 2600x2600
pl: Maksimum 2600x2600

en: Max 325x325
pl: Maksimum 325x325

en: Max 650x650
pl: Maksimum 650x650

en: Narrow
pl: Wąskie

en: Delete media
pl: Usuń media

en: Linkit result thumbnail
pl: Miniaturka znalezionego wyniku

en: Save media
pl: Zapisz media

en: Publish media
pl: Publikuj media

en: Unpublish media
pl: Wstrzymaj publikację mediów

en: Content editor
pl: Edytor treści

en: Use local images for reusable media.
pl: Wykorzystuje lokalne obrazy w mediach wielokrotnego użytku.

en: A locally hosted audio file.
pl: Przechowywany lokalnie plik audio.

en: A locally hosted video file.
pl: Przechowywany lokalnie plik video.

en: Remote video
pl: Zdalne wideo

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
pl: Zdalne wideo z YouTube lub Vimeo.

en: Media Library thumbnail (220×220)
pl: Miniaturka biblioteki mediów (220x220)

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
pl: Wysłany plik lub dokument, taki jak PDF.
