Sobki Bootstrap (all releases) - en to fa translation catalogue (113 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Register
fa: ثبت‌نام

en: Suffix
fa: پسوند

en: Delete
fa: حذف

en: Content
fa: محتوا

en: Subject
fa: موضوع

en: Description
fa: شرح

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: On
fa: روشن

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Homepage
fa: صفحه خانگی

en: File
fa: فایل

en: Size
fa: اندازه

en: None
fa: هیچ

en: Number
fa: عدد

en: Message
fa: پیغام

en: Link
fa: واصلی

en: Image
fa: تصویر

en: Center
fa: وسط

en: Name
fa: نام

en: Label
fa: برچسب

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Help
fa: راهنما

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Top
fa: بالا

en: Small
fa: کوچک

en: Icon
fa: شمایل

en: URL
fa: نشانی

en: Teaser
fa: خلاصه

en: Text
fa: متن

en: Layout
fa: آرایش

en: Attachment
fa: پیوست

en: Upload
fa: بارگذاری

en: Before
fa: قبل از

en: After
fa: بعد

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: User ID
fa: هویت کاربر

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: Separator
fa: جداکننده

en: Active
fa: فعال

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Bottom
fa: پایین

en: Off
fa: خاموش

en: Footer
fa: پاورقی

en: Inline
fa: درون خطی

en: Comment
fa: نظر

en: Hostname
fa: نام میزبان

en: Published
fa: منتشر شده

en: Heading
fa: عنوان

en: Warning
fa: اخطار

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: Media
fa: رسانه

en: Plain text
fa: متن ساده

en: Table
fa: جدول

en: Navigation
fa: پیمایش

en: Color
fa: رنگ

en: Full
fa: کامل

en: Token
fa: توکن

en: Source
fa: منبع

en: Configure block
fa: پیکربندی قالبک

en: Map
fa: نقشه

en: Fixed
fa: ثابت

en: Caption
fa: عنوان

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Info
fa: اطلاعات

en: Reference
fa: ارجاع

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Tabs
fa: زبانه ها

en: Language switcher
fa: تغییردهنده زبان

en: Space
fa: فاصله

en: Account
fa: حساب

en: Paragraph
fa: فقره

en: User account
fa: حساب کاربری

en: Main navigation
fa: پیمایدنۀ اصلی

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Light
fa: روشن

en: Search index
fa: شاخص جستجو

en: Compact
fa: فشرده

en: Pagination
fa: صفحه بندی

en: Alert
fa: هشدار

en: Breadcrumbs
fa: سلسله صفحات

en: Page top
fa: بالای صفحه

en: Page bottom
fa: پایین صفحه

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: Full comment
fa: نظر کامل

en: Full content
fa: محتوای کامل

en: The name of the shortcut.
fa: نام میانبر.

en: Taxonomy term page
fa: صفحه کلمه رده بندی

en: Image style
fa: سبک تصویر

en: Current page
fa: صفحه جاری

en: Highlighted
fa: موارد برجسته

en: None (original image)
fa: هیچ (تصویر اصلی)

en: Dark
fa: تاریک

en: Wide
fa: پهن

en: Fallback date format
fa: تاریخ بشکل پس جوابی

en: Search result highlighting input
fa: نتیجه پالیدن با درخشان کردن عبارت وارده

en: Primary admin actions
fa: اقدامات اصلی مدیر

en: HTML Date
fa: تاریخ به طریق HTML

en: HTML Datetime
fa: روز و تاریخ به طریقHTML

en: HTML Month
fa: ماه HTML

en: HTML Time
fa: وقت HTML

en: HTML Week
fa: هفته HTML

en: HTML Year
fa: سال HTML

en: HTML Yearless date
fa: تاریخ بی سال HTML

en: Default long date
fa: تاریخ طویل مفروض

en: Default medium date
fa: تاریخ متوسط مفروض

en: Default short date
fa: تاریخ کوتاه مفروض

en: User account menu
fa: قائم حساب کابرا
