Sobki Bootstrap (all releases) - en to pt translation catalogue (223 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Register
pt: Registro

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Delete
pt: Apagar

en: Content
pt: Conteúdo

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: Description
pt: Descrição

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Administration
pt: Administração

en: On
pt: Habilitado

en: Homepage
pt: Página inicial

en: File
pt: Arquivo

en: Size
pt: Tamanho

en: None
pt: Nenhum

en: Number
pt: Número

en: Message
pt: Mensagem

en: Quote
pt: Cotação

en: Image
pt: Imagem

en: Center
pt: Central

en: Name
pt: Nome

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: Label
pt: Rótulo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Help
pt: Ajuda

en: Default
pt: Padrão

en: Top
pt: Superior

en: Small
pt: Pequeno

en: Icon
pt: Ícone

en: Audio
pt: Áudio

en: Section
pt: Seção

en: Teaser
pt: Chamada

en: Text
pt: Texto

en: Components
pt: Componentes

en: Attachment
pt: Anexo

en: Upload
pt: Carregar

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Depois

en: User
pt: Usuário

en: User ID
pt: ID do usuário

en: Created
pt: Criado

en: Separator
pt: Separador

en: Active
pt: Ativo

en: Page title
pt: Título da página

en: Bottom
pt: Inferior

en: Off
pt: Desligado

en: Footer
pt: Rodapé

en: Inline
pt: Mesma linha

en: Comment
pt: Comentário

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: Published
pt: Publicado

en: Heading
pt: Cabeçalho

en: Success
pt: Sucesso

en: Warning
pt: Aviso

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Media
pt: Mídia

en: Plain text
pt: Texto puro

en: Address
pt: Endereço

en: Example
pt: Exemplo

en: Table
pt: Tabela

en: Navigation
pt: Navegação

en: Color
pt: Cor

en: Repeat
pt: Repetir

en: Template
pt: Modelo

en: Full
pt: Completo

en: English
pt: Inglês

en: French
pt: Francês

en: Source
pt: Fonte

en: Front page
pt: Página inicial

en: Configure block
pt: Configurar bloco

en: Map
pt: Mapa

en: Fixed
pt: Fixo

en: Caption
pt: Legenda

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Info
pt: Informações

en: Listing
pt: Listagem

en: Reference
pt: Referência

en: Carousel
pt: Carrossel

en: Diff
pt: Alterações

en: Product
pt: Produto

en: Changed
pt: Alterado

en: Interval
pt: Intervalo

en: Document
pt: Documento

en: Percentage
pt: Porcentagem

en: News
pt: Notícias

en: Related content
pt: Conteúdo relacionado

en: Tabs
pt: Abas

en: Shortcuts
pt: Atalhos

en: Language switcher
pt: Seletor de idioma

en: Form
pt: Formulário

en: Audio file
pt: Arquivo de áudio

en: Space
pt: Espaço

en: Opened
pt: Aberto

en: Account
pt: Conta

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: Publish content
pt: Publicar conteúdo

en: Unpublish comment
pt: Despublicar comentário

en: User account
pt: Conta de usuário

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: Inherit
pt: Herdar

en: Not applicable
pt: Não aplicável

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Delete comment
pt: Apagar comentário

en: Primary
pt: Primário

en: Search index
pt: Índice de busca

en: Video file
pt: Arquivo de vídeo

en: Publish comment
pt: Publicar comentário

en: Background image
pt: Imagem de fundo

en: Secondary
pt: Secundário

en: Alt text
pt: Texto alternativo

en: Available components
pt: Componentes disponíveis

en: Accordion
pt: Acordeão

en: Round
pt: Arredondar

en: Compact
pt: Compacto

en: Pagination
pt: Paginação

en: Delete redirect
pt: Remover um redirecionamento

en: Header top
pt: Topo do cabeçalho

en: Variant
pt: Variante

en: Alert
pt: Alerta

en: References
pt: Referências

en: Page top
pt: Topo da página

en: Page bottom
pt: Fim da página

en: Library
pt: Biblioteca

en: Status messages
pt: Mensagens de status

en: Delete content
pt: Apagar conteúdo

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Full comment
pt: Comentário completo

en: Save comment
pt: Salvar comentário

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: Unpublish content
pt: Despublicar conteúdo

en: Make content sticky
pt: Destacar conteúdo

en: Make content unsticky
pt: Remover destaque do conteúdo

en: Promote content to front page
pt: Promover conteúdo para a página inicial

en: Remove content from front page
pt: Remover conteúdo da página inicial

en: Save content
pt: Salvar conteúdo

en: The name of the shortcut.
pt: O nome do atalho.

en: Taxonomy term page
pt: Página de termo de taxonomia

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use <em>páginas básicas</em> para seu conteúdo estático, como uma página 'Sobre nós'.

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: Video URL
pt: URL do vídeo

en: This link will take you to an external web site. We are not responsible for their content.
pt: Este link o levará a um web site externo. Não somos responsáveis por seu conteúdo.

en: Current page
pt: Página atual

en: Highlighted
pt: Destacado

en: None (original image)
pt: Nenhum (imagem original)

en: Update URL alias
pt: Atualizar Apelido

en: Dark
pt: Escuro

en: The comment author's name.
pt: O nome do autor do comentário.

en: Not specified
pt: Não especificado

en: Accordion item
pt: Acordeão de item

en: 404 page not found
pt: 404 página não encontrada

en: Wide
pt: Largo

en: Paragraphs
pt: Parágrafos

en: Responsive
pt: Responsivo

en: Full HTML
pt: HTML completo

en: Top Bar
pt: Topo de

en: Publish taxonomy term
pt: Publicar termo da taxonomia

en: Unpublish taxonomy term
pt: Despublicar termo da taxonomia

en: The user ID of the comment author.
pt: O ID do usuário do autor do comentário.

en: The comment author's home page address.
pt: O endereço da página inicial do autor do comentário.

en: The comment author's hostname.
pt: O nome do host do autor do comentário.

en: The time that the comment was created.
pt: O horário em que o comentário foi criado.

en: The time that the comment was last edited.
pt: O horário em que o comentário foi editado pela última vez.

en: Fallback date format
pt: Formato de data padrão

en: Site branding
pt: Definição de marca do site

en: The comment author's email address.
pt: O endereço de e-mail do autor do comentário.

en: Default comments
pt: Comentários padrão

en: Allows commenting on content
pt: Permite comentar no conteúdo

en: The time that the user was last edited.
pt: O horário em que o usuário foi editado pela última vez.

en: Layout Builder
pt: Construtor de Layout

en: Search result highlighting input
pt: Resultado da pesquisa destacando a entrada

en: Media library
pt: Biblioteca de mídia

en: Primary admin actions
pt: Ações primárias do administrador

en: Large (480×480)
pt: Grande (480×480)

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
pt: D, d/m/Y - H:i

en: HTML Date
pt: Data HTML

en: HTML Datetime
pt: Data e hora HTML

en: HTML Month
pt: Mês HTML

en: HTML Time
pt: Hora HTML

en: HTML Week
pt: Semana HTML

en: HTML Year
pt: Ano HTML

en: HTML Yearless date
pt: Data HTML sem ano

en: Default long date
pt: Data longa padrão

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
pt: l, j \d\e F \d\e Y - H:i

en: Default medium date
pt: Data média padrão

en: Default short date
pt: Data curta padrão

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
pt: d/m/Y - H:i

en: User account menu
pt: Menu de conta de usuário

en: Block the selected user(s)
pt: Bloquear o(s) usuário(s) selecionado(s)

en: Cancel the selected user account(s)
pt: Cancelar as contas dos usuários selecionados

en: Unblock the selected user(s)
pt: Desbloquear o(s) usuário(s) selecionado(s)

en: Basic HTML
pt: HTML básico

en: Restricted HTML
pt: HTML restrito

en: Max 1300x1300
pt: Máx 1300x1300

en: Max 2600x2600
pt: Máx 2600x2600

en: Max 325x325
pt: Máx 325x325

en: Max 650x650
pt: Máx 650x650

en: Narrow
pt: Estreito

en: Delete media
pt: Apagar mídia

en: Save media
pt: Salvar mídia

en: Publish media
pt: Publicar mídia

en: Unpublish media
pt: Despublicar mídia

en: Delete submission
pt: Apagar submissão

en: Content editor
pt: Editor de conteúdo

en: Unstar/unflag submission
pt: Remover estrela/marcação de submissão

en: Use local images for reusable media.
pt: Use imagens locais como mídias reutilizáveis.

en: A locally hosted audio file.
pt: Um arquivo de áudio hospedado localmente.

en: A locally hosted video file.
pt: Um arquivo de vídeo hospedado localmente.

en: Add the Administrator role to the selected user(s)
pt: Adicionar a função de Administrador ao(s) usuário(s) selecionado(s)

en: Remove the Administrator role from the selected user(s)
pt: Remover a função de Administrador do(s) usuário(s) selecionado(s)

en: Remote video
pt: Vídeo remoto

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
pt: Um vídeo hospedado remotamente no YouTube ou Vimeo.

en: Carousel item
pt: Item do carrossel

en: Lock submission
pt: Travar submissão

en: Unlock submission
pt: Destravar submissão

en: Media Library thumbnail (220×220)
pt: Miniatura da biblioteca de mídia (220x220)

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
pt: Um arquivo ou documento carregado, como um PDF.

en: Carousel items
pt: Itens do carrossel
