Sobki Bootstrap (all releases) - en to uk translation catalogue (318 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Register
uk: Реєстрація

en: Suffix
uk: Суфікс

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Author
uk: Автор

en: List
uk: Список

en: Subject
uk: Тема

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: more
uk: ще

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Administration
uk: Адміністрування

en: Comments
uk: Коментарі

en: Action
uk: Дія

en: On
uk: Увімкнено

en: Tags
uk: Теґи

en: Homepage
uk: Головна сторінка

en: File
uk: Файл

en: Size
uk: Розмір

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: Number
uk: Число

en: Message
uk: Повідомлення

en: Quote
uk: Цитувати

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Center
uk: По центру

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Taxonomy term
uk: Термін таксономії

en: Label
uk: Мітка

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Help
uk: Довідка

en: Default
uk: Базово

en: px
uk: пікс

en: Top
uk: Зверху

en: Small
uk: Мале

en: Archive
uk: Архів

en: Icon
uk: Іконка

en: Views
uk: Види

en: Audio
uk: Звук

en: URL
uk: URL-адреса

en: Section
uk: Розділ

en: Teaser
uk: Анонс

en: Updated
uk: Оновлено

en: Text
uk: Текст

en: Layout
uk: Макет

en: Components
uk: Компоненти

en: Attachment
uk: Долучення

en: Upload
uk: Викласти

en: Before
uk: Перед

en: After
uk: Після

en: User
uk: Користувач

en: Email
uk: Електронна пошта

en: User ID
uk: ID користувача

en: Created
uk: Створено

en: Separator
uk: Розділювач

en: Active
uk: Активно

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Bottom
uk: Знизу

en: Off
uk: Вимкнено

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Inline
uk: В одному рядку

en: Comment
uk: Коментар

en: Hostname
uk: Назва хоста

en: Published
uk: Опубліковано

en: Filter
uk: Фільтр

en: Heading
uk: Заголовок

en: Success
uk: Успіх

en: Warning
uk: Попередження

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Media
uk: Медіа

en: Plain text
uk: Простий текст

en: Address
uk: Адреса

en: Desc
uk: Спад

en: Example
uk: Приклад

en: Table
uk: Таблиця

en: Navigation
uk: Навіґація

en: Color
uk: Колір

en: Repeat
uk: Повторення

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
uk: Сайт @site зараз на технічному обслуговуванні. Скоро він запрацює знову. Дякуємо вам за терпіння.

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Tools
uk: Інструменти

en: Template
uk: Шаблон

en: Coordinates
uk: Координати

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Full
uk: Повністю

en: Not used
uk: Не використовується

en: English
uk: Англійська

en: French
uk: Французька

en: Token
uk: Замінник

en: ms
uk: мс

en: ‹ previous
uk: ‹ попередня

en: next ›
uk: наступна ›

en: Source
uk: Джерело

en: Front page
uk: Головна сторінка

en: Configure block
uk: Налаштувати блок

en: Map
uk: Мапа

en: author
uk: автор

en: Fixed
uk: Фіксоване

en: Caption
uk: Підпис

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Info
uk: Інформація

en: Listing
uk: Перелік

en: Reference
uk: Посилання

en: Video
uk: Відео

en: Carousel
uk: Карусель

en: Diff
uk: Різниця

en: Product
uk: Товар

en: Changed
uk: Змінено

en: Interval
uk: Проміжок

en: Document
uk: Документ

en: Percentage
uk: Відсотки

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Published comments
uk: Опубліковані коментарі

en: News
uk: Новини

en: Related content
uk: Схожий матеріал

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Shortcuts
uk: Швидкі кнопки

en: Anonymous user
uk: Анонімний користувач

en: Apply
uk: Застосувати

en: Teaser text
uk: Текст анонсу

en: Language switcher
uk: Перемикач мови

en: Block description
uk: Опис блоку

en: Blocks
uk: Блоки

en: Form
uk: Форма

en: Sitemap
uk: Мапа сайту

en: Global
uk: Глобальне

en: Audio file
uk: Файл звуку

en: Authenticated user
uk: Авторизований користувач

en: Space
uk: Пробіл

en: Administrator
uk: Адміністратор

en: « first
uk: « перша

en: last »
uk: остання »

en: No comments available.
uk: Коментарі відсутні.

en: Raw
uk: Raw (без обробки)

en: Opened
uk: Відкрито

en: Local
uk: Локаль

en: Offset
uk: Зміщення

en: Account
uk: Обліковий запис

en: Paragraph
uk: Абзац

en: Publish content
uk: Публікувати матеріал

en: Unpublish comment
uk: Зняти з публікації коментар

en: Block type
uk: Тип блоку

en: User account
uk: Обліковий запис користувача

en: Main navigation
uk: Основна навіґація

en: Inherit
uk: Успадковувати

en: Horizontal position
uk: Горизонтальна позиція

en: Vertical position
uk: Вертикальна позиція

en: Not applicable
uk: Не застосовне

en: Metatags
uk: Мета-теги

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: Light
uk: Світла

en: Python
uk: Пітон

en: Delete comment
uk: Видалити коментар

en: Posted in
uk: Опубліковане

en: Primary
uk: Основні

en: contain
uk: містить

en: Search index
uk: Пошуковий індекс

en: Video file
uk: Відеофайл

en: Publish comment
uk: Опублікувати коментар

en: Background image
uk: Зображення тла

en: Secondary
uk: Вторинне

en: Alt text
uk: Альтернативний текст

en: Available components
uk: Доступні компоненти

en: Accordion
uk: Акордеон

en: Round
uk: Округлення

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Compact
uk: Компактний

en: Pagination
uk: Розбивка на сторінки

en: Delete redirect
uk: Видалення переадресації

en: Header top
uk: Верх заголовку

en: inherit
uk: спадково

en: Variant
uk: Варіант

en: Alert
uk: Застереження

en: References
uk: Посилання

en: Author name
uk: Ім’я автора

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Page top
uk: Верх сторінки

en: Page bottom
uk: Низ сторінки

en: Library
uk: Бібліотека

en: Status messages
uk: Повідомлення про стан

en: Edit template
uk: Редагувати шаблон

en: Delete content
uk: Видалити матеріал

en: Progress bar
uk: Індикатор поступу

en: Monthly archive
uk: Щомісячний архів

en: Scroll
uk: Прокручувати з сайтом

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: Full comment
uk: Повний коментар

en: Save comment
uk: Зберегти коментар

en: Unapproved comments
uk: Несхвалені коментарі

en: Full content
uk: Повний вміст

en: Unpublish content
uk: Зняти з публікації матеріал

en: Make content sticky
uk: Прикріпити матеріал

en: Make content unsticky
uk: Відкріпити матеріал

en: Promote content to front page
uk: Винести матеріал на головну сторінку

en: Remove content from front page
uk: Вилучити матеріал з головної сторінки

en: Save content
uk: Зберегти матеріал

en: The name of the shortcut.
uk: Назва швидкої кнопки.

en: Taxonomy term page
uk: Сторінка терміна таксономії

en: Basic page
uk: Проста сторінка

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
uk: <em>Прості сторінки</em> використовуються для розміщення незмінюваного вмісту на кшталт сторінки 'Про нас'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
uk: Теґи використовуються для групування статей зі схожими темами в категорії.

en: Image style
uk: Стиль зображення

en: Original size
uk: Початковий розмір

en: Borders
uk: Рамки

en: Video URL
uk: URL відео

en: auto
uk: автоматичний

en: This link will take you to an external web site. We are not responsible for their content.
uk: Це посилання приведе вас на зовнішній веб-сайт. Ми не несемо відповідальності за його вміст.

en: Current page
uk: Поточна сторінка

en: Highlighted
uk: Виділено

en: None (original image)
uk: Немає (оригінальне зображення)

en: No Repeat
uk: Без повторення

en: Update URL alias
uk: Оновити синонім URL

en: Dark
uk: Темний

en: Header color
uk: Колір верхнього колонтитулу

en: The comment author's name.
uk: Ім'я автора коментаря.

en: Asc
uk: Зрост

en: Not specified
uk: Не зазначено

en: Accordion item
uk: Елемент "акордеона"

en: Models
uk: Моделі

en: Initial
uk: Початковий

en: 404 page not found
uk: 404 сторінку не знайдено

en: Wide
uk: Широкий

en: Paragraphs
uk: Абзаци

en: Responsive
uk: Адаптивне

en: Full HTML
uk: Повний HTML

en: Top Bar
uk: Верхня панель

en: Tablet
uk: Планшет

en: Keep open
uk: Тримати відкритим

en: Publish taxonomy term
uk: Опублікувати термін таксономії

en: Unpublish taxonomy term
uk: Зняти з публікації термін таксономії

en: Animation duration
uk: Тривалість анімації

en: The user ID of the comment author.
uk: Ідентифікатор користувача, що має автор коментаря.

en: The comment author's home page address.
uk: Адреса домашньої сторінки автора коментаря.

en: The comment author's hostname.
uk: Назва хоста автора коментаря.

en: The time that the comment was created.
uk: Час, коли коментар був створений.

en: The time that the comment was last edited.
uk: Час, коли коментар був відредагований востаннє.

en: Fallback date format
uk: Резервний формат дати

en: 403 access denied
uk: 403 доступ заборонено

en: Site branding
uk: Брендування сайту

en: (link is external)
uk: (посилання зовнішнє)

en: The comment author's email address.
uk: Електронна адреса автора коментаря.

en: Default comments
uk: Коментарі за замовчуванням

en: Allows commenting on content
uk: Дозволяє коментувати матеріали

en: The time that the user was last edited.
uk: Час коли користувача востаннє редагували.

en: Layout Builder
uk: Конструктор макетів

en: Search result highlighting input
uk: Підсвічене введення результатів пошуку

en: Media library
uk: Медіатека

en: Primary admin actions
uk: Основні адміністративні дії

en: Large (480×480)
uk: Великий (480×480)

en: HTML Date
uk: Дата HTML

en: HTML Datetime
uk: Дата і час HTML

en: HTML Month
uk: Місяць HTML

en: HTML Time
uk: Час HTML

en: HTML Week
uk: Тиждень HTML

en: HTML Year
uk: Рік HTML

en: HTML Yearless date
uk: Дата без року HTML

en: Default long date
uk: Базова довга дата

en: Default medium date
uk: Базова середня дата

en: Default short date
uk: Базова коротка дата

en: User account menu
uk: Меню облікового запису користувача

en: Block the selected user(s)
uk: Заблокувати вибраних користувачів

en: Cancel the selected user account(s)
uk: Скасувати облікові записи вибраних користувачів

en: Unblock the selected user(s)
uk: Розблокувати вибраних користувачів

en: Basic HTML
uk: Простий HTML

en: Restricted HTML
uk: Обмежений HTML

en: Links related to the active user account
uk: Посилання, пов’язані з активним обліковим записом

en: Administrative task links
uk: Посилання адміністративних завдань

en: Site information links
uk: Посилання відомостей про сайт

en: Site section links
uk: Посилання розділів сайту

en: User tool links, often added by modules
uk: Посилання інструментів користувача, часто додані модулями

en: All content, by month.
uk: Всі матеріали, за місяцем.

en: Max 1300x1300
uk: Максимум 1300x1300

en: Max 2600x2600
uk: Максимум 2600x2600

en: Max 325x325
uk: Максимум 325x325

en: Max 650x650
uk: Максимум 650x650

en: Narrow
uk: Вузький

en: Delete media
uk: Видалити медіа

en: Save media
uk: Зберегти медіа

en: Publish media
uk: Опублікувати медіа

en: Unpublish media
uk: Зняти з публікації медіа

en: Delete webform
uk: Видалити веб-форму

en: Delete submission
uk: Видалити надсилання

en: Content editor
uk: Редактор вмісту

en: Unstar/unflag submission
uk: Зняти зірочку/позначку з надсилання

en: Use local images for reusable media.
uk: Використовувати локальні зображення для багаторазових медіа.

en: Find and manage comments.
uk: Пошук коментарів та керування ними.

en: The approved comments listing.
uk: Список затверджених коментарів.

en: Comments published
uk: Коментарі опубліковано

en: A locally hosted audio file.
uk: Локально розміщуваний аудіофайл.

en: A locally hosted video file.
uk: Локально розміщуваний відеофайл.

en: Remote video
uk: Віддалене відео

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
uk: Віддалено розміщуване відео з YouTube або Vimeo.

en: Lock submission
uk: Заблокувати надсилання

en: Unlock submission
uk: Розблокувати надсилання

en: Media Library thumbnail (220×220)
uk: Ескіз медіатеки (220×220)

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
uk: Викладений файл чи документ, наприклад PDF.

en: Content blocks
uk: Блоки вмісту

en: Archive webform
uk: Архівувати вебформу

en: Close webform
uk: Закрити вебформу

en: Open webform
uk: Відкрити вебформу

en: Restore webform
uk: Відновити вебформу

en: Star/flag submission
uk: Позначити надсилання

en: Webform (Default) - DO NOT EDIT
uk: Вебформа (за замовчуванням) – НЕ РЕДАГУВАТИ

en: Find and manage content blocks.
uk: Пошук блоків вмісту і керування ними.

en: There are no content blocks available.
uk: Немає доступних блоків вмісту

en: Create and edit content blocks.
uk: Створення та редагування блоків вмісту.
