Sobki DSFR (10.0.0-alpha1) - en to ar translation catalogue (194 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Status
ar: الحالة

en: Register
ar: التسجيل

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إضافة

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Moderated content
ar: محتوى خاضع للإشراف

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: List
ar: لائحة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Language
ar: اللغة

en: more
ar: المزيد

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Administration
ar: الإدارة

en: Comments
ar: التعليقات

en: More
ar: المزيد

en: Action
ar: إجراء

en: Tags
ar: وسوم

en: Homepage
ar: الصفحة الأولى

en: view
ar: عرض

en: Edit
ar: تحرير

en: Size
ar: الحجم

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Use count
ar: استخدام العد

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: True
ar: صحيح

en: Default
ar: الافتراضي

en: Archive
ar: الأرشيف

en: Audio
ar: الصوت

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Teaser
ar: موجز

en: Updated
ar: التحديث

en: Layout
ar: التنسيق

en: Components
ar: المكونات

en: ID
ar: المعرف ID

en: Attachment
ar: المرفق

en: User
ar: المستخدم

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Files
ar: الملفات

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: Contact
ar: اتصل

en: Created
ar: الإنشاء

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Block
ar: الصندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: RSS
ar: آر.إس.إس

en: Footer
ar: التذييل

en: To
ar: إلى

en: From
ar: من

en: Roles
ar: الأدوار

en: Comment
ar: التعليق

en: Hostname
ar: اسم المستضيف

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: انتقاء

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Vocabulary
ar: المعجم

en: Term
ar: المصطلح

en: Term name
ar: اسم المفردة

en: Last access
ar: آخر وصول

en: Normal
ar: طبيعي

en: Last update
ar: آخر تحديث

en: Authored by
ar: ألّفه

en: Thumbnail
ar: النسخة المصغرة

en: Media
ar: ميديا

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Widget
ar: ودجة

en: Desc
ar: تنازلي

en: General
ar: عام

en: Table
ar: جدول

en: Start
ar: البداية

en: Role
ar: الدور

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ar: @site حاليا تحت الصيانة. يعود قريبا. شكرا على صبرك.

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Tools
ar: الأدوات

en: Recent comments
ar: أحدث التعليقات

en: Template
ar: القالب

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Full
ar: كامل

en: English
ar: إنجليزية

en: French
ar: فرنسية

en: ‹ previous
ar: ‹ السابقة

en: next ›
ar: التالية ›

en: Member for
ar: مسجل بالموقع منذ

en: Front page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Languages
ar: اللغات

en: author
ar: مؤلف

en: Entity
ar: الكيان

en: Your message has been sent.
ar: أُرسلت رسالتك.

en: People
ar: الأشخاص

en: Blocked
ar: ممنوع

en: Video
ar: فيديو

en: Glossary
ar: القاموس

en: Changed
ar: تم التغير

en: Completed
ar: تم الإنهاء

en: Document
ar: وثيقة

en: Relationship
ar: العلاقة

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Published comments
ar: تعليقات منشورة

en: Sticky
ar: مثبت

en: Content Type
ar: نوع المحتوى

en: Complete
ar: تام

en: Anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: Apply
ar: تطبيق

en: Block description
ar: وصف الصندوق

en: Blocks
ar: الصناديق

en: Used in
ar: مستخدمة في

en: Form
ar: النموذج

en: Permission
ar: الصلاحية

en: Grid
ar: شبكة

en: Global
ar: عالمي

en: Audio file
ar: ملف الصوت

en: Authenticated user
ar: مستخدم موثوق

en: Administrator
ar: مدير

en: « first
ar: « الأولى

en: last »
ar: الأخيرة »

en: No comments available.
ar: لا تعليقات.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ar: تحسب فترة وجود المستخدم عالخط منذ آخر عرض لصفحة.

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Locked
ar: مقفل

en: Account
ar: الحساب

en: Publish content
ar: نشر المحتوى

en: Unpublish comment
ar: تراجع عن نشر التعليق

en: Block type
ar: نوع الصندوق

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: Not applicable
ar: غير منطبق

en: No content available.
ar: لا يوجد محتوى.

en: IP address
ar: عنوان الـIP

en: Delete comment
ar: احذف التعليق

en: MIME type
ar: نوع MIME

en: Posted in
ar: نُشِر في

en: Search index
ar: فهرس البحث

en: Publish comment
ar: نشر التعليق

en: Draft
ar: مسودة

en: - All -
ar: - الكل -

en: Compact
ar: المدمج

en: Who's new
ar: المستخدمون الجدد

en: Date and time
ar: التاريخ والتوقيت

en: Who's online
ar: المتصلون الأن

en: Apply filters
ar: عمل تصفية

en: Sidebar first
ar: العمود الجانبي الأول

en: Operations links
ar: روابط العمليات

en: Full comment
ar: التعليق بأكمله

en: Save comment
ar: حفظ التعليق

en: Unapproved comments
ar: التعليقات الغير موافق عليها

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: Recent content
ar: أحدث المحتويات

en: Unpublish content
ar: إلغاء نشر المحتوى

en: Make content sticky
ar: تثبيت المحتوى

en: Make content unsticky
ar: إلغاء جعل المحتوى مثبت

en: Promote content to front page
ar: ترقية المحتوى إلى الصفحة الرئيسية

en: Remove content from front page
ar: ارفع الموضوع من الصفحة الرئيسية

en: Save content
ar: حفظ المحتوى

en: Find and manage content.
ar: إيجاد وإدارة المحتوى

en: The name of the shortcut.
ar: اسم الاختصار.

en: Time zones
ar: المناطق الزمنية

en: Taxonomy term page
ar: صفحة مصطلح تصنيف

en: No people available.
ar: لا يوجد أشخاص.

en: Find and manage people interacting with your site.
ar: بحث وإدارة الأشخاص المتفاعلين مع موقعك.

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ar: استخدم <em>الصفحات الأساسية</em> للمحتوى الثابت، مثل صفحة 'عن الموقع'.

en: Sidebar second
ar: الشريط الجانبي الثاني

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ar: إدارة حسابات المستخدمين والأدوار والصلاحيات.

en: The comment author's name.
ar: اسم كاتب التعليق.

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Not specified
ar: غير محدد

en: Master
ar: الرئيسي

en: Wide
ar: واسع

en: The time that the comment was created.
ar: وقت إنشاء التعليق

en: The time that the comment was last edited.
ar: وقت التعديل الأخير على التعليق

en: Allows commenting on content
ar: السماح بالتعليق على المحتوى

en: The approved comments listing.
ar: قائمة التعليقات المعتمدة.

en: Comments published
ar: تم نشر التعليقات

en: The unapproved comments listing.
ar: قائمة التعليقات الغير معتمدة.

en: Comments unapproved
ar: التعليقات غير معتمدة

en: A locally hosted audio file.
ar: ملف صوتي مستضاف محلياً (داخلياً)

en: A locally hosted video file.
ar: ملف فيديو مستضاف محلياً (داخلياً)

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
ar: ملف أو مستند تم رفعه ، مثل ملفات بامتداد PDF.
