Sobki DSFR (10.0.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (428 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Register
fr: S'inscrire

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Moderated content
fr: Contenu modéré

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Author
fr: Auteur

en: List
fr: Lister

en: Subject
fr: Objet

en: Email notification
fr: Notification par courriel

en: Language
fr: Langue

en: more
fr: plus

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Comments
fr: Commentaires

en: More
fr: Plus

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Homepage
fr: Page d'accueil

en: view
fr: voir

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Use count
fr: Nombre d'utilisations

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Link
fr: Lien

en: Feed
fr: Flux

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: True
fr: Vrai

en: Default
fr: Par défaut

en: Archive
fr: Archiver

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Teaser
fr: Accroche

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Layout
fr: Mise en page

en: Components
fr: Composants

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Attachment
fr: Élément joint

en: Titles
fr: Titres

en: User
fr: Utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Email
fr: Courriel

en: Files
fr: Fichiers

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Block
fr: Bloc

en: Footer
fr: Pied de page

en: To
fr: À

en: From
fr: A partir de

en: Roles
fr: Rôles

en: Comment
fr: Commentaire

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: Term
fr: Terme

en: Term name
fr: Nom du terme

en: Last access
fr: Dernier accès

en: Last update
fr: Dernière mise à jour

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Media
fr: Média

en: Plain text
fr: Texte brut

en: General
fr: Général

en: Table
fr: Tableau

en: Start
fr: Début

en: Role
fr: Rôle

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fr: @site est en cours de maintenance. Nous serons de retour très bientôt. Merci de votre patience.

en: Redirect
fr: Rediriger

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Tools
fr: Outils

en: Recent comments
fr: Commentaires récents

en: Template
fr: Gabarit

en: Sort by
fr: Trier par

en: Full
fr: Complet

en: Gender
fr: Sexe

en: English
fr: Anglais

en: French
fr: Français

en: Token
fr: Jeton (token)

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Member for
fr: Membre depuis

en: Front page
fr: Page d'accueil

en: Languages
fr: Langues

en: author
fr: auteur

en: Entity
fr: Entité

en: Days
fr: Jours

en: Months
fr: Mois

en: Your message has been sent.
fr: Votre message a été envoyé.

en: People
fr: Personnes

en: Blocked
fr: Bloqué

en: Author Name
fr: Nom de l'auteur

en: Video
fr: Vidéo

en: Email confirmation
fr: Courriel de confirmation

en: Changed
fr: Modifié

en: Completed
fr: Terminé

en: 301 Moved Permanently
fr: 301 Redirection Permanente

en: 307 Temporary Redirect
fr: 307 Redirection Temporaire

en: node id
fr: identifiant (id) du nœud

en: Relationship
fr: Relation

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Translations
fr: Traductions

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Published comments
fr: Commentaires publiés

en: Sticky
fr: Épinglé (en haut des listes)

en: Content Type
fr: Type de contenu

en: Complete
fr: Terminé

en: Anonymous user
fr: Utilisateur anonyme

en: Apply
fr: Appliquer

en: Block description
fr: Description du bloc

en: Taxonomy Terms
fr: Termes de taxonomie

en: Blocks
fr: Blocs

en: Used in
fr: Utilisé dans

en: Form
fr: Formulaire

en: Permission
fr: Droit

en: Grid
fr: Grille

en: Next >
fr: Suivant >

en: 300 Multiple Choices
fr: 300 Choix Multiples

en: 302 Found
fr: 302 Trouvé

en: 303 See Other
fr: 303 Voir Ailleurs

en: 304 Not Modified
fr: 304 Non Modifié

en: 305 Use Proxy
fr: 305 Utilise un Proxy

en: < Previous
fr: < Précédent

en: Audio file
fr: Fichier audio

en: Authenticated user
fr: Utilisateur authentifié

en: Administrator
fr: Administrateur

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: No comments available.
fr: Aucun commentaire disponible.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
fr: Durée pendant laquelle on considère qu'un utilisateur est en ligne après qu'il ait vu une page pour la dernière fois.

en: Hide all
fr: Tout cacher

en: Show all
fr: Tout afficher

en: Offset
fr: Décalage

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Account
fr: Compte

en: Fid
fr: Identifiant (FID)

en: Publish content
fr: Publier un contenu

en: Unpublish comment
fr: Dépublier le commentaire

en: Newest first
fr: Le plus récent d'abord

en: Block type
fr: Type de bloc

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: User account
fr: Compte utilisateur

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Not applicable
fr: Non applicable

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Webform submissions
fr: Soumissions de webform

en: Metatags
fr: Balises meta (Meta tags)

en: Sex
fr: Sexe

en: IP address
fr: Adresse IP

en: Temporary
fr: Temporaire

en: No files available.
fr: Aucun fichier disponible.

en: Frontpage
fr: Page d'accueil

en: Delete comment
fr: Supprimer le commentaire

en: MIME type
fr: Type MIME

en: Posted in
fr: Posté sur

en: Upload date
fr: Date de transfert

en: Search index
fr: Index de recherche

en: Video file
fr: Fichier vidéo

en: Publish comment
fr: Publier un commentaire

en: Draft
fr: Brouillon

en: Save Draft
fr: Enregistrer le brouillon

en: Scheduled
fr: Planifié

en: Yes/No
fr: Oui/Non

en: Education
fr: Éducation

en: @interval ago
fr: Il y a @interval

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Who's new
fr: Nouveaux membres

en: Content Overview
fr: Vue d'ensemble des contenus

en: Delete redirect
fr: Supprimer une redirection

en: Date and time
fr: Date et heure

en: Who's online
fr: Utilisateurs en ligne

en: Apply filters
fr: Appliquer les filtres

en: Publish on
fr: Publier le

en: Unpublish on
fr: Dépublier le

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Your virtual face or picture.
fr: Votre visage ou image virtuelle.

en: Author name
fr: Nom de l'auteur

en: Status code
fr: Code du statut

en: Sidebar first
fr: Première barre latérale

en: Marital status
fr: Statut marital

en: Delete content
fr: Supprimer le contenu

en: Moderation state
fr: État de modération

en: Published status
fr: Statut de publication

en: Monthly archive
fr: Archive mensuelle

en: Operations links
fr: Liens d'actions

en: Full comment
fr: Commentaire complet

en: Save comment
fr: Enregistrer le commentaire

en: Unapproved comments
fr: Commentaires non approuvés

en: Full content
fr: Contenu complet

en: Recent content
fr: Contenu récent

en: Unpublish content
fr: Dépublier un contenu

en: Make content sticky
fr: Épingler un contenu en haut des listes

en: Make content unsticky
fr: Retirer un contenu du haut des listes

en: Promote content to front page
fr: Promouvoir le contenu en page d'accueil

en: Remove content from front page
fr: Retirer un contenu de la page d'accueil

en: Save content
fr: Enregistrer un contenu

en: Find and manage content.
fr: Trouver et gérer le contenu.

en: The name of the shortcut.
fr: Le nom du raccourci.

en: Time zones
fr: Fuseaux horaires

en: Taxonomy term page
fr: Page d'un terme de taxonomie

en: No people available.
fr: Personne n'est disponible.

en: Find and manage people interacting with your site.
fr: Trouver et gérer les personnes interagissant avec votre site.

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fr: Utilisez les étiquettes pour regrouper les articles sur des sujets similaires dans des catégories.

en: No media available.
fr: Aucun média disponible.

en: Video URL
fr: URL de la vidéo

en: This link will take you to an external web site. We are not responsible for their content.
fr: Ce lien vous dirige vers un site externe. Nous ne sommes pas responsables de son contenu.

en: Sidebar second
fr: Seconde barre latérale

en: Geographic
fr: Géographique

en: Update URL alias
fr: Mettre à jour l'alias d'URL

en: Bulk update
fr: Mise à jour en masse

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
fr: Gérer les comptes utilisateurs, les rôles et les droits.

en: Changed date
fr: Date de modification

en: The comment author's name.
fr: Le nom de l'auteur du commentaire.

en: Not specified
fr: Non spécifié

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
fr: Soumissions enregistrées. Vous pourrez revenir sur ce formulaire plus tard, cela restaurera les valeurs actuelles.

en: Industry
fr: Secteur

en: Master
fr: Principal

en: Get the actual content from a content revision.
fr: Récupérer le contenu actuel depuis sa version.

en: 404 page not found
fr: Page 404 non trouvée

en: Wide
fr: Large

en: Media Field
fr: Champ Media

en: Media type
fr: Type de média

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: Original language
fr: Langue initiale

en: Country codes
fr: Codes pays

en: No submissions available.
fr: Aucune soumission n'est disponible.

en: Tablet
fr: Tablette

en: Displaying @start - @end of @total
fr: Affichage de @start à @end sur @total

en: used
fr: Utilisée

en: Publish taxonomy term
fr: Publier le terme de taxonomie

en: Unpublish taxonomy term
fr: Dépublier le terme de taxonomie

en: The user ID of the comment author.
fr: L'identifiant (ID) de l'auteur du commentaire.

en: The comment author's home page address.
fr: L'adresse de la page d'accueil de l'auteur du commentaire.

en: The comment author's hostname.
fr: Le nom de domaine de l'auteur du commentaire.

en: The time that the comment was created.
fr: L'heure de création du commentaire.

en: The time that the comment was last edited.
fr: L'heure de la dernière modification du commentaire.

en: With selection
fr: Pour la sélection

en: Welcome!
fr: Bienvenue !

en: Editorial
fr: Éditorial

en: 1 place | @count places
fr[0]: @count emplacement
fr[1]: @count emplacements

en: Registering module
fr: Enregistrement du module

en: Lists (Views)
fr: Listes (Views)

en: Fallback date format
fr: Format de date de repli

en: File usage
fr: Utilisation du fichier

en: 403 access denied
fr: page 403 accès refusé

en: (link is external)
fr: (le lien est externe)

en: The comment author's email address.
fr: L'adresse de courriel de l'auteur du commentaire.

en: Default comments
fr: Commentaires par défaut

en: Allows commenting on content
fr: Autorise à commenter le contenu

en: The time that the user was last edited.
fr: Le moment auquel l'utilisateur a été modifié pour la dernière fois.

en: Search result highlighting input
fr: Résultat de recherche mettant en évidence la saisie

en: Scheduled Content
fr: Contenu(s) planifié(s)

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
fr: D d/m/Y - H:i

en: HTML Date
fr: Date HTML

en: HTML Datetime
fr: Date et heure HTML

en: HTML Month
fr: Mois HTML

en: HTML Time
fr: Heure HTML

en: HTML Week
fr: Semaine HTML

en: HTML Year
fr: Année HTML

en: HTML Yearless date
fr: Date HTML sans année

en: Default long date
fr: Date longue par défaut

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
fr: l j F Y - H:i

en: Default medium date
fr: Date moyenne par défaut

en: Default short date
fr: Date courte par défaut

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
fr: d/m/Y - H:i

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: Block the selected user(s)
fr: Bloquer le(s) utilisateur(s) sélectionné(s)

en: Cancel the selected user account(s)
fr: Annuler l'(les) utilisateur(s) sélectionné(s)

en: Unblock the selected user(s)
fr: Débloquer le(s) utilisateur(s) sélectionné(s)

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Restricted HTML
fr: HTML restreint

en: Links related to the active user account
fr: Liens associés au compte utilisateur courant

en: Administrative task links
fr: Liens des tâches d'administration

en: Site information links
fr: Liens d'informations sur le site

en: Site section links
fr: Liens de section du site

en: User tool links, often added by modules
fr: Liens outils de l'utilisateur, souvent ajoutés par des modules

en: Recent comments.
fr: Commentaires récents.

en: Find and manage files.
fr: Trouver et gérer les fichiers.

en: All content, by month.
fr: Tous les contenus, triés par mois.

en: Recent content.
fr: Contenu récent.

en: All content promoted to the front page.
fr: Tout le contenu promu en page d'accueil.

en: All content, by letter.
fr: Tous les contenus, triés par lettre.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
fr: Contenu associé à un terme de taxonomie donné.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
fr: Affiche la liste des utilisateurs les plus récents sur le site.

en: Who's online block
fr: Bloc "Qui est connecté"

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
fr: Affiche les noms des utilisateurs les plus actifs récemment et le nombre total d'utilisateurs actifs.

en: Narrow
fr: Étroit

en: Files overview
fr: Vue d'ensemble des fichiers

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
fr: Information d'utilisation du fichier {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
fr: Trouver et gérer le contenu

en: Name or email contains
fr: Nom ou courriel contenant

en: A list of new users
fr: Une liste des nouveaux utilisateurs

en: There are currently @total users online.
fr: Il y a actuellement @total utilisateurs en ligne.

en: There are currently 0 users online.
fr: Il y a actuellement 0 utilisateurs en ligne.

en: A list of users that are currently logged in.
fr: Une liste d'utilisateurs actuellement connectés.

en: Delete media
fr: Suppression de média

en: Media name
fr: Nom du média

en: Linkit result thumbnail
fr: Vignette de résultat Linkit

en: Back to form
fr: Retour au formulaire

en: Country names
fr: Noms des pays

en: State codes
fr: Codes des États

en: State names
fr: Noms des États

en: State/Province codes
fr: Codes des États et provinces

en: State/Province names
fr: Noms des États et provinces

en: Is draft
fr: Est un brouillon

en: No more submissions are permitted.
fr: Vous avez dépassé la limite de soumission du formulaire.

en: Sunday: Sunday
    Monday: Monday
    Tuesday: Tuesday
    Wednesday: Wednesday
    Thursday: Thursday
    Friday: Friday
    Saturday: Saturday
fr: Sunday: Dimanche
    Monday: Lundi
    Tuesday: Mardi
    Wednesday: Mercredi
    Thursday: Jeudi
    Friday: Vendredi
    Saturday: Samedi

en: Male: Male
    Female: Female
fr: Mâle : Mâle
    Femelle : Femelle

en: AL: Alabama
    AK: Alaska
    AZ: Arizona
    AR: Arkansas
    CA: California
    CO: Colorado
    CT: Connecticut
    DE: Delaware
    DC: 'District of Columbia'
    FL: Florida
    GA: Georgia
    GU: Guam
    HI: Hawaii
    ID: Idaho
    IL: Illinois
    IN: Indiana
    IA: Iowa
    KS: Kansas
    KY: Kentucky
    LA: Louisiana
    ME: Maine
    MD: Maryland
    MA: Massachusetts
    MI: Michigan
    MN: Minnesota
    MS: Mississippi
    MO: Missouri
    MT: Montana
    NE: Nebraska
    NV: Nevada
    NH: 'New Hampshire'
    NJ: 'New Jersey'
    NM: 'New Mexico'
    NY: 'New York'
    NC: 'North Carolina'
    ND: 'North Dakota'
    OH: Ohio
    OK: Oklahoma
    OR: Oregon
    PA: Pennsylvania
    RI: 'Rhode Island'
    SC: 'South Carolina'
    SD: 'South Dakota'
    TN: Tennessee
    TX: Texas
    UT: Utah
    VT: Vermont
    VA: Virginia
    WA: Washington
    WV: 'West Virginia'
    WI: Wisconsin
    WY: Wyoming
fr: AL: Alabama
    AK: Alaska
    AZ: Arizona
    AR: Arkansas
    CA: Californie
    NC: Caroline du Nord
    SC: Caroline du Sud
    CO: Colorado
    CT: Connecticut
    ND: Dakota du Nord
    SD: Dakota du Sud
    DE: Delaware
    FL: Floride
    GA: Géorgie
    HI: Hawaï
    ID: Idaho
    IL: Illinois
    IN: Indiana
    IA: Iowa
    KS: Kansas
    KY: Kentucky
    LA: Louisiane
    ME: Maine
    MD: Maryland
    MA: Massachusetts
    MI: Michigan
    MN: Minnesota
    MS: Mississippi
    MO: Missouri
    MT: Montana
    NE: Nebraska
    NV: Nevada
    NH: New Hampshire
    NJ: New Jersey
    NM: Nouveau-Mexique
    NY: New York
    OH: Ohio
    OK: Oklahoma
    OR: Oregon
    PA: Pennsylvanie
    RI: Rhode Island
    TN: Tennessee
    TX: Texas
    UT: Utah
    VT: Vermont
    VA: Virginie
    WV: Virginie-Occidentale
    WA: Washington
    WI: Wisconsin
    WY: Wyoming

en: Alabama: Alabama
    Alaska: Alaska
    Arizona: Arizona
    Arkansas: Arkansas
    California: California
    Colorado: Colorado
    Connecticut: Connecticut
    Delaware: Delaware
    'District of Columbia': 'District of Columbia'
    Florida: Florida
    Georgia: Georgia
    Hawaii: Hawaii
    Idaho: Idaho
    Illinois: Illinois
    Indiana: Indiana
    Iowa: Iowa
    Kansas: Kansas
    Kentucky: Kentucky
    Louisiana: Louisiana
    Maine: Maine
    Maryland: Maryland
    Massachusetts: Massachusetts
    Michigan: Michigan
    Minnesota: Minnesota
    Mississippi: Mississippi
    Missouri: Missouri
    Montana: Montana
    Nebraska: Nebraska
    Nevada: Nevada
    'New Hampshire': 'New Hampshire'
    'New Jersey': 'New Jersey'
    'New Mexico': 'New Mexico'
    'New York': 'New York'
    'North Carolina': 'North Carolina'
    'North Dakota': 'North Dakota'
    Ohio: Ohio
    Oklahoma: Oklahoma
    Oregon: Oregon
    Pennsylvania: Pennsylvania
    'Rhode Island': 'Rhode Island'
    'South Carolina': 'South Carolina'
    'South Dakota': 'South Dakota'
    Tennessee: Tennessee
    Texas: Texas
    Utah: Utah
    Vermont: Vermont
    Virginia: Virginia
    Washington: Washington
    'West Virginia': 'West Virginia'
    Wisconsin: Wisconsin
    Wyoming: Wyoming
fr: Alabama : Alabama
    Alaska : Alaska
    Arizona : Arizona
    Arkansas : Arkansas
    California : Californie
    'North Carolina' : Caroline du Nord
    'South Carolina' : Caroline du Sud
    Colorado : Colorado
    Connecticut : Connecticut
    'North Dakota' : Dakota du Nord
    'South Dakota' : Dakota du Sud
    Delaware : Delaware
    Florida : Floride
    Georgia : Géorgie
    Hawaii : Hawaï
    Idaho : Idaho
    Illinois : Illinois
    Indiana : Indiana
    Iowa : Iowa
    Kansas : Kansas
    Kentucky : Kentucky
    Louisiana : Louisiane
    Maine : Maine
    Maryland : Maryland
    Massachusetts : Massachusetts
    Michigan : Michigan
    Minnesota : Minnesota
    Mississippi : Mississippi
    Missouri : Missouri
    Montana : Montana
    Nebraska : Nebraska
    Nevada : Nevada
    'New Hampshire' : New Hampshire
    'New Jersey' : New Jersey
    'New Mexico' : Nouveau-Mexique
    'New York' : New York
    Ohio : Ohio
    Oklahoma : Oklahoma
    Oregon : Oregon
    Pennsylvania : Pennsylvanie
    'Rhode Island' : Rhode Island
    Tennessee : Tennessee
    Texas : Texas
    Utah : Utah
    Vermont : Vermont
    Virginia : Virginie
    'West Virginia' : Virginie-Occidentale
    Washington : Washington
    Wisconsin : Wisconsin
    Wyoming : Wyoming

en: Miss: Miss
    Ms: Ms
    Mr: Mr
    Mrs: Mrs
    Dr: Dr
fr: Miss : Mlle
    Ms : Mme
    Mr : M.
    Mrs : Mme
    Dr : Dr

en: Yes: Yes
    No: No
fr: Oui: Oui
    Non: Non

en: List of redirects
fr: Liste des redirections

en: There is no redirect yet.
fr: Il n'y a pas encore de redirection.

en: Save media
fr: Enregistrement de média

en: This form is confidential. You must <a href="[site:login-url]/logout?destination=[current-page:url:relative]">Log out</a> to submit it.
fr: Ce formulaire est confidentiel. Vous devez vous <a href="[site:login-url]/logout?destination=[current-page:url:relative]">déconnecter</a> pour l'utiliser.

en: 1: Strongly Disagree
    2: Disagree
    3: Neutral
    4: Agree
    5: Strongly Agree
fr: 1: Pas du tout d'accord
    2: Pas d'accord
    3: Ni en désaccord ni d'accord
    4: D'accord
    5: Tout à fait d'accord

en: 1: Not at all Important
    2: Somewhat Important
    3: Neutral
    4: Important
    5: Very Important
fr: 1: Pas du tout important
    2: Pas Important
    3: Peu ou pas important
    4: Important
    5: Très important

en: 1: Very Unsatisfied
    2: Unsatisfied
    3: Neutral
    4: Satisfied
    5: Very Satisfied
fr: 1: Très insatisfait
    2: Insatisfait
    3: Neutre
    4: Satisfait
    5: Très satisfait

en: Likert: Would You
fr: Likert : Le feriez-vous

en: 1: Definitely Not
    2: Probably Not
    3: Not Sure
    4: Probably
    5: Definitely
fr: 1: Absolument pas
    2: Probablement pas
    3: Pas sûr
    4: Probablement
    5: Absolument

en: Find and manage scheduled content.
fr: Chercher et gérer le contenu planifié.

en: Find and manage scheduled content
fr: Chercher et gérer le contenu planifié

en: Publish media
fr: Publication de média

en: Unpublish media
fr: Dépublication de média

en: Single: Single
    Married: Married
    Divorced: Divorced
    Widowed: Widowed
fr: Single: Célibataire
    Married: Marié
    Divorced: Divorcé
    Widowed: Veuf(ve)

en: January: January
    February: February
    March: March
    April: April
    May: May
    June: June
    July: July
    August: August
    September: September
    October: October
    November: November
    December: December
fr: January: Janvier
    February: Février
    March: Mars
    April: Avril
    May: Mai
    June: Juin
    July: Juillet
    August: Août
    September: Septembre
    October: Octobre
    November: Novembre
    December: Décembre

en: Ethnicity
fr: Ethnicité

en: No scheduled content.
fr: Aucun contenu planifié.

en: Overview of all scheduled content, as a tab on main 'content admin' page
fr: Vue d'ensemble de tous les contenus planifiés, dans un onglet de la page principale d'administration du contenu

en: Scheduled content tab on user profile, showing just that user's scheduled content
fr: Onglet de contenu planifié sur le profil de l'utilisateur, affichant uniquement les contenus qu'il(elle) a planifié

en: No scheduled content for user {{ arguments.uid }}
fr: Aucun contenu planifié pour l'utilisateur {{ arguments.uid }}

en: 1: Poor
    2: Fair
    3: Good
    4: Very good
    5: Excellent
fr: 1: Faible
    2: Juste
    3: Bonne
    4: Très bonne
    5: Excellente

en: Find and manage media.
fr: Trouver et gérer des media.

en: Delete webform
fr: Supprimer le webform

en: New submission added to [webform:title].
fr: Nouvelle soumission ajoutée à [webform:title]

en: <p>Submitted on [webform_submission:created]</p>
    <p>Submitted by: [webform_submission:user]</p>
    <p>Submitted values are:</p>
    [webform_submission:values]
fr: <p>Envoyé le [webform_submission:created]</p>
    <p>Envoyé par : [webform_submission:user]</p>
    <p>Les valeurs soumises sont :</p>
    [webform_submission:values]

en: Delete submission
fr: Supprimer la soumission

en: Phone type
fr: Type de téléphone

en: Content editor
fr: Éditeur de contenu

en: This form has not yet been opened to submissions.
fr: Ce formulaire n'est actuellement pas ouvert aux soumissions.

en: Demographic
fr: Démographique

en: Unstar/unflag submission
fr: Retirer des favoris/démarquer la soumission

en: [webform:title]: Preview
fr: [webform:title] : Prévisualisation

en: [webform_submission:submitted-to]: Submission #[webform_submission:serial]
fr: [webform_submission:submitted-to]: Soumission #[webform_submission:serial]

en: Use local images for reusable media.
fr: Utiliser des images locales en tant que média réutilisable.

en: Find and manage comments.
fr: Trouver et gérer les commentaires.

en: The approved comments listing.
fr: La liste des commentaires approuvés.

en: Comments published
fr: Commentaires publiés

en: The unapproved comments listing.
fr: La liste des commentaires non-approuvés.

en: Comments unapproved
fr: Commentaires non-approuvés

en: {Empty}
fr: {Vide}

en: Media Name
fr: Nom du média

en: Find and moderate content.
fr: Trouver et modérer du contenu.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
fr: Aucun contenu modéré disponible. Seules les versions de contenu en attente, telles que 'Brouillon', sont listées ici.

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
fr: Aucun contenu de page d'accueil n'a été créé pour l'instant. Suivre le <a href="https://www.drupal.org/fr/docs/user_guide/fr/index.html">Guide utilisateur</a> pour démarrer la construction de votre site.

en: A locally hosted audio file.
fr: Un fichier audio hébergé localement.

en: A locally hosted video file.
fr: Un fichier vidéo hébergé localement.

en: Name (A-Z)
fr: Nom (A-Z)

en: Name (Z-A)
fr: Nom (Z-A)

en: Indicates required field
fr: Indique si le champs est requis

en: This submission has been locked.
fr: Cette soumission a été verrouillée.

en: This submission has been autofilled with your previous submission.
fr: Cette soumission a été pré-remplie grâce à votre précédente soumission.

en: The meta tags for the entity.
fr: Les balises méta de l'entité.

en: Remote video
fr: Vidéo distante

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
fr: Une vidéo hébergée à distance chez Youtube ou Vimeo.

en: checkbox:
      - true
    color:
      - '#ffffcc'
      - '#ffffcc'
      - '#ccffff'
    email:
      - 'example@example.com'
      - 'test@test.com'
      - 'random@random.com'
    language_select:
      - en
    machine_name:
      - 'loremipsum'
      - 'oratione'
      - 'dixisset'
    tel:
      - '123-456-7890'
      - '098-765-4321'
    textarea:
      - 'Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Negat esse eam, inquit, propter se expetendam. Primum Theophrasti, Strato, physicum se voluit; Id mihi magnum videtur. Itaque mihi non satis videmini considerare quod iter sit naturae quaeque progressio. Quare hoc videndum est, possitne nobis hoc ratio philosophorum dare. Est enim tanti philosophi tamque nobilis audacter sua decreta defendere.'
      - 'Huius, Lyco, oratione locuples, rebus ipsis ielunior. Duo Reges: constructio interrete. Sed haec in pueris; Sed utrum hortandus es nobis, Luci, inquit, an etiam tua sponte propensus es? Sapiens autem semper beatus est et est aliquando in dolore; Immo videri fortasse. Paulum, cum regem Persem captum adduceret, eodem flumine invectio? Et ille ridens: Video, inquit, quid agas;'
      - 'Quae cum dixisset, finem ille. Quamquam non negatis nos intellegere quid sit voluptas, sed quid ille dicat. Progredientibus autem aetatibus sensim tardeve potius quasi nosmet ipsos cognoscimus. Gloriosa ostentatio in constituendo summo bono. Qui-vere falsone, quaerere mittimus-dicitur oculis se privasse; Duarum enim vitarum nobis erunt instituta capienda. Comprehensum, quod cognitum non habet? Qui enim existimabit posse se miserum esse beatus non erit. Causa autem fuit huc veniendi ut quosdam hinc libros promerem. Nunc omni virtuti vitium contrario nomine opponitur.'
    text_format:
      - value: '<p>Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Negat esse eam, inquit, propter se expetendam. Primum Theophrasti, Strato, physicum se voluit; Id mihi magnum videtur. Itaque mihi non satis videmini considerare quod iter sit naturae quaeque progressio. Quare hoc videndum est, possitne nobis hoc ratio philosophorum dare. Est enim tanti philosophi tamque nobilis audacter sua decreta defendere.</p>'
      - value: '<p>Huius, Lyco, oratione locuples, rebus ipsis ielunior. Duo Reges: constructio interrete. Sed haec in pueris; Sed utrum hortandus es nobis, Luci, inquit, an etiam tua sponte propensus es? Sapiens autem semper beatus est et est aliquando in dolore; Immo videri fortasse. Paulum, cum regem Persem captum adduceret, eodem flumine invectio? Et ille ridens: Video, inquit, quid agas;</p>'
      - value: '<p>Quae cum dixisset, finem ille. Quamquam non negatis nos intellegere quid sit voluptas, sed quid ille dicat. Progredientibus autem aetatibus sensim tardeve potius quasi nosmet ipsos cognoscimus. Gloriosa ostentatio in constituendo summo bono. Qui-vere falsone, quaerere mittimus-dicitur oculis se privasse; Duarum enim vitarum nobis erunt instituta capienda. Comprehensum, quod cognitum non habet? Qui enim existimabit posse se miserum esse beatus non erit. Causa autem fuit huc veniendi ut quosdam hinc libros promerem. Nunc omni virtuti vitium contrario nomine opponitur.</p>'
    url:
      - 'http://example.com'
      - 'http://test.com'
    webform_email_confirm:
      - 'example@example.com'
      - 'test@test.com'
      - 'random@random.com'
    webform_email_multiple:
      - 'example@example.com, test@test.com, random@random.com'
    webform_time:
      - '09:00'
      - '17:00'
fr: checkbox:
      - true
    color:
      - '#ffffcc'
      - '#ffffcc'
      - '#ccffff'
    email:
      - 'example@example.com'
      - 'test@test.com'
      - 'random@random.com'
    language_select:
      - en
    machine_name:
      - 'loremipsum'
      - 'oratione'
      - 'dixisset'
    tel:
      - '12-34-56-78-90'
      - '09-87-65-43-21'
    textarea:
      - 'Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Negat esse eam, inquit, propter se expetendam. Primum Theophrasti, Strato, physicum se voluit; Id mihi magnum videtur. Itaque mihi non satis videmini considerare quod iter sit naturae quaeque progressio. Quare hoc videndum est, possitne nobis hoc ratio philosophorum dare. Est enim tanti philosophi tamque nobilis audacter sua decreta defendere.'
      - 'Huius, Lyco, oratione locuples, rebus ipsis ielunior. Duo Reges: constructio interrete. Sed haec in pueris; Sed utrum hortandus es nobis, Luci, inquit, an etiam tua sponte propensus es? Sapiens autem semper beatus est et est aliquando in dolore; Immo videri fortasse. Paulum, cum regem Persem captum adduceret, eodem flumine invectio? Et ille ridens: Video, inquit, quid agas;'
      - 'Quae cum dixisset, finem ille. Quamquam non negatis nos intellegere quid sit voluptas, sed quid ille dicat. Progredientibus autem aetatibus sensim tardeve potius quasi nosmet ipsos cognoscimus. Gloriosa ostentatio in constituendo summo bono. Qui-vere falsone, quaerere mittimus-dicitur oculis se privasse; Duarum enim vitarum nobis erunt instituta capienda. Comprehensum, quod cognitum non habet? Qui enim existimabit posse se miserum esse beatus non erit. Causa autem fuit huc veniendi ut quosdam hinc libros promerem. Nunc omni virtuti vitium contrario nomine opponitur.'
    text_format:
      - value: '<p>Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Negat esse eam, inquit, propter se expetendam. Primum Theophrasti, Strato, physicum se voluit; Id mihi magnum videtur. Itaque mihi non satis videmini considerare quod iter sit naturae quaeque progressio. Quare hoc videndum est, possitne nobis hoc ratio philosophorum dare. Est enim tanti philosophi tamque nobilis audacter sua decreta defendere.</p>'
      - value: '<p>Huius, Lyco, oratione locuples, rebus ipsis ielunior. Duo Reges: constructio interrete. Sed haec in pueris; Sed utrum hortandus es nobis, Luci, inquit, an etiam tua sponte propensus es? Sapiens autem semper beatus est et est aliquando in dolore; Immo videri fortasse. Paulum, cum regem Persem captum adduceret, eodem flumine invectio? Et ille ridens: Video, inquit, quid agas;</p>'
      - value: '<p>Quae cum dixisset, finem ille. Quamquam non negatis nos intellegere quid sit voluptas, sed quid ille dicat. Progredientibus autem aetatibus sensim tardeve potius quasi nosmet ipsos cognoscimus. Gloriosa ostentatio in constituendo summo bono. Qui-vere falsone, quaerere mittimus-dicitur oculis se privasse; Duarum enim vitarum nobis erunt instituta capienda. Comprehensum, quod cognitum non habet? Qui enim existimabit posse se miserum esse beatus non erit. Causa autem fuit huc veniendi ut quosdam hinc libros promerem. Nunc omni virtuti vitium contrario nomine opponitur.</p>'
    url:
      - 'http://example.com'
      - 'http://test.com'
    webform_email_confirm:
      - 'example@example.com'
      - 'test@test.com'
      - 'random@random.com'
    webform_email_multiple:
      - 'example@example.com, test@test.com, random@random.com'
    webform_time:
      - '09:00'
      - '17:00'

en: Default webform submissions views.
fr: Vue par défaut des soumissions de webform.

en: Embed: Default
fr: Intégrer : Par défaut

en: Display submissions.
fr: Afficher les soumissions.

en: Embed: Administer
fr: Intégrer : Administrer

en: Administer submissions.
fr: Administrer les soumissions.

en: Embed: Manage
fr: Intégrer : Gérer

en: Manage submissions.
fr: Gérer les soumissions.

en: Embed: Review
fr: Intégrer : Évaluer

en: Review submissions.
fr: Évaluer les soumissions.

en: Lock submission
fr: Verrouiller la soumission

en: Unlock submission
fr: Déverrouiller la soumission

en: Edit {{ name }}
fr: Modifier {{ name }}

en: Default hreflang
fr: hreflang par défaut

en: Widget (table)
fr: Widget (tableau)

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
fr: Archivé

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
fr: Brouillon

[ctx: Workflow state label]
en: Published
fr: Publié

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
fr: Archiver

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
fr: Restaurer à Brouillon

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
fr: Restaurer

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
fr: Créer un Nouveau Brouillon

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
fr: Publier

en: Sorry… This form is closed to new submissions.
fr: Désolé... Ce formulaire est clos aux nouvelles soumissions.

en: You have a pending draft for this webform. <a href="#">Load your pending draft</a>.
fr: Vous avez un brouillon en attente pour ce webform. <a href="#">Charger le brouillon en attente</a>.

en: You have pending drafts for this webform. <a href="#">View your pending drafts</a>.
fr: Vous avez des brouillons en attente pour ce webform. <a href="#">Voir les brouillons en attente</a>.

en: revision user id
fr: Version de l'identifiant utilisateur (ID)

en: Media Library thumbnail (220×220)
fr: Vignette de la médiathèque (220x220)

en: Delete {{ name }}
fr: Supprimer {{ name }}

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
fr: Un fichier ou un document téléversé, tel qu'un PDF.

en: @interval hence
fr: Dans @interval

en: AL: Alabama
    AK: Alaska
    AS: 'American Samoa'
    AZ: Arizona
    AR: Arkansas
    AE: 'Armed Forces (Canada, Europe, Africa, or Middle East)'
    AA: 'Armed Forces Americas'
    AP: 'Armed Forces Pacific'
    CA: California
    CO: Colorado
    CT: Connecticut
    DE: Delaware
    DC: 'District of Columbia'
    FM: 'Federated States of Micronesia'
    FL: Florida
    GA: Georgia
    GU: Guam
    HI: Hawaii
    ID: Idaho
    IL: Illinois
    IN: Indiana
    IA: Iowa
    KS: Kansas
    KY: Kentucky
    LA: Louisiana
    ME: Maine
    MH: 'Marshall Islands'
    MD: Maryland
    MA: Massachusetts
    MI: Michigan
    MN: Minnesota
    MS: Mississippi
    MO: Missouri
    MT: Montana
    NE: Nebraska
    NV: Nevada
    NH: 'New Hampshire'
    NJ: 'New Jersey'
    NM: 'New Mexico'
    NY: 'New York'
    NC: 'North Carolina'
    ND: 'North Dakota'
    MP: 'Northern Mariana Islands'
    OH: Ohio
    OK: Oklahoma
    OR: Oregon
    PW: Palau
    PA: Pennsylvania
    PR: 'Puerto Rico'
    RI: 'Rhode Island'
    SC: 'South Carolina'
    SD: 'South Dakota'
    TN: Tennessee
    TX: Texas
    UT: Utah
    VT: Vermont
    VI: 'Virgin Islands'
    VA: Virginia
    WA: Washington
    WV: 'West Virginia'
    WI: Wisconsin
    WY: Wyoming
    AB: Alberta
    BC: 'British Columbia'
    MB: Manitoba
    NB: 'New Brunswick'
    NL: 'Newfoundland and Labrador'
    NS: 'Nova Scotia'
    NT: 'Northwest Territories'
    NU: Nunavut
    'ON': Ontario
    PE: 'Prince Edward Island'
    QC: Quebec
    SK: Saskatchewan
    YT: Yukon
fr: AL: Alabama
    AK: Alaska
    AS: 'Samoa Américaines'
    AZ: Arizona
    AR: Arkansas
    AE: 'Forces Armées (Canada, Europe, Afrique, ou Moyen Orient)'
    AA: 'Forces Armées Amériques'
    AP: 'Forces Armées Pacifique'
    CA: Californie
    CO: Colorado
    CT: Connecticut
    DE: Delaware
    DC: 'District de Columbia'
    FM: 'Etats Fédérés de Micronésie'
    FL: Floride
    GA: Georgie
    GU: Guam
    HI: Hawaii
    ID: Idaho
    IL: Illinois
    IN: Indiana
    IA: Iowa
    KS: Kansas
    KY: Kentucky
    LA: Louisiane
    ME: Maine
    MH: 'Iles Marshall'
    MD: Maryland
    MA: Massachusetts
    MI: Michigan
    MN: Minnesota
    MS: Mississippi
    MO: Missouri
    MT: Montana
    NE: Nebraska
    NV: Nevada
    NH: 'New Hampshire'
    NJ: 'New Jersey'
    NM: 'New Mexico'
    NY: 'New York'
    NC: 'Caroline du Nord'
    ND: 'Dakota du Nord'
    MP: 'Iles Mariana du Nord'
    OH: Ohio
    OK: Oklahoma
    OR: Oregon
    PW: Palau
    PA: Pennsylvanie
    PR: 'Puerto Rico'
    RI: 'Rhode Island'
    SC: 'Carolina du Sud'
    SD: 'Dakota du Sud'
    TN: Tennessee
    TX: Texas
    UT: Utah
    VT: Vermont
    VI: 'Iles Vierges'
    VA: Virginie
    WA: Washington
    WV: 'Virginie de l’Ouest'
    WI: Wisconsin
    WY: Wyoming
    AB: Alberta
    BC: 'Colombie Britannique'
    MB: Manitoba
    NB: 'New Brunswick'
    NL: 'Newfoundland and Labrador'
    NS: 'Nova Scotia'
    NT: 'Territoires du Nord Ouest'
    NU: Nunavut
    'ON': Ontario
    PE: 'Ile Prince Edward'
    QC: Québec
    SK: Saskatchewan
    YT: Yukon

en: Content blocks
fr: Blocs de contenu

en: Metatags (Hidden field for JSON support)
fr: Balises meta (champ caché pour la prise en charge du JSON)

en: Archive webform
fr: Archiver le webform

en: Close webform
fr: Fermer le webform

en: Open webform
fr: Ouvrir le webform

en: Restore webform
fr: Restaurer le webform

en: Star/flag submission
fr: Mettre en favori/marquer la soumission

en: Footer - Content
fr: Pied de page - Contenu

en: Footer - Content description
fr: Pied de page - Description du contenu

en: Footer - Partners
fr: Pied de page - Partenaires

en: Footer - Bottom
fr: Pied de page - Bas

en: Footer - Bottom copy
fr: Pied de page - Copie du bas

en: Find and manage content blocks.
fr: Trouver et gérer les blocs de contenu.

en: There are no content blocks available.
fr: Il n'y a pas de bloc de contenu disponible.

en: Create and edit content blocks.
fr: Créer et modifier les blocs de contenu.
