Sobki DSFR (10.0.0-alpha2) - en to fa translation catalogue (118 entries)

en: Register
fa: ثبت‌نام

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Content
fa: محتوا

en: Subject
fa: موضوع

en: Email notification
fa: اطلاع رسانی از طریق پست الکترونیکی

en: Language
fa: زبان

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Administration
fa: مدیریت

en: More
fa: بیشتر

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Homepage
fa: صفحه خانگی

en: Size
fa: اندازه

en: Reset
fa: بازنشانی

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Link
fa: پیوند

en: Image
fa: تصویر

en: Name
fa: نام

en: Taxonomy term
fa: واژه طبقه‌بندی

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Help
fa: راهنما

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Top
fa: بالا

en: Audio
fa: صوتی

en: Teaser
fa: خلاصه

en: Components
fa: مؤلفه‌ها

en: Titles
fa: عناوین

en: User
fa: کاربر

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: User ID
fa: شناسه کاربر

en: Contact
fa: تماس

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Bottom
fa: پایین

en: Footer
fa: پاورقی

en: Hostname
fa: نام میزبان

en: Published
fa: منتشر شده

en: Promoted to front page
fa: نمایش در صفحه اول

en: Normal
fa: عادی

en: Plain text
fa: متن ساده

en: General
fa: عمومی

en: Start
fa: شروع

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fa: @site در دست عملیات پشتیبانی و نگهداری است. به زودی به حالت عادی باز خواهد گشت. با تشکر از بردباری شما.

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Tools
fa: ابزارها

en: Full
fa: کامل

en: Gender
fa: جنسیت

en: English
fa: انگلیسی

en: French
fa: فرانسوی

en: Token
fa: توکن

en: Front page
fa: صفحه اول

en: Languages
fa: زبان‌ها

en: Your message has been sent.
fa: پیام شما ارسال شد.

en: Video
fa: ویدیو

en: Diff
fa: تفاوت

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Document
fa: سند

en: Relationship
fa: رابطه

en: Translations
fa: ترجمه‌ها

en: Complete
fa: کامل

en: Anonymous user
fa: کاربر ناشناس

en: Form
fa: فرم

en: Next >
fa: بعدی >

en: Global
fa: سراسری

en: Authenticated user
fa: کاربر شناخته شده

en: Administrator
fa: مدیر

en: Show all
fa: نمایش همه

en: Account
fa: حساب

en: Publish content
fa: انتشار محتوا

en: Unpublish comment
fa: عدم انتشار دیدگاه

en: User account
fa: حساب کاربری

en: Main navigation
fa: منوی اصلی

en: Not applicable
fa: غیر مرتبط

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Delete comment
fa: حذف دیدگاه

en: Search index
fa: شاخص جستجو

en: Publish comment
fa: انتشار دیدگاه

en: Yes/No
fa: بله/خیر

en: Date and time
fa: تاریخ و زمان

en: Breadcrumbs
fa: مسیر‌های راهنما

en: Status messages
fa: پیام‌های وضعیت

en: Delete content
fa: حذف محتوا

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: Full comment
fa: نظر کامل

en: Save comment
fa: ذخیره دیدگاه

en: Full content
fa: محتوای کامل

en: Unpublish content
fa: عدم انتشار محتوا

en: Make content sticky
fa: ارتقای محتوا به سرمطلبی

en: Make content unsticky
fa: تنزل محتوا از سرمطلبی

en: Promote content to front page
fa: ارتقای محتوا به صفحه اول

en: Remove content from front page
fa: تنزل محتوا از صفحه اول

en: Save content
fa: ذخیره محتوا

en: The name of the shortcut.
fa: نام میان‌بر.

en: Time zones
fa: نواحی زمانی

en: Taxonomy term page
fa: صفحه واژه طبقه‌بندی

en: Basic page
fa: صفحه ساده

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fa: از <em>صفحات ساده</em> برای محتوای ایستا مانند صفحه «درباره ما» استفاده کنید.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fa: از تگ‌ها برای گروه‌بندی موضوعات مختلف در دسته‌ها استفاده کنید.

en: Update URL alias
fa: به‌روزرسانی آدرس مستعار

en: Not specified
fa: مشخص نشده

en: Wide
fa: پهن

en: Site branding
fa: برند سایت

en: The comment author's email address.
fa: نشانی پست الکترونیکی نویسنده دیدگاه.

en: Default comments
fa: دیدگاه‌های پیش‌فرض

en: Allows commenting on content
fa: اجازه ثبت دیدگاه در مورد محتوا را می دهد

en: Media library
fa: کتابخانه رسانه

en: Primary admin actions
fa: اقدامات مدیریتی پایه

en: User account menu
fa: منوی حساب کاربری

en: Links related to the active user account
fa: پیوندهای مربوط به حساب کاربری فعال

en: Administrative task links
fa: پیوندهای بخش مدیریت

en: Site information links
fa: پیوندهای اطلاعات سایت

en: Site section links
fa: پیوندهای بخش‌های سایت

en: User tool links, often added by modules
fa: پیوندهای ابزار کاربر، اغلب توسط ماژول‌ها اضافه می شوند

en: Narrow
fa: باریک

en: Content editor
fa: ویرایشگر محتوا

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
fa: یک فایل یا سند بارگذاری شده، مانند PDF.
