Sobki DSFR (10.0.0-alpha3) - en to da translation catalogue (323 entries)

en: Title
da: Titel

en: Register
da: Opret konto

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Moderated content
da: Modereret indhold

en: Username
da: Brugernavn

en: Author
da: Forfatter

en: List
da: Vis

en: Subject
da: Emne

en: Email notification
da: E-mail-notifikation

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: more
da: mere

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Comments
da: Kommentarer

en: More
da: Mere

en: Action
da: Handling

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: view
da: vis

en: Edit
da: Redigér

en: Size
da: Størrelse

en: Reset
da: Gendan

en: Use count
da: Brug antal

en: Image
da: Billede

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: Label
da: Etiket

en: Preview
da: Gennemse

en: Help
da: Hjælp

en: True
da: Sandt

en: Default
da: Standard

en: Archive
da: Arkiv

en: Audio
da: Lyd

en: Filename
da: Filnavn

en: Section
da: Sektion

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: Updated
da: Opdateret

en: Components
da: Komponenter

en: Attachment
da: Bilag

en: Titles
da: Titler

en: User
da: Bruger

en: Content type
da: Indholdstype

en: Email
da: E-mail

en: Files
da: Filer

en: User ID
da: Bruger ID

en: Contact
da: Kontakt

en: Created
da: Oprettet

en: Separator
da: Skilletegn

en: All
da: Alle

en: Active
da: Aktiv

en: Page title
da: Sidetitel

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: Bottom
da: Bund

en: Footer
da: Sidefod

en: To
da: Til

en: From
da: Fra

en: Roles
da: Roller

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: Published
da: Udgivet

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Vocabulary
da: Ordforråd

en: Term name
da: Ord

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Last update
da: Seneste opdatering

en: Authored by
da: Skrevet af

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Desc
da: Faldende

en: General
da: Generelt

en: Table
da: Tabel

en: Role
da: Rolle

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
da: Vi er ved at opdatere @site. Vi er snart tilbage. Tak for din tålmodighed.

en: Anonymous
da: Anonym

en: Tools
da: Værktøjer

en: Recent comments
da: Seneste kommentarer

en: Template
da: Skabelon

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Full
da: Fuld

en: Gender
da: Køn

en: English
da: Engelsk

en: French
da: Fransk

en: Token
da: Symbol

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: Member for
da: Medlem i

en: Front page
da: Forside

en: Languages
da: Sprog

en: Configure block
da: Indstil blok

en: author
da: forfatter

en: Days
da: Dage

en: Months
da: Måneder

en: Your message has been sent.
da: Din besked er blevet sendt.

en: People
da: Personer

en: Blocked
da: Blokeret

en: Author Name
da: Forfatternavn

en: Glossary
da: Ordliste

en: Email confirmation
da: E-mail-bekræftelse

en: Changed
da: Ændret

en: Completed
da: Gennemført

en: 301 Moved Permanently
da: 301 Flyttet permanent

en: 307 Temporary Redirect
da: 307 Midlertidig omdirigering

en: Document
da: Dokument

en: Relationship
da: Forbindelse

en: ‹ Previous
da: ‹ Forrige

en: Next ›
da: Næste ›

en: Translations
da: Oversættelser

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: Published comments
da: Udgivne kommentarer

en: Sticky
da: Klæbrig

en: Content Type
da: Indholdstype

en: Complete
da: Komplet

en: Anonymous user
da: Anonym bruger

en: Apply
da: Udfør

en: Block description
da: Beskrivelse

en: Taxonomy Terms
da: Taksonomiord

en: Blocks
da: Blokke

en: Used in
da: Brugt i

en: Form
da: Formular

en: Permission
da: Tilladelse

en: Grid
da: Gitter

en: Next >
da: Næste >

en: 300 Multiple Choices
da: 300 Flere valg

en: 302 Found
da: 302 Fundet

en: 303 See Other
da: 303 Se anden placering

en: 304 Not Modified
da: 304 Ikke ændret

en: 305 Use Proxy
da: 305 Brug proxy

en: < Previous
da: < Tidligere

en: Authenticated user
da: Godkendt bruger

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: No comments available.
da: Der er ingen kommentarer at vise.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
da: En bruger bliver opfattet som online i dette tidsrum efter hun sidst har set en side.

en: Hide all
da: Skjul alle

en: Show all
da: Vis alle

en: Offset
da: Forskydning

en: Locked
da: Låst

en: Publish content
da: Udgiv indhold

en: Unpublish comment
da: Skjul kommentarer

en: Newest first
da: Nyeste først

en: Block type
da: Bloktype

en: Entity type
da: Entity-type

en: User account
da: Brugerkonto

en: Main navigation
da: Primær navigation

en: Not applicable
da: Ikke relevant

en: No content available.
da: Der er intet indhold at vise.

en: Webform submissions
da: Indsendte webforms

en: Sex
da: Køn

en: IP address
da: IP-adresse

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Temporary
da: Midlertidig

en: No files available.
da: Ingen tilgængelige filer.

en: Frontpage
da: Forside

en: Delete comment
da: Slet kommentar

en: Posted in
da: Indsendt til

en: Upload date
da: Upload-dato

en: Search index
da: Søgeindex

en: Publish comment
da: Udgiv kommentar

en: Draft
da: Kladde

en: Save Draft
da: Gem kladde

en: Scheduled
da: Planlagt

en: Yes/No
da: Ja/nej

en: @interval ago
da: @interval siden

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Compact
da: Kompakt

en: Publishing status
da: Publiceringsstatus

en: Who's new
da: Nye brugere

en: Delete redirect
da: Slet omdirigering

en: Date and time
da: Dato og tid

en: Who's online
da: Hvem er online

en: Apply filters
da: Tilføj filtre

en: Publish on
da: Udgiv den

en: Unpublish on
da: Afpublicér den

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Author name
da: Forfatternavn

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Library
da: Bibliotek

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: Delete content
da: Slet indhold

en: Moderation state
da: Godkendelsestilstand

en: Published status
da: Publiceringsstatus

en: Monthly archive
da: Månedsarkiv

en: Operations links
da: Redigeringslinks

en: Main page content
da: Primært sideindhold

en: Full comment
da: Fuld kommentar

en: Save comment
da: Gem kommentar

en: Unapproved comments
da: Ikke-godkendte kommentarer

en: Full content
da: Fuldt indhold

en: Recent content
da: Seneste indhold

en: Unpublish content
da: Afpublicér indhold

en: Make content sticky
da: Gør indhold klæbrigt

en: Make content unsticky
da: Fjern klæbrighed

en: Promote content to front page
da: Vis indhold på forsiden

en: Remove content from front page
da: Fjern indhold fra forsiden

en: Save content
da: Gem indhold

en: Find and manage content.
da: Find og håndtér indhold.

en: The name of the shortcut.
da: Genvejens navn.

en: Time zones
da: Tidszoner

en: Taxonomy term page
da: Termside

en: No people available.
da: Ingen personer til rådighed.

en: Find and manage people interacting with your site.
da: Find og håndtér personer som bruger dit site.

en: Basic page
da: Simpel side

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
da: Brug <em>simple sider</em> til dit statiske indhold, som f.eks. en "om os"-side.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
da: Brug tags til at gruppere artikler om samme emne.

en: No media available.
da: Ingen tilgængelige media.

en: Update URL alias
da: Opdatér alternativ URL

en: Bulk update
da: Masseopdatering

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
da: Håndtér brugerkonti, roller og tilladelser.

en: Changed date
da: Ændringsdato

en: The comment author's name.
da: Forfatterens navn.

en: Asc
da: Stigende

en: Not specified
da: Ikke angivet

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
da: Formular gemt. Du kan vende tilbage senere og gendanne standardværdierne.

en: Get the actual content from a content revision.
da: Hent indholdet fra en indholdsversion.

en: Wide
da: Bred

en: Media Field
da: Media-felt

en: Media type
da: Medie type

en: Full HTML
da: Fuld HTML

en: Original language
da: Originalt sprog

en: Displaying @start - @end of @total
da: Viser @start - @end af @total

en: Publish taxonomy term
da: Publicér taksonomiterm

en: Unpublish taxonomy term
da: Afpublicér taksonomiterm

en: The user ID of the comment author.
da: Kommentarforfatterens bruger ID.

en: The comment author's home page address.
da: Kommentarforfatterens hjemmesideadresse.

en: The comment author's hostname.
da: Kommentarforfatterens værtsnavn.

en: The time that the comment was created.
da: Tidspunktet hvor kommentaren blev oprettet.

en: The time that the comment was last edited.
da: Tidspunktet hvor kommentaren sidst blev redigeret.

en: With selection
da: Handling

en: Welcome!
da: Velkommen!

en: Editorial
da: Redaktionel

en: 1 place | @count places
da[0]: 1 sted
da[1]: @count steder

en: Registering module
da: Registrerer modul

en: Lists (Views)
da: Lister (Views)

en: Fallback date format
da: Reservedatoformat

en: The comment author's email address.
da: Kommentarforfatterens e-mail-adresse.

en: Default comments
da: Standardkommentarer

en: Allows commenting on content
da: Tillader kommentarer på indhold

en: The time that the user was last edited.
da: Tidspunktet hvor brugeren sidst blev redigeret.

en: Layout Builder
da: Layout Bygger

en: Search result highlighting input
da: Søgeresultat med fremhævelse af input

en: Media library
da: Medie bibliotek

en: Primary admin actions
da: Primære administratorhandlinger

en: Large (480×480)
da: Stor (480×480)

en: Default long date
da: Standard lang dato

en: Default medium date
da: Standard mellem dato

en: Default short date
da: Standard kort dato

en: User account menu
da: Brugerkontomenu

en: Block the selected user(s)
da: Blokér de(n) valgte bruger(e)

en: Cancel the selected user account(s)
da: Opsig de valgte brugerkonti

en: Unblock the selected user(s)
da: Fjern blokering af de(n) valgte bruger(e)

en: Basic HTML
da: Simpel HTML

en: Restricted HTML
da: Begrænset HTML

en: Links related to the active user account
da: Links relateret til den aktive brugerkonto

en: Administrative task links
da: Links til administrative opgaver

en: Site information links
da: Links til informationen om sitet

en: Site section links
da: Links til sitets sektioner

en: User tool links, often added by modules
da: Bruger værktøjslinks, som typisk tilføjes af moduler

en: Recent comments.
da: Seneste kommentarer.

en: Find and manage files.
da: Find og håndtér filer.

en: All content, by month.
da: Alt indhold, efter måned.

en: Recent content.
da: Seneste indhold.

en: All content promoted to the front page.
da: Alt indhold som vises på forsiden.

en: All content, by letter.
da: Alt indhold efter forbogstav.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
da: Indhold som er knyttet til en bestemt term.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
da: Viser en liste af de nyeste brugerkonti på sitet.

en: Who's online block
da: Hvem er online

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
da: Viser navnene på de brugere, der senste har været aktive, og det totale antal af aktive brugere.

en: Max 1300x1300
da: Maks. 1300x1300

en: Max 2600x2600
da: Maks. 2600x2600

en: Max 325x325
da: Maks. 325x325

en: Max 650x650
da: Maks. 650x650

en: Narrow
da: Smal

en: Files overview
da: Filoversigt

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
da: Information om brug af filen {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
da: Find og håndtér indhold

en: Name or email contains
da: Navn eller e-mail indeholder

en: A list of new users
da: En liste af nye brugere

en: There are currently @total users online.
da: Der er i øjeblikket @total brugere online.

en: There are currently 0 users online.
da: Der er i øjeblikket 0 brugere online.

en: A list of users that are currently logged in.
da: En liste af indloggede brugere.

en: Delete media
da: Slet medie

en: Male: Male
    Female: Female
da: Mand: Mand
    Kvinde: Kvinde

en: Save media
da: Gem medie

en: Publish media
da: Udgiv medie

en: Unpublish media
da: Afpublicér medie

en: Find and manage media.
da: Find og håndtér mediefiler.

en: Delete webform
da: Slet webform

en: Content editor
da: Redaktør

en: Demographic
da: Demografi

en: Find and manage comments.
da: Find og administrér kommentarer.

en: The approved comments listing.
da: Liste over godkendte kommentarer.

en: Comments published
da: Publicerede kommentarer

en: The unapproved comments listing.
da: Listen af ikke-godkendte kommentarer.

en: Comments unapproved
da: Ikke-godkendte kommentarer

en: Find and moderate content.
da: Find og moderér indhold.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
da: Der er ikke noget modereret indhold tilgængeligt. Her vises kun ikke-udgivet indhold som f.eks. kladder.

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
da: Der er ikke oprettet noget indhold på forsiden endnu.<br />Læs <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">manualen</a> for at komme i gang med at bygge din hjemmeside.

en: A locally hosted audio file.
da: En lokal lydfil.

en: A locally hosted video file.
da: En lokal videofil.

en: Name (A-Z)
da: Navn (A-Z)

en: Name (Z-A)
da: Navn (Z-A)

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submission</a>.
da: Du har allerede indsendt denne formular. <a href="#">Se din forrige indsendelse</a>.

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submissions</a>.
da: Du har allerede indsendt denne formular. <a href="#">Se dine forrige indsendelser</a>.

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
da: En ekstern video fra Youtube eller Vimeo.

en: Edit {{ name }}
da: Redigér {{ name }}

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
da: Arkiveret

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
da: Kladde

[ctx: Workflow state label]
en: Published
da: Udgivet

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
da: Arkivér

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
da: Gendan som kladde

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
da: Gendan

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
da: Opret ny kladde

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
da: Udgiv

en: Media Library thumbnail (220×220)
da: Media Library miniaturebillede (220×220)

en: Delete {{ name }}
da: Slet {{ name }}

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
da: En uploadet fil eller dokument, f.eks. en PDF.

en: @interval hence
da: om @interval
